Superpotraviny - bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu a proteiny

V současné době se superpotraviny stávají čím dál více rozšířenějším pojmem. Setkáme se s nimi zejména ve spojitosti se zdravým životním stylem. K dostání jsou především v prodejnách se zdravou výživou a na e-shopech.

Superpotraviny neboli superfoods jsou potraviny bohaté na živiny, jejichž zdravotní prospěšnost je vyšší, než je tomu u ostatních potravin. Superpotraviny jsou kvůli zachování co nejvyššího množství živin šetrně zpracovávány. Neobsahují pesticidy, hormony a jiné chemické složky. Často jde o potraviny pocházející ze zemí mimo Evropu, jejichž zázračné účinky byly objeveny tisíci lety. Jsou bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu, proteiny, enzymy a koenzymy.

Výčet všech superpotraviny by byl velmi obsáhlý. Proto zde uvedeme pouze některé.

Goji – kustovnice čínská

V kustovnici čínské nalezneme velké množství vitamínu C, B1 a B2, betakarotenu, ze stopových prvků je to železo, vápník, selen, zinek, esenciální mastné kyseliny, 19 aminokyselin a aktivní polysacharidy. Kustovnice je nepostradatelná v tradiční čínské medicíně. Blahodárně působí na činnost jater a ledvin. Posiluje obranyschopnost organismu, snižuje krevní tlak, prospívá zraku. Kustovnice čínská se jí sušená, připravuje se z ní tradiční čaj nebo se přidává do slaných i sladkých jídel. Doporučená denní konzumace je 10 - 20 g.

Chia semínka

Chia semínka (semínka šalvěje hispánské) byla nepostradatelnou součástí jídelníčku Aztéků. Obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, vlákniny, vitamínů skupiny B, A, C, E, vápník, fosfor, sodík, draslík, zinek, chrom. Snižují hladinu krevního cukru, příznivě působí na trávení, střevní mikroflóru i kardiovaskulární systém. Díky schopnosti navázat na sebe vodu a zvětšit svůj objem až 12x, zvyšují vnitřní hydrataci organismu. Jsou výborným doplňkem při vytrvalostním sportu. Vhodné je užívat denně 2 - 3 lžíce chia semínek.

Chlorella

Chlorella je sladkovodní řasa s nejvyšším množstvím chlorofylu. Velký význam má především při detoxikaci organismu od těžkých kovů, při podpůrné léčbě onkologických onemocnění, podporuje tvorbu červených krvinek. Najdeme v ní minerály, vitamíny, antioxidanty, aminokyseliny a až 60 - 70% bílkovin. Její užívání má jistá specifika. Vhodné je konzumovat ji půl hodiny před jídlem a nikdy nekombinovat s vitamínem C.

Kakaové boby

Kakao neboli potrava bohů, obsahuje nejvyšší koncentraci antioxidantů ze všech nám známých potravin. Nachází se v něm spoustu hořčíku, železa, chromu, manganu, zinku, mědi, vitamínu C a zanedbatelné množství kofeinu. Theobromin tvořící 1 - 2% obsahu kakaa stimuluje centrální nervový systém, uvolňuje svalstvo a rozšiřuje cévy. Kakaové boby působí proti únavě, zlepšují duševní výkonnost a dokáží snížit krevní tlak lépe než zelený či černý čaj. Abychom o tyto potřebné živiny nepřišli, je vhodné konzumovat kakao nepražené. Na trhu je možné sehnat nepražené kakaové boby, nepražené kakaový prášek nebo i takto šetrně vyrobenou čokoládu.

Maca horská

Maca je nejstarší a nejvýše pěstovaná rostlina na světě. V jejím kořenu se nachází až 60 % uhlohydrátů, železo, vápník, fosfor, jod, vitamíny skupiny B, antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny, steroidy, amidy a cukr. Čerstvý nebo sušený rozemletý kořen je užíván ke zvýšení fyzického i duševního výkonu, zvyšuje libido a maca je tak využívána jako afrodiziakum, pomáhá při neplodnosti, podporuje růst svalové hmoty a spalování tuků.

Matcha čaj

Matcha čaj je na prášek rozemletý japonský zelený čaj nejvyšší kvality. Je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínů, minerálů, vlákniny, L-theaninů, kofeinu a polyfenolů. Matcha aktivuje metabolismus a obnovuje buňky. Je vhodná jako prevence proti vzniku rakoviny, zubnímu kazu či kardiovaskulárním chorobám. Matcha se popíjí jako nápoj nebo se užívá jako přísada do jídel.

Zelený mladý ječmen

V zeleném ječmenu najdeme především velké množství chlorofylu, celou škálu vitamínů (C, E, K, H a vitamíny skupiny B včetně cholinu), vlákninu, minerály (draslík, vápník, měď, železo, fosfor či hořčík), aminokyseliny a betakaroten. Konzumuje se v prášku nebo tabletách na doplnění energie, detoxikaci, na uklidnění, při problémech se spánkem a stresem.

Běžně dostupné superpotraviny

Mezi superpotraviny se řadí i potraviny, které běžně máme doma a konzumujeme je, aniž jsme si toho vědomi. Jedná se například o brusinky, borůvky, vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky, kešu, ovesné vločky, sezamová a slunečnicová semínka, celer, dýně, mrkev, rajčata, včelí produkty, hlíva ústřičná, losos nebo tuňák.

Posoudit, zda se skutečně jedná o tak zázračné potraviny a ne pouze chytrý reklamní tah, který z nás má dostat co nejvíce peněz, je na každém z nás. Proč si ale občas jídelníček nějak neobměnit?

Foto: iStock

Superpotraviny - bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu a proteiny patří do témat
 • Chia Jan 09.08.2017 18:06:08

  Ja miluji tohle!!!

  https://www.nutrinoid.cz/static/_cache/5/2/52b19595ba4e7bf7b74ae4961f1e73e9.jpg img:https://www.nutrinoid.cz/static/_cache/5/2/52b19595ba4e7bf7b74ae4961f1e73e9.jpg

 • A co Amaranth? Jaroslav 17.06.2017 21:55:39

  Chybi tu Amaranth - maximalni elixir zdravi.

 • Pavlička 17.05.2017 16:13:29

  Jeee já jsem ani nevěděla že to jsou super potraviny a to je už nějaký ten pátek objednávám z https://www.portam.cz/ portam :)

 • Re: GOJI Veronika 26.04.2017 14:42:34

  Himalyo mám velice ráda, pravidelně si tam kupuji tu jejich šťávu, která mi chutná i samotná ale na tu chuť sem si musela chvíli zvykat.

 • GOJI Katarína 26.04.2017 14:37:27

  Úplne súhlasím spozitívami GOJI. Je to mojaobľúbená rastlina a rada jukombinujem , vymýšľam novéjedlá.https://www.himalyo.cz/aktuality/rychle-a-zdrave-smoothie-s-goji-a-limetkou-25 Moj typ navýborné smoothie


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku