Tajemství červené řepy

Červená řepa je známá především svými omlazujícími účinky. Podle nových poznatků by navíc mohla snižovat množství kyslíku potřebného pro fyzický výkon, a tím zvyšovat vytrvalost.

Skupina lidí, kteří pili řepnou šťávu, dosahovala ve fyzických testech lepších výsledků a o 16 procent lepší výdrž než kontrolní skupina. Tato zjištění by mohla být užitečná nejen pro vytrvalostní atlety, ale také lidem s kardiovaskulárním, respiračním nebo metabolickým onemocněním a starým lidem.

Alchymie kyslíku

Pro zlepšení vytrvalosti je třeba hledat způsob, jak zlepšit fyzickou výkonnost ve vztahu k příjmu kyslíku.

Jedním z nich je zvýšit účinnost, jakou naše tělo dokáže zužitkovat kyslík při zátěži. Tato účinnost se někdy udává pomocí takzvaného VO2-max, též zvaného aerobní ukazatel vytrvalostní zdatnosti. Nejvyšší hodnota VO2-max je velmi individuální a liší se člověk od člověka. Je částečně podmiňována geneticky, ale pravidelným tréninkem ji lze značně ovlivnit (ovlivnit ji lze také pomocí látky zvané EPO, tu ale ponechme raději nepoctivým účastníkům Tour de France).

Podle autora výše zmíněné studie, profesora Andyho Jonese z university v Exeteru, je zde ještě jiná alternativa.

Pokud bychom mohli snížit „náklady" na energii (množství potřebného kyslíku), určitý užitek by to mohlo mít také. A právě tady přichází na scénu červená řepa.

Při experimentu nechali Jones a jeho kolegové skupinky lidí vykonávat danou fyzickou aktivitu o vysoké intenzitě po maximální dobu, jaké byli daní jedinci schopni. Skupina, která pila červeně obarvenou vodu (placebo), vydržela v průměru 9 nebo 10 minut. Ti, co pili šťávu z červené řepy, vydrželi 11 až 12 minut. Daní jedinci vykonávali naprosto stejnou práci. Zlepšení výkonnosti nebylo způsobeno změnou VO2-max, ale výkonnost se zkrátka zvýšila.

To jsou docela překvapivé účinky na kyslík vzhledem k tomu, že těchto účinků nelze dosáhnout jiným známým způsobem. Zda to samé bude fungovat i při několikahodinovém výkonu s nižší intenzitou, jako je například vytrvalostní běh či cyklistika, je třeba dále prozkoumat. Zdá se to ovšem pravděpodobné.

96924309.jpg

Jak to funguje, zůstává zatím otázkou, jisté vysvětlení však existuje. Stejně jako hlávkový salát a špenát, je červená řepa bohatá na dusičnany, které tělo mění na dusitany a ty na oxid dusnatý. Oxid dusnatý (molekula roku 1992), který dnes mnoho lidí zná hlavně jako účinnou látku v přípravku viagra, rozšiřuje cévy. Svaly jsou tak lépe zásobovány kyslíkem.

Přestože dřívější studie prokázaly spojení mezi oxidem dusnatým a zvýšením energetického výkonu, odpověď na otázku, jak to vše funguje, pravděpodobně leží uvnitř složitých procesů v mitochondriích svalových buněk, a je tedy třeba dalšího zkoumání pro zjištění, zda je oxid dusnatý skutečně tou magickou přísadou.

Pokud nepotřebujete červenou řepu jako určitý doplněk pro sport, její konzumace vám rozhodně neuškodí. Kromě řady minerálů (draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, měď) obsahuje i vitamíny C, E, betakaroten a kyselinu listovou. Mimo jiné je doporučovaná jako účinná prevence proti různým nádorovým onemocněním.

 

Ochutnali jste řepnou šťávu? Myslíte, že opravdu může mít takové účinky?

