Vyrovnaný rozpočet potřebuje i vaše tělo!

Moderní člověk stále bojuje s nedostatkem času. Nemá čas na přirozený pohyb, natož pak na pravidelný aktivní pohyb, nemá čas na odpočinek a nemá čas ani na jídlo, nad kterým nepřemýšlí a ve spěchu sní v podstatě cokoli. Jenže pak se nemůže divit, že má podlomené zdraví.

Alfou a omegou zdravého životního stylu je rovnováha mezi příjmem a výdejem energie. Stejně jako musíte hlídat příjmy a výdaje domácnosti, musíte hlídat i příjem a výdej energie svého těla – jinak zaznamenáte krach, v obou případech.

Pokud bude váš energetický výdej nepřiměřeně vyšší než příjem, budete podvyživení a dříve či později onemocníte. Pokud bude váš energetický výdej výrazně nižší než příjem, budete obézní a zase onemocníte.

Jednoduché počty

Jaký je a jaký by měl být váš energetický příjem a výdej, zjistíte pomocí interaktivního nástroje Porovnejte si svůj výdej a příjem na webu GDA, který umí spočítat individuální výdej energie a porovnat ho s energetickým příjmem vypočteným podle obvyklého jídelníčku. Na základě těchto výpočtů vám pak nástroj Porovnejte si svůj výdej a příjem ukáže, jestli svůj limit doporučeného denního množství překračujete, nebo ne a jestli je váš energetický výdej v rovnováze s příjmem.

 

web GDA.jpg

V podstatě platí, že čím více se hýbete, tím více toho můžete sníst. Naopak to ovšem neplatí, protože tělo energii z potravy potřebuje – pro bazální metabolizmus, zajišťující základní tělesné funkce (termoregulaci, dýchání, srdeční aktivitu, činnost nervové soustavy a všech vnitřních orgánů).

Navíc se lidské tělo neobejde ani bez pohybu, protože pouze pohyb buduje aktivní svalovou hmotu, která zrychluje bazální metabolizmus, a pracuje tak za vás. Tělo vydává prostřednictvím bazálního metabolizmu většinu celkového energetického výdeje (60-70 %). Ovšem tělo, které se nehýbe, chátrá.

Zdravotní problémy bude mít spíše člověk, který je hubený, ale vůbec se nehýbe, než ten, který má sice nadváhu, ale pohyb je součástí jeho denního režimu.

Kolik toho sníte, je důležité, ale stejně důležité je i to, co sníte. Správný jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství živin (bílkoviny, sacharidy, tuky) i další potřebné látky (vláknina, vitaminy a minerální látky) – v jídelníčku české populace výrazně přebývají tuky a chybí kvalitní sacharidy.

Se sestavováním jídelníčku vám pomůže značení GDA, které informuje o množství energie, živin a dalších látek obsažených v jedné porci dané potraviny a také o tom, jaký podíl energie, živin a dalších látek tvoří tato jedna porce z doporučeného denního příjmu.

Vyrovnaný rozpočet potřebuje i vaše tělo! patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku