Zdravá výživa

Výživa seniorů

Zuzana Šilhavá
15.03.2011

Změnily se vaše stravovací návyky, když vás datum narození zařadilo do seniorského věku? Nebo, pokud máte k seniorskému věku ještě daleko, věnujete pozornost tomu, jak se stravují vaši nejbližší z vyšší věkové kategorie, rodiče nebo babička a dědeček?

Téma výživy je důležité pro každou věkovou skupinu, pro seniorský věk je však klíčem ke kvalitnímu životu. Výživa seniorů se dostává do popředí zájmu nejen v běžném životě, ale i ve zdravotnických zařízeních, protože kvalita výživy silně ovlivňuje uzdravování a rehabilitaci starších pacientů.

Pitný režim

Vlivem procesu stárnutí se postupně snižují funkce jednotlivých orgánů a soustav. Slábne funkce ledvin. Ztrácí se pocit žízně. Jedním z nejvýznamnějších výživových opatření ve stáří je proto sledovat pitný režim. Ke každodennímu pití se nejlépe hodí stolní voda, ať už balená nebo z vodovodu. Minerální vody mohou být problematické např. pro kardiaky, používají se pouze doplňkově.

Klesá výkonnost trávícího traktu, přijaté živiny jsou hůře vstřebatelné, slábne chuť k jídlu. Ve stáří přirozeně dochází k úbytku svalové hmoty a ke změnám v imunitním systému. Pokud se přidá vliv nedostatečné výživy či snížení hybnosti, celkový zdravotní stav seniora se velmi rychle zhoršuje.

Kvalita a dávkování stravy

Stravu je třeba podávat v malých dávkách, větší objem potravy najednou představuje zátěž. Nutričně však musí být výživa seniorů velmi kvalitní, musí obsahovat kvalitní bílkoviny a ostatní nezbytné živiny.

Pro lidi vysokého věku je typickým stavem podvýživa, jednak z důvodů ekonomických, dále se může projevit úbytek mezilidských kontaktů a osamělost, a s tím související špatný psychický stav či deprese. Starému člověku pak chybí vůle a motivace dojít si nakoupit a připravit si jídlo.

Potíže někdy působí už pouhý mechanický příjem stravy. Jídlo mohou znepříjemnit problémy s chrupem či zubní protézou, poruchy sliznic, ale také snížená pohyblivost či bolestivé klouby rukou.

Denní vaření pro seniory

Pár konkrétních postřehů ke každodennímu vaření v domácnosti seniora: Volte raději pokrmy, které se snadno a rychle připravují. Nebojte se vyzkoušet nové potraviny a postupy, buďte však opatrní a zařaďte nezvyklá jídla zpočátku pouze v malém množství, a jen v době, kdy se cítíte v dobré kondici.

Bílkoviny

Bílkoviny najdete např. v rybách, mléčných produktech, vejcích, mase, ale také v luštěninách. Maso upřednostňujte méně tučné, raději bílé, ale občas obohatí jídelníček i kvalitní hovězí. Upravte jej podle vašich možností, dušením na tuku či na sucho. Při problémech s kousáním či polykáním maso umelte. Z mléčných výrobků často vybírejte výrobky zakysané, jogurty, kefíry, záleží na tom, jak tyto výrobky snášíte.

Sacharidy

Sacharidy mají největší podíl ve stravě, jsou obsaženy v chlebu a pečivu, v rýži, těstovinách, obilovinách, bramborách. Zkuste vaření s méně známými produkty, jako je pohanka, jáhly, kuskus. Dají se velmi snadno a chutně připravit a obsahují cenné živiny.

Zelenina

Velmi důležitá je konzumace zeleniny. Podle možnosti jezte z celkového denního podílu zeleniny menší část syrovou, větší část tepelně upravte, např. poduste nebo vařte na páře.

Pobyt na slunci a na vzduchu

O zdravou chuť k jídlu a o dobrý životní pocit se postará přiměřený pohyb, přizpůsobte si jej podle sebe. Pobyt na čerstvém vzduchu vám dodá nejen pocit psychické pohody, ale přiměřeným kontaktem se slunečním zářením také vitamín D.

Pokud o sebe pečujeme z hlediska stravy a pohybu celý život, plynule můžeme na své zvyklosti v seniorském věku navázat.

Autor: Zuzana Šilhavá

Látkové pleny a jejich výhody
Heřmánek - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...