Jak a čím nám zima škodí?

Zima bude zase jednou dlouhé a náročné období a my se v něm musíme popasovat s mnoha nepříznivými podmínkami. Silně nás ovlivňuje nedostatek světla, méně vitaminů, s tím spojená častější únava, ale také zabřednutí do depresí.

Jsou tu však také časté přechody ze zimy do tepla a ty mohou, zejména méně odolní jedinci, snášet vyloženě špatně. Zimou, větrem a dalšími nástrahami tohoto období trpí i naše kůže či vlasy, o náchylnosti k nachlazení samozřejmě nemluvě.

Mrazy, vítr a horské slunce - jak může reagovat pokožka?

Všechny tyto ryze zimní vlivy způsobují pokožce poškození ochranného hydrolipidového filmu, čímž tak ztrácí přirozenou obranyschopnost a je náchylnější k podráždění. Prevencí a účinným řešením bude hutný výživný krém s vitaminy a lipidy, který dodá pleti potřebnou ochranu. V zimě však netrpí jen pleť obličeje, ale také pokožka rukou. V silnějších mrazech je proto nezbytné chránit je rukavicemi a také výživným krémem. Další běžnou záležitostí jsou v zimě popraskané a vysušené rty. Jelení lůj nebo jiné balzámy na rty proto noste stále při sobě a pravidelně používejte v průběhu celého dne. Pokud není rychle po ruce nic jiného, pomoci může i pomazání medem.

Jak pečovat o pleť během lyžovačky na horách?

Jak v zimě trpí naše vlasy?

Zimní vlivy se nevyhýbají ani našim vlasům. Více se třepí a lámou, někdy také ve větší míře vypadávají. Je důležité používat kvalitní šampony na ochranu a hydrataci vlasů, a to od kořínků ke konečkům. Jednou týdně se doporučují regenerující masky či zábaly na vlasy, za zkoušku budou stát i bezoplachové kondicionéry. V zimě pak vlasům celkově neprospívá kulmování, fénování či jiné úpravy pomocí tepla, doporučuje se také upustit od příliš častého mytí.

Oči potřebují ochranu, zejména na horách!

Oči v zimě trpí zejména na horách, kde na ně číhá nepříznivý vliv ultrafialového záření. Ostré světlo vždy způsobuje krátkodobé oslepnutí, při delším pohledu do přímého slunce pak v oku nastávají nevratné změny. Všichni jistě známe pojem sněžná slepota i její důsledky, o kterých jsme tu již několikrát psali. Myslete proto na nezbytnou ochranu očí svých i vašich blízkých a používejte brýle s UV filtrem. Chránit je třeba také kůži v okolí očí, kterou nechrání žádná tuková vrstva. Vhodné proto budou speciální oční gely a krémy určené pro tuto citlivou oblast kolem očí.

Zažívání nejen o Vánocích - jak zvládnout tendence k přejídání?

Jak ve zdraví přežít zimní hodokvasy a časté příležitosti k přejídání? Je třeba kompenzovat čas strávený u stolu a u televize pohybem, ale také bychom měli myslet na celodenní rozložení jídla. Přibírání na váze je obvyklým důsledkem zimních měsíců stejně jako pošramocený žaludek a žlučník, ale i játra. Za to může však nejen přemíra jídla a sladkostí, ale také alkohol, v jakékoliv podobě. Ten zvyšuje kyselost žaludku a způsobuje tak nevolnost a bolest. Nabízíme tak opět jen obehranou radu na závěr - střídmost se vyplatí!

Jak se nepřejídat o Vánocích?

Naše psychika může trpět nejen před Vánocemi, ale po celou zimu

Zimní únava, stres a vyčerpání dostihnou v zimě téměř každého z nás. Obvykle za to může nejen blížící se doba Vánoc, ale třeba i vstávání za tmy apod. Přejídání se sladkostmi bývá bohužel často jedním z dočasných řešení některých z nás. Organismus však na zvýšenou hladinu jednoduchých cukrů reaguje snížením hladiny cukru v krvi, což pak naši fyzickou kondici stejně jako psychiku ovlivní spíše negativně.

Jak se vyhnout stresu v předvánočním období?

Klouby v zimě

Bolesti kloubů se často ozývají a zhoršují právě v zimě, což potvrdí hlavně starší lidé s revmatoidní artritidou, ale zdaleka nejen oni. Typickým faktorem je také celková nechuť k pohybu nebo dokonce cvičení, a to je problém. Nečinnost v tomto směru celkově zhoršuje stav pohybového ústrojí, tím i zvyšuje riziko úrazu. Nejohroženější jsou páteř, kolena a klouby nohou, protože je na ně kladen nejvyšší tlak. Klouby i okolní svaly bez pohybu tuhnou, celkově pak máme pocity ztuhlosti a nepohyblivosti. Nutností je proto teplé oblečení a neprochladnutí, mírné cvičení či procházky, příjemná bude i občasná masáž.

Zdroj: K. Kralertová (klinika Phyris), Mudr.E.Jerhotová (DuoVize), Cambridge Weight Plan, N.Fialová, Ulekare.cz

Foto: Pixabay.com

Jak a čím nám zima škodí? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.

 • Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Každému se někdy hodí rychlý, chutný a hlavně bezpracný moučník, který zvládnou i děti. Výsledek je přitom výtečný!Zdravě.cz na Facebooku