Spotřebitel chce být informován

Pryč je doba, kdy si spotřebitelé přečetli na obalu potravinářského výrobku maximálně datum spotřeby. Dnes se lidé daleko více zajímají o výživu včetně výživových hodnot jednotlivých výrobků.

Jak ukázal průzkum realizovaný společností STEM/MARK v dubnu 2011, o údaje na obalu potravin se zajímá 90 % oslovených spotřebitelů, přičemž dvě třetiny z nich sledují také údaje o složení potravin. Z výsledků průzkumu také vyplývá, že více než polovina oslovených spotřebitelů zná nutriční značení GDA a třetina dotázaných používá značení GDA při nákupu. Tyto trendy sleduje i evropská legislativa, která zavede povinnost nutričního značení potravin.

„Údaje na obalech umožňují snadnější výběr potravin a nápojů, které vyhovují zásadám zdravé výživy i specifickým dietním doporučením. Nutriční hodnoty pomáhají spotřebiteli sledovat příjem jednotlivých živin a umožní mu sestavit si jídelníček tak, aby byla jeho skladba optimální,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy.

Výsledky průzkumu, kterého se zúčastnilo 1 058 žen i mužů ve věku 20–50 let, ukázaly, že údaje na obalech potravin nesleduje pouze desetina dotázaných. Jednoznačně nejčastěji věnují spotřebitelé pozornost údajům o trvanlivosti (88 %) a hned poté údajům o složení výrobků (68 %). Z hodnocení několika výroků vyjadřujících nákupní rozhodování vyplynulo, že pokud na obalech potravin nejsou zřetelně uvedeny údaje o složení, zákazníci nemají v daný výrobek důvěru.

Nutriční značení je podle stávající legislativy nepovinné a výrobci jsou povinni uvádět informace o nutričních vlastnostech výrobků na obalech jen ve stanovených případech.

Na začátku července však přijal Evropský parlament novou právní úpravu týkající se informací na obalech potravin. Jednou ze zásadních změn bude povinné zobrazení nutričních hodnot. Návrh, který začátkem roku 2008 předložila Evropská komise, již pouze formálně přijme Rada a patrně v říjnu vyjde v Úředním věstníku EU. Spotřebitelé mohou očekávat, že nejpozději od roku 2016 najdou na obalech všech potravin povinné nutriční informace.

„Od roku 2006 existuje vedle povinných údajů, které musí výrobci uvádět na obalech svých výrobků, dobrovolné nutriční značení GDA,“ upozorňuje Martin Klofanda, předseda Skupiny pro zdravý životní styl z Potravinářské komory České republiky, a dodává: „na evropský trh ho uvedla Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu EU (FoodDrinkEurope, dříve CIAA), v České republice ho zavedly za podpory Potravinářské komory ČR na svých výrobcích již všechny přední české a nadnárodní firmy.“

Značení GDA umožňuje jednoduchou orientaci v nutričních údajích na obalu. Poskytuje srozumitelnou informaci o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního příjmu energie, živin a dalších látek. Součástí značení GDA jsou totiž i procentuální údaje, které umožňují spotřebiteli sledovat rozložení příjmu energie a živin v průběhu dne.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že více než polovina dotázaných ví, co je značení GDA, a další čtvrtina oslovených má o existenci značení GDA povědomí. Třetina dotázaných pak využívá značení GDA při nákupu, protože jim pomáhá lépe se orientovat a rozhodovat při výběru potravin.

Spotřebitel chce být informován patří do témat
 • John Smithc121 12.01.2015 11:24:34

  Your goal is to breed all the different dragons available bgddkebadbkeeeke

 • Víc informací Honza 22.08.2011 17:24:10

  Škoda, že se tam nemusí psát odkud přesně ta, která surovina pochází a jak bylo s jídlem nakládáno, nežli se dostalo do krámu.
  Asi by bylo zajímavé kolik lidí by si koupilo zeleninový salát na kterém by bylo:
  Rajče ze španělska, převoz ve zmražené formě, utrženo zelené, dozrává cestou, napuštěno látkou XY pro lepší vzhed, použito hnojivo ABC, od utržení po prodej 20 dnů.
  Ještě, že tohle moc neřeším ... (www.wellnessporadce.cz)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku