Víte, co kupujete?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevěřili všemu, co vidíme. Obzvláště oblíbené jsou nápisy "bez cukru, tuku a konzervantů".

Toto vše v nás má vyvolat dojem zdravější a kvalitnější stravy. Dle mnoha specialistů se jedná pouze o reklamní trik, jak vymámit ze zákazníka peníze. V tomto článku se podíváme, na co si dát pozor a jak to je ve skutečnosti s oblíbenými symboly.

Čím je pečivo tmavší, tím je zdravější. Bohužel to tak není. Z tmavé žitné mouky není pečivo tak černé jako to přibarvené. Produkty z chlebového těsta se takto upravovat nesmějí. Pekaři ale používají  přípravky z modifikovaných obilovin, které mají podobný účinek.

Ovocný podíl znamená, že by se ve výrobku mělo nacházet čerstvé ovoce. Většinou to tak ale nebývá. Ve skutečnosti ovocný podíl označuje již hotovou pastu, sušené nebo zmražené ovoce, džem nebo marmeládu, kterou obvykle tvoří pouze glukózový sirup, cukr a malé množství ovoce.

Bez cukru a bez přidání cukru je to samé. Pokud výrobce uvádí, že je výrobek bez cukru, pak by v sobě jeho produkt neměl mít žádné jednoduché sacharidy. Výrobek označený bez přidaného cukru, třeba 100 % ovocný džus, je ale může obsahovat přirozeně. Je v něm sice cukr z ovoce, ale nebyl doslazen. Žádné sacharidy navíc v něm nenajdete.

Bez tuku znamená, ze výrobek obsahuje 0 % této látky. S tímto označením se velmi dobře prodávají převážně mléčné produkty, a to zejména jogurty. Většinou to ale znamená, že podíl tuků je velmi nízký, nikoli nulový. Největším problémem je, že se automaticky zvyšuje obsah vody a zahušťovadla, podíl cukrů, potažmo kalorií, aby se udržela chuť potraviny.

Light produkty mají méně kalorií než ty klasické. Samotný nápis light není zcela jednoznačný. Výrobce tím může myslet snížený obsah energie, cukru, tuku nebo dokonce i alkoholu oproti podobným běžným produktům. Takto označené zboží často užívá nízkokalorická sladidla místo cukru nebo má snížený obsah tuku, čímž je zredukována i jeho energetická hodnota. Light výrobky mohou být ale i dost zrádné. Často dávají pocit, že jsou dietní. Ovšem i takovéto produkty mohou mít vyšší glykemický index.

Bioprodukt je bez éček. Není to zase tak úplně pravda, i když obecně platí, že jich má v sobě daleko méně. Obvykle se ale jedná o zcela neškodné prvky, jako je například kyselina askorbová, což je vlastně vitamin C.

 

Čtete si na obalech, co kupujete, a rozumíte, o čem vás to informuje?

Víte, co kupujete? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.

 • Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Každému se někdy hodí rychlý, chutný a hlavně bezpracný moučník, který zvládnou i děti. Výsledek je přitom výtečný!Zdravě.cz na Facebooku