Tajemství červené řepy patří do témat
 • repa je zazrak mirek 24.08.2014 22:02:22

  zdavim vsechny milovniky tohoto cerveneho zazraku. jim repicku zasadne syrovou, ze sve biozahradky a jsem nadseny. pravidelne sportuji, sve telo znam dokonale, ale co na sobe pozoruji posledni dny je presne to co je zde popsano. dech i pri vyssi tep.frekvenci je klidny, nohy tahnou neunavne, pocity ktere jsou popsany pri ucincich epa. citim se sveze, telo regeneruje velmi rychle. za mesic kazdodenniho uzivani asi 200g syrove repy s jablecnym octem, doplnene rajcaty, dynovym olejem, skvele. uprime pisi ze repe verim,. verte mi, cau cisti sportaci

 • přesně tak janina 14.04.2014 20:59:34

  sterilovaná řepa se nedá srovnat se syrovou nebo tepelně upravenou, co do účinků, já si bez ní vůbec už nedokážu život představit :) mám minimálně třikrát týdně plus čerstvou ve šťávách. škoda, že má tolik lidí předsudky nebo ji neumí (nechce) připravit.
  Už jako prevence by ji měli zavádět do jídelen ve školkách a školách, ale kdo by se s tím dělal, že.. ;)

 • Řepa ennadia 31.07.2011 19:35:43

  Nikdy jsem ji nejedla,příšerný odpor,nyní v pozdějším věku mě na ni nalákal kamarád,zavařenou,zdobeně nakrájenou z obchodu Lídl,je báječná,dávám si ji večer místo sladkostí,uvidím zda-li mi zabere i na cholesterol,mám dietu,tak dobrota červené řepy taky pomůže,věřím tomu.

  • Řepa a ocet jarmila 03.09.2012 11:38:14

   Milí diskutující, řepa s octem se nemají rádi! Nepomůže ani zavařenina domácí. Jakmile se přidá ocet, je po blahodárných účincích,takže pozor!!!!!

 • "řípa" :) hawah 17.05.2012 00:03:44

  Doporučuji řepičku syrovou, nastrouhanou nahrubo (třeba i s karotkou), zakapat olivovým olejem a vinným octem. Lehce osolit mořskou solí, opepřit, přidat kapku medu a spoře římský kmín. Nechat odležet, tedy pokud to vydržíte, cca 1/2 hoďky, no, je to lahůdka :) ... a navíc - velmi prospěšná

 • Řepa novina 31.12.2010 22:29:35

  Tak to tu zas čtu a dostala jsem na řepu chuť, tak si ji jdu otevřít...nejradši mám tu zavařenou doma - na kostičky - sladkokyselou ... lepší než okurky :-)

 • Červená řepa novina 22.12.2010 21:10:12

  Každý rok zavařuji alespoň 30 sklenic červené řepy, protože ji máme všichni rádi. Máme raději tu doma uvařenou, ta kupovaná se mi zdá tvrdá ... a kyselejší ..

 • Mě pomohla takhle... Martina 11.06.2010 15:09:26

  S přítelem jsme se pokoušeli o dítě. Po nějaké době jsem si náhodou někde přečetla,že při pokusech o otěhotnění velice pomáhá právě červená řepa.....
  Máme, dnes už desetiměsíční dceru.

 • řepička Magdalena 10.05.2010 17:38:34

  Řepa-to není jen o informacích,které podáváte,je tam toho daleko víc,je to takový dárek od přírody.Ale lidé jsou líní si jí připravit,natož čerstvou uvařit a hezky si jí dochutit,přesto jí vřele doporučuju,na polévky,saláty,džusy,vegeto šky místo mas,tř.musaky,zap.těstoviny, také uvařit jako studené omáčky(husté)místo umělých majonéz a nějakých jako by kulinářsko-chemických barbekíček ke grilovaným a pečeným masům.Takže ŘEPĚ ZDAR :).

 • řepa Yveta 10.05.2010 15:32:07

  Jo řepa ta je moc dobrá. A taky mi pro zvýšení energie pomáhá Reishi. Více na: www.yvet.dxnkava.cz A až budete na stránkách, zapište se na zpravodaj, dovíte se hodně užitečného a zajímavého. Přeji pěkný den.

 • Repa simi 10.05.2010 10:10:34

  Ty jo tu ja miluju, prave vcera jsem si ji koupila a udelala salatek s mrkvickou.. Takze dnes pred posilkou si dam zase :)


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku