Zelí plné vitamínů

Máme tu počasí, které nahrává chřipkám, virózám, kašlům, rýmám, nachlazením a dalším, ať už virovým nebo bakteriálním nemocem. Mlhy, teplota kolem nuly, ledový vítr… Jak se bránit? To je věčná otázka a každý máme svůj osvědčený recept. Ale víte, jaké blahodárné účinky na náš organismus má obyčejné kysané zelí?

Jak vzniká kysané zelí

Když do keramické nádoby najemno nakrájíme či nakrouháme bílé hlávkové zelí, přidáme cibuli, sůl, bobkový list, kmín, pepř, křen, jablko a případně kopr, pořádně napěchujeme a zamezíme přístupu vzduchu, pak necháme zelí kvasit.

Recept jistě znáte od příbuzných nebo si ho můžete najít na internetu. Kvasit budou cukry obsažené v zelí, a díky tomuto kvašení vznikne kyselina mléčná, které vděčíme za charakteristickou chuť kysaného zelí.

Proč je kysané zelí zdravé

Obsah vitamínu C je díky činnosti bakterií mléčného kvašení v kysaném zelí vyšší než v čerstvém. Pouhých 20 dkg kysaného zelí pokryje doporučenou denní potřebu vitamínu C. Toto vysoké množství vitamínu C umožňuje bojovat proti únavě a také zvyšuje imunitu organismu a posiluje ho proti infekcím.

Díky obsahu vitamínu B12 je vhodný pro správnou činnost nervové soustavy a udává se jako podpůrný prostředek proti stresu a depresím.

Další vitamíny, které najdeme v obyčejném kysaném zelí:

 • draslík
 • železo
 • vápník
 • zinek
 • hořčík
 • fluor
 • enzymy

Kysané zelí také pomáhá snižovat krevní tlak a podporuje tvorbu krve a hormonů, aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Taktéž podporuje látkovou výměnu a má odvodňující účinek, s čímž souvisí i ten fakt, že kysané zelí umožňuje lepší a rychlejší odstraňování odpadních látek z těla.

Účinky i proti rakovině

Kysané zelí je naprosto jednoduchý, levný a obyčejný lék nejen proti chřipce, ale má významné obranné schopnosti i proti mnohem vážnějším chorobám, jako je rakovina plic, jater, tlustého střeva a prsu. Látky zabraňující nádorovému bujení neobsahuje čerstvá hlávka zelí, ale právě až zelí kysané – a to právě díky mléčnému kvašení.

Tepelná úprava zelí škodí

Pokud si myslíte, že si uvaříte vepřo-knedlo-zelo z kysaného zelí a uděláte tak něco pro svoje zdraví, mýlíte se! Všechny pozitivní účinky, které zde byly vypsány, platí pouze v tom případě, že se jedná o kysané zelí nijak neupravované. Ani syrové nemá na náš organismu tak dobrý vliv.

Neopomínejme proto buď si sami zelí naložit, nebo prostě zajít do obchodu a balíček kysaného zelí si koupit a konzumovat ho jako přílohu nebo jako samostatnou pochutinu. Naše tělo nám bude vděčné!

Zelí plné vitamínů patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku