Zdravá výživa

Chcete zůstat mladí? Zkuste koenzym Q10

Michaela Holá
23.09.2009

O této látce je dnes poměrně často slyšet, a to zejména v souvislosti s bojem proti nebezpečným volným radikálům v lidském těle. Toto však není jeho jediným pozitivním vlivem, ale existuje více situací, kdy nám dodávání koenzymu Q10 může prospět.

Koenzym Q10 (ubichinon) běžně obsahují buňky našeho těla. Je přítomen zejména v těch buňkách, které jsou stále zatěžovány (srdeční sval, mozek, ledviny) a právě při tvorbě energie zde sehrává svou podstatnou úlohu. Jak již bylo zmíněno, uplatňuje se též v boji proti volným radikálům, čímž buňky ochraňuje před poškozením a před předčasným stárnutím.

Přínos koenzymu Q10

  • dodání životní energie
  • zabránění předčasnému stárnutí
  • podpora správné činnosti srdce
  • zabránění únavě
  • protistresové působení
  • stimulace imunitního systému
  • součást podpůrné protinádorové léčby
  • potlačení projevů alergických reakcí

V mladém věku je hladina koenzymu Q10 v těle bez problémů udržována, po dvacátém roce věku však dochází k jeho poklesu, který již pokračuje celoživotně. Buňky se tedy stávají náchylnější k poškození, hůře využívají energii a může dojít ke snížení výkonnosti organizmu, horší toleranci zátěže, únavě či snížené schopnosti regenerace. Kromě tohoto koenzymu se v našem těle nalézá i koenzym Q1 - Q9. Ty však nejsou v této podobě využívány a bývají v játrech transformovány v koenzym Q10.

Z čeho koenzym Q10 získáme

Organismus tuto látku běžně získává z vlastní tvorby a dále z dodané potravy. Koenzym se nalézá nejvíce v následujících potravinách:

  1. hovězí maso
  2. ryby
  3. luštěniny
  4. zelenina (zejména brokolice)
  5. sója
  6. olivový olej
  7. vejce
  8. mléčné produkty

Jelikož v organismu se tvorba koenzymu snižuje, je vhodné jej tělu dodávat i z přípravků, které jsou k získání v lékárnách. Vhodné je jeho podávání ve formě měkkých želatinových kapslí, přičemž za optimální dávku bývá považováno 30 mg Q10 v jedné kapsli (ta bývá užívána jedenkrát či dvakrát denně). Je však třeba mít na paměti, že pokud chcete dosáhnout požadovaných výsledků, mělo by být užívání pravidelné a dlouhodobé.

Až se tedy ocitnete v situaci zvýšené zátěže, namáhavé tělesné aktivity, dlouhodobé rekonvalescence, v období stresu či budete trpět vyšší únavou, zkuste sáhnout právě po koenzymu Q10, který by vám při těchto obtížích mohl pomoci. Přípravky doplňující tento koenzym je vhodné užívat též při poruchách prokrvení srdečního svalu a při potížích s dásněmi.

Slyšeli jste již o koenzymu Q10? Pokud jste jej vyzkoušeli užívat, jaké pozitivní účinky jste na sobě pozorovali?

Autor: Michaela Holá

Horoskopy 7.9. - 13.9. 2009
Zbavte se bolestí alternativní cestou

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.