Umělá sladidla

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s reklamami, které nás seznamují s různými doplňky nebo náhražkami stravy.

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě - v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s reklamami, které nás seznamují s různými doplňky nebo náhražkami stravy. Ale co jsou to vlastně náhradní sladidla?  Pro koho jsou určena? Kdo by se jich měl vyvarovat? Jaké výhody přináší? Vyplatí se číst si pečlivě složení výrobků na zadní straně? Pokud máte zkušenosti s náhradními sladidly, o které byste se chtěli podělit, budeme rádi, když nám napíšete!

Umělá náhradní sladidla jsou již dlouhou dobu předmětem sporů odborníků. Jaké jsou však výsledky výzkumů? Nejednoznačné. Stále se vedou diskuze, zda jsou zdravotně nezávadné či nikoliv. I rafinovaný cukr se stal tématem kritiky.

Co je vlastně náhradní sladidlo?

Jde o náhražku cukru, která se přidává do potravin. Dosáhne se zpravidla většího chuťového efektu, který je provázen menším množstvím energie než u cukru. Sladidla můžeme dělit na přírodní a umělá (syntetická). Většinou se však setkáváme s druhou skupinou sladidel. Mezi přirozená sladidla lze zahrnout sorbitol (E420) a xylitol (E967), mezi umělá cyklamát, aspartam a sacharin. S umělými sladidly se setkáváme v „light" potravinách, žvýkačkách nebo limonádách.

V čem je jejich důležitost?

V současné době vzrůstá počet lidí, kteří trpí diabetem. Dále lidé více kupují potraviny, které nemají vysoký obsah využitelné energie. Mnozí odborníci tvrdí, že některá náhradní sladidla můžeme označit za riziková. V čem tkví jejich nebezpečí? U senzitivnějších lidí mohou vyvolat alergické reakce, průjmy nebo i migrény. Existují země, které zakázaly používat cyklamáty. Oblíbeným náhradním sladidlem je sacharin. Žádná výrazná nebezpečí či rizika nebyla při jeho dlouhodobém užívání prokázána. Zato aspartam je nestabilní při nízké hodnotě ph a vysoké teplotě.

Náhradní sladidla jsou chuťově přijatelná. Jejich zdravotní nezávadnost je ukotvena v zákonech o potravinách. Jedná se tedy o přídatné látky (aditiva), dodávají sladkou chuť, nepatří mezi disacharidy a monosacharidy. Je pevně dáno, ve kterých potravinách je jejich přítomnost povolena a v jakém množství.

Není třeba bát se nebo vyhýbat se náhradním sladidlům, mají mnoho kladných aspektů pro zdravý životní styl. Naše nařízení jsou již v souladu s předpisy EU.

Jsou náhradní sladidla vhodná pro děti?

Často bývá zpochybňováno, zda jsou umělá sladidla určena i pro ty nejmenší ve školním věku. Můžeme říci, že veškeré výrobky, které schválilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky, jsou zdravotně nezávadné, nemají tedy žádný negativní vliv ani na zdraví dětí. Například aspartam se nesmí používat ve školních jídelnách ve výrobcích, které jsou tepelně upravovány, neboť ztrácí sladivost. Podle vyjádření Ministerstva zdravotnictví vždy závisí na konkrétním jídelním plánu, důležité je, aby v konečném efektu měly děti dostatek cukrů.

Obecně platí, že náhradních sladidel je zbytečné se obávat. Měli bychom se spíše naučit využívat jejich významných kladných vlastností, ať už chceme s jejich pomocí docílit snížení energetické hodnoty, nebo je užíváme právě při diabetu.

Umělá sladidla patří do témat
 • pro deti ne !!! jj 08.01.2017 05:08:47

  Mam rakovinu. Z cukru to není. Po sladidle větší problémy při chemo a okamžitě znát změnu i v krvi.Bily cukr je cisteny, kubansky nebo žlutý ne, proto po něm chodíte lépe na wc. Jiny rozdíl není.
  Dětem je lépe sladit jen medem a cukrem. I žaludek vám podekuje. Cukr není zadny jed, stejne jako sůl nebo mléko.
  Škodlivé jsou ruzne přídavky při zpracování
  A prezirani jednostranou stravou.

