Jak se nepřejídat na Vánoce?

Opět se blíží Vánoce, které mnozí z nás mají zakódované jako svátky jídla a často se také podle toho chováme. Jsme obklopeni nejrůznějšími lahůdkámi, kterým se jen těžko odolává. Jak si udržet v tomto období dobrou postavu? Je třeba se omezovat a proč?

Nakupujeme jídlo

Všichni známe supermarkety v předvánočním období. Někdy to vypadá, jako by měla vypuknout válka a lidé měli poslední příležitost vytvořit si zásoby jídla. Lidé jsou v obchodech nervózní, prodavačky unavené. Až když máme plné tašky jídla, které si odvážíme domů, mohou pro nás začít Vánoce.

Přejídání

Kdo by si na Vánoce nedal nějakou tu pochoutku. Vždyť i mnohé ženy před Vánocemi nebo naopak po Vánocích drží přísné diety jen proto, aby si v tomto období dopřály.

Jaké lahůdky na nás čekají? Cukroví, bramborový sálat, řízky, v dalších dnech svátků třeba i kachnička se zelím… Do toho se můžete usadit u televize, celé dny lenošit a nová kila mohou na nás vesele “naskákat“.

Opravdu si však všechno to jídlo užijeme? Nemáte nakonec radost, když tohle „přežírací“ období skončí? Nemůžete se po Vánocích na jídlo ani podívat? Cítíte se skutečně fit?
Ne, přejídání nám neprospívá. Nejen že může vést k zažívacím potížím, ale jsme-li nafouklí, necítíme se ani celkově v pohodě. Jsme bez energie, malátní a do ničeho se nám nechce. 
Jak se tedy vyhnout přejídání?

Jak se nepřejídat

Chcete-li si udržet dobrou postavu, nebo zkrátka jen dobré stravovací návyky, neznamená to, že se budete muset ochudit o poživatiny, na které jste o Vánocích zvyklí. Jen je třeba si jich dopřávat s mírou.

Chcete-li ochutnat více dobrůtek, jezte po menších porcích a hlavně pomalu. Snažte se jídlo co nejvíce vychutnat. Čím déle jíte, tím máte větší pocit naplněnosti. Sníte-li jídlo rychle, žaludek nestačí poslat informace do mozku a vy máte pocit (a skutečně často jen pocit), že máte ještě hlad.

Vyvažte svůj jídelníček. Víte-li, že si rádi dáte k snídani vánoční cukroví a k obědu bramborový salát s řízkem, vypusťte večeři nebo jí nahraďte ovocem, které na vánočním stole jistě také nechybí.

Samozřejmě je vhodné se i o svátcích hýbat. Vydejte se třeba na nějakou delší procházku po obědě, aby vám dobře vytrávilo.

Vánoce představují klid a mír a měly by být především o příjemné atmosféře a rodinné pohodě. Nezaměřujte se na jídlo, a to ani tím, že se budete přejídat, ale ani tím, že se jím budete stresovat a raději se mu úplně vyhýbat. Jezte s mírou a vychutnejte si každý kousek jídla, ale hlavně samotných Vánoc.

Jak se nepřejídat na Vánoce? patří do témat
 • cukroví Alena 27.12.2009 23:06:16

  U nás naštěstí pečeme jen tolik cukroví, aby jsme ho nemuseli dojídat ještě v březnu....pak se člověk vrátí rychle do normálu. A když je přece jen potřeba, tak si stačí najít nějaký odlehčující jídelníček. Dobré jsou třeba na www.zdrava-vyziva.net nebo www.cerealie.cz :-)

 • Vypuštění večeře Markétka 26.12.2009 08:18:17

  Ano, lidé by měli jíst malé porce, žvýkat pomalu, ale rozhodně nesouhlasím s autorkou článku v tom, že je dobré vypustit večeři nebo vlastně jakékoliv jiné denní jídlo. Takto naskáčou lidem ještě další kila. O Vánocích se člověk celý den přejídá nebo při nejmenším konzumuje potraviny s vysokou energetickou hodnotou a najednou pak nedodá svému tělu další přísun živin. Jak myslíte, že tělo zareaguje? Navyklo si na zvýšený přísun a náhle hladoví. Tak tedy začne ukládat tuky v ještě větší míře. Takto to zařídila matka příroda, abychom přežili období nedostatku jídla, a to právě cestou onoho zvýšeného ukládání tuků. Takže pokud si dáte ke snídani cukroví a k obědu řízek s bramborovým salátem, k večeři zvolte spíše to ovoce či ještě lépe zeleninu. Hlavně své tělo netrapte hlady, abyste si vyčistili svědomí z přejídání! Jíst po malých porcích průběžně po celý den je to nejlepší.

 • Dobroty Kamila 25.12.2009 11:04:19

  Na vánoce je těžký nějaký to kilo nepřibrat, to máte všude samý dobroty a copak to jde neochutnat tohle nebo támhleto? Horší je to potom s tím schazováním, člověk si řekne dám si, vždyť jsou vánoce, je to jednou za rok a pak budu cvičit, ale že se k tomu už potom člověk nedokope to už při ochutnávání nedomyslí... Takže s chutí do toho a pak hlavně mít tu vůli, s tím něco provýst.


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku