Sushi - zdravá pochoutka s bohatou historií

Neustále obdivujeme Japonce, jak jsou štíhlí, zdraví a pracovně výkonní. Mnozí to přisuzují tradici, historii a životním podmínkám. S tím jistě nesporně souvisí i způsob stravování. Ale pod pojmem zdravá strava u Japonců nehledejme jen bylinkové čaje.

Původ sushi je v Číně

Původ sushi sahá do Číny někam do 4. století před naším letopočtem. V té době se ryby vkládaly do vykopaných jam naplněných rýží. Díky rýži probíhalo v jámě kvašení, vznikala kyselina mléčná a ryby se tak nezkazily. Ryby se konzumovaly zhruba za rok až dva, rýže se nejedla.

Japonci později začali se syrovými rybami dělat něco podobného a všimli si, že se k sobě obě potraviny chuťově velmi hodí. Poté se také přišlo na to, že když se ke všemu přidá ocet, tak se nejen urychlí kvašení, ale i zlepší chuť. Čerstvě připravené sushi se v jakési formě fast foodu začalo prodávat někdy v 19. století.

Základní surovina - rýže

Když se téměř kohokoliv zeptáte. co si představí pod pojmem sushi, okamžitě vyhrkne syrová ryba. Bylo by ale nesprávné pod touto japonskou pochoutkou hledat pouze kus syrové ryby. Základní a nepostradatelnou surovinou tradičního sushi je rýže, která je po uvaření promíchávána se směsí octa, cukru a soli.

Ryby v sushi mohou být nahrazeny i jinými plody moře, jako jsou krevety, chobotnice a sépie. Do sushi se přidávají další ingredience, například zelenina, tofu, houby atd..

Další nepostradatelnou součástí klasických sushi závitků je řasa Nori. Ta se pěstuje v moři blízko při hladině. Po sběru se její listy rozdrtí, usuší a slisují na obdélníkové plátky, do kterých se vše zabalí.

Je syrová ryba nebezpečná?

Při slově syrová ryba se mnohým vybaví nebezpečí nákazy mnoha parazitickými nemocemi. Proto také při výrobě a distribuci sushi platí velice přísná pravidla.  Pokud se rozhodnete k návštěvě restauračního zařízení s nabídkou sushi, řiďte se jednoduchou zásadou - jakmile ucítíte pach rybiny, přesuňte se raději o něco dál do steak baru. Maso pro sushi nesmí být cítit rybinou, to je známka čerstvosti.

V Japonsku, kde se díky podnebí vyskytuje daleko více bakterií než u nás, se do sushi kvůli desinfekci někdy přidává velmi ostrý křen wasabi.

91464571.jpg

Důležité látky se neztrácejí

Mořské ryby jsou bohatým zdrojem jódu, ale i omega-3 nenasycených mastných kyselin. Podle odhadů se při vaření až 30 procent těchto důležitých kyselin ničí. To u této pochoutky nehrozí. Krom nenasycených mastných kyselin, jódu a minerálů najdete v sushi také ideální poměr tuků a bílkovin.

Stolování

Tradičně se v Japonsku neužívá příbor. Pro konzumaci sushi lze užít hůlky, ale úplně nejtypičtější je nabírání rukou.

Vhodný nápoj

Typickými nápoji k sushi je víno, zelený čaj a pivo. Pokud vám nezachutná silné (až 17% alkoholu) asijské rýžové víno, můžete ho nahradit bílým vínem z hroznů, které se k rybě také výborně hodí.

Jste milovníky sushi?

Sushi - zdravá pochoutka s bohatou historií patří do témat
 • Sushi je super Blani2 27.04.2010 09:37:24

  Já jsem sushi poprvé ochutnala kvůli problémům s žaludkem.Doba vaříme docela dobře ale č. kuchyně mi dává dost zabrat. Tohle je jednoduchý,lehký a když víte ,že nepotřebujete k obědu křečkovi zimní zásoby ,tak vám i stačí.
  P.S. kdo je šikovný zkusí to doma-pozor balit do řasy je jednoduší naž obráceně ,používat lepivou rýži je základ úspěchu.

 • Sushi Majda 01.02.2010 11:52:26

  Já jsem sushi ochutnala, sice jsem se toho trochu obávala, přesně jak píšete "syrová ryba" mě moc lákavě nezněla, ale přesto jsem se přemohla a byla jsem překvapena, nemohla jsem se sushi nabažit. Teď už na něj nedám dopustit.

 • Video Petr Král 01.02.2010 09:16:29

  Skvělé vide s přípravou Suši naleznete na Vaření.cz:http://video.vareni.cz/sushi-l ahudka-z-japonske-kuchyne/


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku