Výživa seniorů

Změnily se vaše stravovací návyky, když vás datum narození zařadilo do seniorského věku? Nebo, pokud máte k seniorskému věku ještě daleko, věnujete pozornost tomu, jak se stravují vaši nejbližší z vyšší věkové kategorie, rodiče nebo babička a dědeček?

Téma výživy je důležité pro každou věkovou skupinu, pro seniorský věk je však klíčem ke kvalitnímu životu. Výživa seniorů se dostává do popředí zájmu nejen v běžném životě, ale i ve zdravotnických zařízeních, protože kvalita výživy silně ovlivňuje uzdravování a rehabilitaci starších pacientů.

Pitný režim

Vlivem procesu stárnutí se postupně snižují funkce jednotlivých orgánů a soustav. Slábne funkce ledvin. Ztrácí se pocit žízně. Jedním z nejvýznamnějších výživových opatření ve stáří je proto sledovat pitný režim. Ke každodennímu pití se nejlépe hodí stolní voda, ať už balená nebo z vodovodu. Minerální vody mohou být problematické např. pro kardiaky, používají se pouze doplňkově.

Klesá výkonnost trávícího traktu, přijaté živiny jsou hůře vstřebatelné, slábne chuť k jídlu. Ve stáří přirozeně dochází k úbytku svalové hmoty a ke změnám v imunitním systému. Pokud se přidá vliv nedostatečné výživy či snížení hybnosti, celkový zdravotní stav seniora se velmi rychle zhoršuje.

Kvalita a dávkování stravy

Stravu je třeba podávat v malých dávkách, větší objem potravy najednou představuje zátěž. Nutričně však musí být výživa seniorů velmi kvalitní, musí obsahovat kvalitní bílkoviny a ostatní nezbytné živiny.

Pro lidi vysokého věku je typickým stavem podvýživa, jednak z důvodů ekonomických, dále se může projevit úbytek mezilidských kontaktů a osamělost, a s tím související špatný psychický stav či deprese. Starému člověku pak chybí vůle a motivace dojít si nakoupit a připravit si jídlo.

Potíže někdy působí už pouhý mechanický příjem stravy. Jídlo mohou znepříjemnit problémy s chrupem či zubní protézou, poruchy sliznic, ale také snížená pohyblivost či bolestivé klouby rukou.

Denní vaření pro seniory

Pár konkrétních postřehů ke každodennímu vaření v domácnosti seniora: Volte raději pokrmy, které se snadno a rychle připravují. Nebojte se vyzkoušet nové potraviny a postupy, buďte však opatrní a zařaďte nezvyklá jídla zpočátku pouze v malém množství, a jen v době, kdy se cítíte v dobré kondici.

Bílkoviny

Bílkoviny najdete např. v rybách, mléčných produktech, vejcích, mase, ale také v luštěninách. Maso upřednostňujte méně tučné, raději bílé, ale občas obohatí jídelníček i kvalitní hovězí. Upravte jej podle vašich možností, dušením na tuku či na sucho. Při problémech s kousáním či polykáním maso umelte. Z mléčných výrobků často vybírejte výrobky zakysané, jogurty, kefíry, záleží na tom, jak tyto výrobky snášíte.

Sacharidy

Sacharidy mají největší podíl ve stravě, jsou obsaženy v chlebu a pečivu, v rýži, těstovinách, obilovinách, bramborách. Zkuste vaření s méně známými produkty, jako je pohanka, jáhly, kuskus. Dají se velmi snadno a chutně připravit a obsahují cenné živiny.

Zelenina

Velmi důležitá je konzumace zeleniny. Podle možnosti jezte z celkového denního podílu zeleniny menší část syrovou, větší část tepelně upravte, např. poduste nebo vařte na páře.

Pobyt na slunci a na vzduchu

O zdravou chuť k jídlu a o dobrý životní pocit se postará přiměřený pohyb, přizpůsobte si jej podle sebe. Pobyt na čerstvém vzduchu vám dodá nejen pocit psychické pohody, ale přiměřeným kontaktem se slunečním zářením také vitamín D.

Pokud o sebe pečujeme z hlediska stravy a pohybu celý život, plynule můžeme na své zvyklosti v seniorském věku navázat.

Výživa seniorů patří do témat
 • Lucka Malá 29.03.2017 11:43:19

  Ohledne bilkovin doporucujityto vyrobkyhttps://www.distrimedpomucky.cz/podpora-vyzivy-pro-nemocne-a-seniory/vyziva-s-vysokym-obsahem-bilkovin/ Doporucil nam todoktor a opravdu se rodice potom citi lepe a i imunita seposilila.

 • Stravování seniorů JarmilaJavorkova 17.03.2011 11:48:48

  Je to krásně napsáno, poděleno, ale také by se měl autor zeptat těch seniorů, či na to mají..ne každý má důchod vysoký a potom jak poplatí platby za bydlení a vše kolem a léky, co mu zbude? Může si yvbírat co je vhodné a co ne? Spíše kupuje aby se jen nasytil a bylo to v rámci jeho třeba minima peněz..

  • Re: Stravování seniorů Matoušková 13.05.2011 12:53:39

   Ne všechno zdravé je také drahé, důchodci si stále jen stěžují, ať se nediví, že je nikdo nerespektuje. Podívejte se v Olomouci u Globusu. Než přijede autobus, důchodce je schopen skonzumovat polovinu svého nákupu. a nejen to. Kolik důchodců poděkuje, když je mladý pustí v tramvaji sednout ???? A je toho mnohem víc. Nestěžujte si, zamyslete se nad sebou !!!!!!!!!

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku