Silné a zdravé nehty - co jim škodí a naopak prospívá?

Ruce jsou naší vizitkou a na jejich vzhledu mají zásadní podíl právě nehty. Aby nehty mohly vypadat dobře, musí být především zdravé. Jak docílit krásných a zdravých nehtů? Jaká jsou fakta a mýty o tom, co nehtům opravdu škodí a co naopak pomáhá?

Nehty jsou denně vystavovány velkému tlaku a zátěži. Používáme je stále - při mytí nádobí, při práci na zahradě, při úklidu apod. Tím dochází k jejich vysoušení, nehty ztrácí pružnost, častěji se štěpí a lámou. Zvlášť s přibývajícím věkem potřebují ruce a nehty pravidelnou péči a hlavně hydrataci, aby zůstaly zdravé a dobře vypadaly.

Zpevňující laky na nehty

Že lakování nehty přirozeně zpevňuje, to je mýtus velmi dlouho znám. Ve skutečnosti je to totiž pravda jen napůl. Zpevňující laky na nehty sice obsahují látky, které brání štěpení nehtů, zároveň však nehtům ubírají na pružnosti a ty se pak více a snadněji lámou.

Odlakovače nehtům škodí

Je bohužel pravdou, že většina odlakovačů na nehty je vyrobena na bázi alkoholu, což způsobuje jejich vysoušení a lámavost. Důležité je nehty pravidelně hydratovat vhodnými krémy a oleji, které zároveň pomohou ke zvláčnění pokožky. Bezprostředně po odlakování by nemělo následovat nové lakování, nehty by si měly od těchto chemikálií pár dní odpočinout.

Želatinou ke zdravým nehtům?

Přes toto dávné tvrzení jistého pana Charlese Knoxe, který poukazoval na prospěšnost želatiny ve vztahu ke zdravým a silným nehtům prostě proto, že ji vyráběl ze zvířecích kopyt, pojídání želatiny vám ke krásným a zdravým nehtům docela jistě nepomůže. Želatina nemá prokazatelně žádné vlastnosti, které by ovlivňovaly zdraví, sílu a vzhled nehtů.

Zatlačování kůžičky - pozor na poranění a infekce!

Rostoucí kůžička ve spodní části nehtu chrání nehtové lůžko, aby nedošlo k jeho poranění. Při zatlačování nehtové kůžičky, což je procedura, se kterou začne každá manikérka při zkrášlování vašich nehtů, je třeba dbát opatrnosti a příliš to nepřehánět. Pokud dojde k přílišnému obnažení lůžka, může dojít k poranění a vzniku bolestivé infekce, plísně či dokonce zánětu.

Prospívají gelové nehty přírodním nehtům?

Že gelové nehty zpevní nehty přírodní, to vám možná potvrdí i kamarádka, jsou ale i případy, kdy mají gelové nehty zcela opačný efekt a kvalita přírodních nehtů se po jejich aplikaci značně zhorší. Pokud se rozhodnete gelové nehty vyzkoušet, svěřte se do péče profesionálů a dbejte také instrukcí ohledně následné péče o ně, aby vydržely dlouho krásné. Odborníkům přenechejte i jejich odstraňování.

Důležitá je hydratace nehtů a vhodná kosmetika

Jak tedy udržet nehty zdravé, aby mohly dobře růst, zůstaly silné a chráněné? Především je nutné dbát o jejich hydrataci, ta je klíčem ke všemu, a je nutná i pro naši kůži a celý organismus. V lékárnách najdete široký sortiment kvalitní hydratační kosmetiky na ruce a nehty, neméně důležitá je však zdravá životospráva, dodržování výše popsaných pravidel a dostatečný přísun tekutin.

Zdroj: www.specialista-nehty.com

Foto: Pixabay.com

Silné a zdravé nehty - co jim škodí a naopak prospívá? patří do témat
 • Zinek a nehty Hanuska 08.03.2016 22:25:31

  Nečekala jsem to, ale zinek(tady jste to nějak vynechali:) ) hraje poměrně velkouroli. Začala jsem užívatnásledující doplněk stravyobsahující právě zinekhttp://www.klubzdravi.cz/produkty/zinek_16.aspx (kvůliimunitě, ne kvůli nehtům) aopravdu se to projevilo... :)

 • Marcela 20.08.2015 13:35:00

  Děkuji za rady! DonnuNails jsem si včera koupila, snad mě pomůže taky tak :)

 • Eva 14.08.2015 11:53:18

  Jedině Donna Nails! poradili mi ji má nehtařka a jsem s ni moc spokojená. Nehty jsou pevěnšjí a rostou , takže splnila svůj účel :)

 • Barbora 29.07.2015 08:34:36

  Zdravé nechty jsou základ! Já jsem sundala gelovky a ty hrůzy, co mě po nich zůstaly.. škoda slov :) koupila jsem si na doporučení v lékárně Donnu Nails a jsem za nic moc ráda. Nehty se mě vzpamatovaly a konečně se me nelámou a vypadají zdravěji :)

 • donna nails Renáta 10.07.2015 09:48:49

  Mě se nehty začaly lámat při kojení, takže jsem vypadal a s rukama jako chlap :( moc příjemné mi to nebylo, ale člověk to neovlivní. Když přítel viděl, jak mě to trápí, poradil si v lékárně a koupil mi Donnu Nails. Tablety mě moc pomohly a nehty začaly růst a konečně se pevnit. Super!

 • Dodatek k nechtům Franta4570 02.07.2015 08:07:59

  Vaše nechty majú v sebe dokonca zaznamenanú aj históriu aktuálneho zdravotného stavu a rôznych fyziologických problémov. V diagnostike sa používajú už od praveku.
  Niekedy sa môže jednať o hubovité ochorenie či úraz. Nechty avšak poskytujú indície o možných príčinách aj v prípade závažnejších chorobách, ako napríklad u chorôb pľúc, pečene či srdca.
  Zdravé nechty majú ružové zafarbenie a mesiačiky pri koreni sú svetlo ružové až biele. Sú tiež hladké, bez hrebeňov, drážok, škvŕn či straty pigmentu.
  Ak na nechtoch spozorujete zmeny v niektorých z uvedených charakteristík a neviete, čo to môže znamenať, mali by ste pre istotu navštíviť svojho lekára.
  Toť vše,co zapomněla autorka dodat k nechtům!!!


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.

 • Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Každému se někdy hodí rychlý, chutný a hlavně bezpracný moučník, který zvládnou i děti. Výsledek je přitom výtečný!Zdravě.cz na Facebooku