 • cukr a sladidla Sochor 14.02.2015 18:52:53

  Dobry den, zabývám setímto tématem ve svebaklářské práci, pokudmáte 3-4 min čas, prosím ovyplnění tohoto průzkumu.Odkaz zde :http://cukr-vs-alternativni-sladidl.vyplnto.cz

 • Sladidlo Maltitol 31.01.2015 20:49:06

  Zdravím,
  nesnáším umělá sladidla! Snažím se žít zdravě a všude je cpou. Já nejradši používám maltitol, který je přírodní, á velkou sladivost a poměrně málo kalorií (2,4 kcal/g). Koho to zajímá, zde jsou užitečné informace http://maltitol.cz/

 • SlaDIA Hanuliinka 23.09.2014 16:25:18

  Já mám nejlepší zkušenost se sladidlem SlaDIA, je nízkokalorické díky obsahu sukralózy a stévie a chuťově výborné, pro redukční dietu úplně ideální.

 • Lucie 15.02.2013 10:32:11

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám známého, který má cukrovku typu 1 a chtěla bych vědět, jaký cukr je nejlepší přidávat do pečení. Kupuji Korunní cukr pro diabetiky, ale nevím zda je to dobrá volba. děkuji za odpověď

 • Re: aspartam Bernardo 19.10.2010 16:27:23

  Podívejte se na tohle a možná se vám trošku posunou obzory:-))
  www:aspartamekills.com

 • Proč umělá sladidla pro děti 2,5 - 6 let??? Nelík 18.09.2010 14:39:33

  Dobrý den, jsem silně rozhořhočena nad tím, že naše děti v mateřských školkách pijí čaje s umělými sladidly. V předškolním věku dítě vypije zhruba 1,5 l tohoto přeslazeného čaje, nejčastěji s příchutí cola.
  Proto své dceři do školky nosím vlastní pití. Ovocný nebo bylinný čaj s trochou medu a citronu.

 • Cyklamáty Pavel 30.03.2010 13:18:26

  Někdo si tady asi popletl aspartam a cyklamáty. Ty druhé jsou již skutečně prověřeny jako kancerogenní, aspartam, nikoliv. Jsem diabetik a sleduji a hledám stále informace o umělých sladidlech. Takže jsem nic jiného nenalezl.Existují ovšem i jiná sladidla, mnohem sladší než ta běžně používaná, ale nejsou na trhu .Např. sladidlo Talin je k dostání jen pro rybáře k přislazování návnad, sladidlo ze stévie není nabízeno nikde, asi je příliš drahé, samotné listy jsem také zkoušel pěstovat a používat, ale pro denní použití to nejde.

  • Re: Cyklamáty Lenka 18.09.2010 12:26:36

   Stévie se prodává ve Zdravé výživě ve formě bílého prášku. Stačí množství jako za neht a máte kávu sladkou jako med. :) Stojí cca 130 Kč za 50 g a vydrží opravdu dlouho. ;) Není to tak drahé... jen se o tom neví. Moje babička je diabetička a kupuji toto zboží pro ni, ale i já si občas přisladím "zdravě".

  • Re: Cyklamáty dana 04.05.2010 19:44:54

   Dobrý den, mohl byste mi prosím na meil: kr.danca@seznam. cz poslat nějaké odkazy o sladidlech? byla bych Vám moc vděčná :)

 • umělá sladidla Ondřej Laššák 14.01.2010 20:56:38

  Já jsem četl studii o aspartamu, která prokazovala velké množství vedlejších účinků a to docela nebezpečných. V 80.letech ho chtěli v USA zakázat, ale peníze jsou velice silný argument!

  -zažívací potíže, paradoxně obezitu, necitlivost, poškození zraku, rakovinu a asi 100 dalších šílených věcí. Samozřejmě, že se o tom nemluví a nepíší se o tom články. Víte kolik prachů v aspartamu je. Je všude. Žvíkačky, nápoje, veškeré light produkty, sportovní doplňky... je to masakr za biliony dolarů.

  "Zbraně, Tabák, Alkohol, Mléko a Aspartam - o těch prvních třech se to alespoň ví "

  o aspartamu

  http://www.empatia.cz/aspartam -sladky-zabijak

 • Umele sladidla - nevim, ale kazdopadne vyhnut sa cukru Martin Kruslak 04.05.2009 16:25:08

  O zdravosti umelych sladidiel su rozne nazory, ale klasicky rafinovany cukor je kazdopadne velmi skodlivy.

  Okrem toho, ze poskytuje len prazdne kalorie, odstavuje aj imunitny system tela a sposobuje, ze telo starne ovela rychlejsie. Najdete to po celom nete, napr. aj tu: http://www.fitcomplex.sk/…ky-alebo-jed

 • med Ivona Krátká 27.03.2009 09:50:48

  Nejlepší je na oslazení používat med.

  • Re: med Jan Roman 28.03.2009 21:39:01

   Ano, to je určitě pravda. Ale nadruhou stranu, do limonády se med přidat nedá. Dobré je používat hnědý cukr, sice je několikrát dražší než běžný ale také mnohem méně škodí.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku