Trvanlivost potravin

Datem minimální trvanlivosti potravin je datum vyznačené na obale, které vymezuje minimální dobu, po kterou si potraviny při dodržování skladovacích podmínek zachovávají specifické vlastnosti.

U potravin, které se rychle kazí, se uvádí datum spotřeby. Po uplynutí doby minimální trvanlivosti mohou být výrobky prodávány i nadále, ale musí být nabízeny odděleně, a tato skutečnost musí být zřetelně uvedena. Za kvalitu pak ručí prodejce.

Obvykle platí, že potraviny s prošlým datem minimální trvanlivosti nejsou tak rizikové jako ty s datem prošlé spotřeby. Samozřejmě záleží na druhu potraviny.

U práškových potravin (např. instantní potraviny) nemusí být několikadenní překročení data minimální trvanlivosti pro člověka nebezpečné. Ale  u rychle se kazících potravin, jako je třeba maso, různé saláty či mléčné výrobky, kdy hrozí nakažení nejrůznějšími bakteriemi, bychom měli tyto lhůty dodržovat důsledně. Jinak člověka mohou potrápit nejrůznější střevní problémy, v horším případě i otravy.

Skladování potravin

Potraviny skladujeme podle jejich vlastností a podle pokynů uvedených na obalu. Způsob skladování potravin ovlivňuje jejich kvalitu i zdravotní nezávadnost. Nesprávným skladováním se mohou potraviny znehodnotit. Mezi hlavní činitele, které v průběhu skladování mohou potraviny negativně ovlivnit, patří vlhkost, teplota vzduchu, způsob uložení, špatná hygiena. Ovoce a zeleninu bychom měli uchovávat ve spodních boxech lednice. I když máme někdy možnost čerstvé ovoce a zeleninu nakoupit ve větším množství za výhodné ceny, je dobré si uvědomit, zda je opravdu stihneme spotřebovat včas. Čím déle je totiž skladujeme, tím více prospěšných látek ztrácí nebo se přímo kazí. Omýváme je zásadně až před konzumací.

Mléčné výrobky bychom měli skladovat v chladu a také ve tmě. Vejce se v lednici nemají nechávat déle než měsíc a půl. Stejně jako zeleninu, ani vejce neumýváme, ztrácí totiž ochrannou vrstvu.

U skladování masa záleží na tom, zda ho máme v ledničce nebo ho chceme zamrazit. Pokud maso uložíme do lednice, mělo by tam v syrovém stavu zůstat maximálně tři dny, ryby pak dva dny. V mrazničce nám syrové maso vydrží až dva měsíce. Zvýšenou opatrnost bychom měli věnovat práci s masem. To by se mělo zpracovat do 24 hodin od zakoupení. Uvařené maso, či jinak tepelně zpracované, už nezamrazujeme, v ledničce nám vydrží asi tři dny. Může se stát, že některé potraviny vydrží kratší dobu, proto je nutné konzumovat je vždy s rozmyslem.

Dbát na způsob skladování bychom měli také u nápojů, především těch v pet lahvích. Neotevřené je skladujeme především tak, aby na ně nesvítilo slunce. Po otevření bychom je měli spotřebovat nejlépe do dvou tří dnů. Především kvůli velmi častému zlozvyku pití z láhve se do nápoje dostávají sliny, které urychlují množení bakterií v nápoji.

Podobně nehygienický zvyk, který může uspíšit kažení potravin, je nabírání např. kompotu z lahve či konzervy opakovaně olizovanou lžící, nebo dokonce neumytou rukou.

Důležité je také hlídat rozdíl trvanlivosti před a po otevření výrobku. Některé výrobky s dlouhou trvanlivostí je po otevření třeba urychleně spotřebovat. Týká se to většiny mléčných výrobků, především těch s označením "čerstvý". Platí to však také třeba pro paštiky, různé vakuově balené výrobky atd.

Význam čerstvých potravin

Čerstvé potraviny jsou pro člověka velmi prospěšné. Zejména výrobky bio mají výrazně kratší datum spotřeby. Je to dáno tím, že neobsahují chemické příměsi, které trvanlivost uměle prodlužují. Výrobkům s neúměrně dlouhou dobou trvanlivosti je lepší se vyhýbat. Existují však i přírodní konzervanty, jako je například med, který naopak tělu prospívá.

V letních měsících by se člověk měl zamyslet i nad přepravou choulostivých potravin. Panují-li letní horka, bez přenosného chladícího boxu nebo alespoň chladící tašky rozhodně nenakupujeme např. vajíčka, mléčné výrobky, mražené potraviny, které chceme dále skladovat v mrazáku. Takovýto nákup odložíme na chladnější dny nebo na brzké ranní nebo pozdně večerní hodiny.

.

Trvanlivost potravin patří do témat
 • přemrzlé prošlé maso Ondráčková 10.11.2016 04:45:57

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zakoupila jsem mraženou kachnu 9.11.2016 zmrazené 22.11.2014 do 30.11.2016 a to za za plnou cenu 2.600g za 230,- Kč. Při upečení velký zápach v celém domě a při ochutnání pálení v puse a v krku, takže jsem to musela vyhodit. Je možné toto prodávat a jíst? Jak postupovat při reklamaci. Jsem důchodce a nemůžu si dovolit takhle plýtvat s jídlem. Děkuji za odpověďˇ.

 • Maso Moravec 08.12.2015 10:16:12

  Mám vakuově balené vepřové maso v ochranné atmosféře se spotřebou do 21.10.2015.
  Po nákupu jsem ho zamrazil.
  Může toto maso dnes upéct a konzumovat bez jakéhokoli nebezpečí!

  Děkuji za radu obratem

  Moravec

 • cukr krystal Lenka Suchá 27.09.2014 20:25:21

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na minimální trvanlivost cukr krystal ... dnes jsem kupovala kg a zaujal mě na vrchní straně obalu datum 22.4.2013 .... paní prodavačka mi po dlouhém přemýšlení zdělila že je to datum výroby.... v tu chvíli jsem byla zmatena, jelikož na ostatní výrobky se udává datum spotřeby a nebo minim.trvanlivost.....děkuji za odpověd :-)

 • Trvanlivost potravin Miroslav 20.11.2011 10:25:07

  Mám dotaz ohlednětrvanlivostipotravin-např.zaloupenýknedlík s datem spotřeby dledat do 14.dnů.Po vložení domrazničky-jak dlouho je "použitelný".Děkuji.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku