Zdravá výživa ve školních jídelnách

Školní stravování se v posledních letech stává ostře sledovaným objektem zájmu mnoha rodičů. Ze začátku je všechno právě na nich, často se snaží dítěti doma vštěpovat určité stravovací návyky, osvojit si zdravý a kvalitní jídelníček. S nástupem do školek a škol se však situace mění, v některých případech bohužel negativně. Školní jídelny se však hájí a poukazují naopak na špatné zvyky dětí, které si přinášejí z domova. Co s tím?

Mají mít rodiče právo a možnost ovlivnit úroveň stravy, která je jim zajišťována ve školách? Velkým problémem zůstávají v řadě škol také automaty na chodbách, s velkou nabídkou přeslazených, přesolených a chemicky upravovaných pochutin. Stále se řeší také nevalná kvalita a výživová hodnota stravy v některých školních jídelnách.

Školní strava kdysi a dnes

Svůj názor na školní stravování v minulosti i v současných letech má každý z nás, neboť všichni jsme se s ním v životě setkali. Někteří si dodnes pamatují omastkem maštěné brambory a bramborové kaše, řídké omáčky a přesolené polévky, nedostatek ovoce, ale i případy, kdy se dětem půlily banány, aby jich zbylo dost pro kuchařky, které si je pak po taškách nosily domů.

Dnešní školní stravování je z pohledu pracovníků v této oblasti považováno za uspokojivé a na dobré úrovni. Stravování je pod dohledem české školní inspekce a hygienických stanic, pracovníci absolvují pravidelná školení a na zdravou výživu se oproti minulosti klade velký důraz. I tak však mnohdy přetrvává nespokojenost rodičů a všech, kteří mají školní stravování na starosti. Ti apelují právě na špatné stravovací návyky dětí, které dávají za vinu rodičům, a které podle jejich názoru ztěžují jejich práci.

Stravovací návyky dětí

Strava, na kterou jsou děti zvyklé z domova, bývá někdy skutečně problém. Děti nejsou zvyklé např. na tvarohové a zeleninové pomazánky, luštěniny, zeleninové saláty, jogurty, sýry, pudinky a často vůbec nejedí polévky. Jsou naučené na rychlé občerstvení, uzeniny, kečupy, polotovary a sladkosti. Podle pracovníků a vedení ve školních jídelnách je obezita, vybíravost v jídle a mnohdy i špatný zdravotní stav dětí vinou nevhodného stravování právě důsledkem výchovy rodičů.

Školní jídelny a snaha o nápravu

Dnešní školní stravování má přispívat k potlačení dětské obezity, ale i k tomu, aby se děti naučily jíst i méně známá a méně oblíbená jídla, tvrdí odborníci. Podle některých názorů tak není příliš výchovná ani možnost výběru z několika jídel. Existují projekty, které se na zdravou výživu ve školách specializují a často i ve spolupráci s rodiči dbají na to, aby stravování ve školních zařízeních bylo pro děti skutečně přínosem.

Foto: Sxc.hu

Zdravá výživa ve školních jídelnách patří do témat
 • polotovary Verča 07.10.2014 00:56:21

  Mám zkušenosti se školní jídelnou na malém městě. Vaří se pouze 1 jídlo, což by vadit nemuselo. Polévka často vypadá jako osolená teplá voda, v níž plave pár kousků mražené zeleniny. Proč by kuchařky měly ztrácet čas čištěním zeleniny čerstvé, že? Vaření z rozmražených polotovarů je zcela běžné. Zeleninové saláty na jídelníčku nebývají; jednodušší je přece vybalit pomeranče nebo banány z krabice. Řada jídel oplývá velkým množstvím tuku (přemaštěné šunkofleky, lívance) a nízkou výživovou hodnotou (špagety s kečupem a strouhaným sýrem, ohřátá salámová pizza s kečupem). To, co jíme, ovlivňuje naše zdraví tělesné i duševní. Jaká populace nám v našich dětech po takových jídlech roste? A není argumentem, že řada dětí by zdravé jídlo nejedla. Tak jim ho ani raději nenabídneme a budeme dál vařit jako loni, předloni a předpředloni? Záměrně nepíši "za dob socialismu", protože tehdy se používaly aspoň čerstvé suroviny a ne mražené polotovary, plné éček apod.

 • Jídelna u nás Camille 30.06.2014 18:32:14

  V naší škole je jídelna opravdu hrozná. Kuchařky mutují jídla jak to jen jde, nikomu tam nechutná, potraviny nejsou zrovna moc kvalitní, ovoce skoro vůbec.. maximálně 1x za 14 dní jablko, jinak nic, když si někdo řekne, že chce malý řízek, nikdo to nerespektuje, výběr mezi více jídly je pohádka... Všem dají stejně velkou porci a musíte jí sníst i kdyby jste tam měli sedět celý den... už se tam pár lidí pozvracelo... Voda k pití nepřipadá v úvahu - šťáva, občas kakao (přeslazené) nebo bílá káva.
  HRŮZA!!!

 • jídelna sarka 28.06.2014 08:45:21

  Pěkně se stále ve všechčlánkách kecá, vymýšlíse h*****, prostě smradijsou dneska rozcapený ahotovo, ničeho si neváží,a že nebyly banány?, to furtlžete, ovoce jsme měli,dřív byla normálnídoba,jezdilo se k babičkámna chalupy kde bylrybíz,třešně,višnějablka,brambory,česnek,hrušky, nějaký banán-ledashnilej se dá koupit dneska,jako všechno, jak někdomůže mít alergii na jahody,dřív jsme to jedlinormálně,dneska seosypu,prodávali se v krámechh*****? ne a neřešila setloušťka, jedlo sestřídmě, to se to dneskažvatlá o kde jakéblbosti,holt se nudíte,místotoho jít sbírat višně


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Videorecept: Báječné domácí těstoviny s pestem a kuřecím masem

  Videorecept: Báječné domácí těstoviny s pestem a kuřecím masem

  Domácí tagliatelle ve smetanové omáčce s kousky kuřecího masa, sušených rajčat a bazalkovým pestem, lehce pikantní a velmi dobré. Recept je trochu náročnější na čas díky přípravě domácích těstovin, ale výsledkem je oběd, na kterém si opravdu pochutnáte.

 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.Zdravě.cz na Facebooku