Proč jíst ryby a plody moře?

Neustále čteme a slyšíme o doporučeních, že bychom měli jíst více ryb, hlavně však mořské ryby a plody moře. Je jasné, že Česká republika je jako vnitrozemský stát ve spotřebě mořských ryb pozadu, a ani naše kuchyně a zvyky nejsou přípravě pokrmů z mořských živočichů nejlépe přizpůsobené.

Musíme však uznat, že i český trh nám dnes již nabízí velmi pestrý sortiment v tomto směru, a díky velmi prospěšným látkám, které ryby a mořské plody v hojném množství obsahují, bychom je měli do našich jídelníčků zařazovat mnohem častěji.

Ryby jsou vynikajícím zdrojem zdraví

Omezuje se vaše konzumace rybího masa na vánočního kapra a plody moře možná jednou za čas ochutnáte na dovolené? Chutnají vám, ale bojíte se složité přípravy, odrazuje vás neznalost tepelných úprav, ceny, či nedostatečný výběr? S trochou snahy si tyto tolik zdravé pochoutky nemusíte dopřávat jen v drahých restauracích a hlavně - zvýšenou konzumací mořských ryb a plodů svému organismu rozhodně prospějete.

Mořské ryby jsou pro nás obrovským a nejdůležitějším zdrojem přírodního jódu, maso obsahuje esenciální rybí tuk, proteiny, minerály, stopové prvky a množství vitamínů A, B a D. Maso je lehce stravitelné, rybí tuk je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin – omega 3.

Prevence závažných onemocnění

Častá a pravidelná konzumace ryb a plodů moře skutečně působí preventivně, např. proti vzniku onemocnění srdce a oběhového systému, snižují hladinu cholesterolu a riziko vzniku trombózy.

Napomáhají při chorobách spojených se sníženou funkcí štítné žlázy, při revmatické artritidě, dále lidem s vysokým krevním tlakem, rakovinou střev či Alzheimerovou chorobou, při kornatění tepen nebo dokonce při lupénce.

Není přitom nutné složitě shánět vždy čerstvé ryby či plody moře, stejně prospěšné jsou ryby konzervované či mražené. Konzervované ryby s měkkými, tedy lehce poživatelnými kostmi, obsahují navíc velké množství potřebného vápníku.

Měkkýši a korýši – zdroj vitamínů

Tito živočichové, ke kterým patří např. sépie, chobotnice, krabi, ústřice či krevety, jsou nezastupitelným zdrojem minerálů a vitamínů, obsahují např. hořčík, fluor a draslík. Ústřice navíc obsahují zinek, důležitý prvek pro zdravý vzhled a krásu naší kůže.

Měkkýši mají mít také podíl na snižování cholesterolu v krvi. Jsou dokonalou volbou pro zásadním dodržování zdravé výživy a část zdravého hubnutí.

Ryby pro dobrou náladu i štíhlou linii

Díky aminokyselině tryptofan obsažené v rybím mase, mají ryby pozitivní vliv i na naši náladu. Při konzumaci ryb s vhodnou přílohou, jako jsou brambory nebo rýže, přijímá mozek tuto látku ke zpracování snadněji.

Při redukční dietě a snaze o úbytek váhy se nemusíme bát zařadit do jídelníčku ani tučné ryby, např. lososa. I přes vysoký obsah tuku je málo kalorický. Dále se doporučuje třeba mořská treska nebo platýz. Pro hubnutí nejsou vhodné tučné ryby upravené uzením, jako makrela, šproty, sardinky atd.

Ryby, ať už sladkovodní či mořské, bychom měli konzumovat 2 – 3 krát týdně, k přípravě by mělo stačit malé množství tuku a soli, neměli bychom příliš často volit úpravu smažením nebo používat velké množství majonézy.

Proč jíst ryby a plody moře? patří do témat
 • Omega3 Anežka 25.04.2017 10:05:49

  Já se snažím jíst mořských ryb hodně, ale nevěřím výrobkům v konzervě a ani mraženým. K čerstvým se dostanu málo. Rybí tuk bych nepolkla, z toho mám od dětství fobii, tak beru kapsle MaxiCor, ve kterých je výtažek z mořských ryb a tudíž i potřebná Omega3.

 • Omega3 Anežka 25.04.2017 10:05:49

  Já se snažím jíst mořských ryb hodně, ale nevěřím výrobkům v konzervě a ani mraženým. K čerstvým se dostanu málo. Rybí tuk bych nepolkla, z toho mám od dětství fobii, tak beru kapsle MaxiCor, ve kterých je výtažek z mořských ryb a tudíž i potřebná Omega3.

 • prevence infarktu Eliška 01.04.2017 09:10:02

  V rodině máme problémy se srdcem.. jenže ryby moc nemusím :( A tak se snažím omega 3 doplnit jinak. Každý den beru 1 tobolku Maxicoru. Obsahuje 90% oleje z mořských ryb a chrání mé srdce.

  • Re: prevence infarktu Eljen 06.04.2017 12:11:42

   To jsme na tom podobně, u nás je zas v rodině ten "špatný cholesterol". A pokud jde o sklony k srdečním chorobám, taky nic moc perspektiva. No a jak je to u nás s čerstvými a zdravými mořskými rybami asi není třeba psát. Taky jsem začala brát MaxiCor, díky němu dostanu do těla to, co potřebuje.

 • Dista 10.03.2017 12:30:30

  Já mám problém s rybama..od malička je nejím a sháním někde Omega 3.. naštěstí jsem narazila na tabletky o NaturaMed...nyní je to důležitou součástí měho jídelníčku...

 • Mořské ryby a plody Lada 29.06.2012 12:55:54

  Při dnešním stavu našich moří a oceánů,je konzumace mořských ryb a pod. spíše sázkou do loterie.Moře a oceány jsou nejznečištěnějším prostředím na zeměkouli a stále do nich proudí tuny a tuny odpadu.Nelze pominout ani mořské ryby chované v mořských farmách,které trpí řadou chorob jak kožních,tak i vnitřních.Nehledě na to,že jsou krmeny uměle,a to opět odpadními surovinami ( např. z masného a zemědělského průmyslu ).
  Měli bychom si uvědomit,že rozdíl ve výživových hodnotách mezi mořskými a tuzemskými rybami ( kromě jódu ) není takový,jak se stále tvrdí.Stačí nahlédnout do nějakých nutričních tabulek.

  • Re: Mořské ryby a plody Karel 19.03.2015 12:08:28

   Pokud se podíváme na kvalitu mořské vody v severských oblastech a kontrol kvality stravy a podobně, jedná se stále o nejkvalitnější zdroj živočišné bílkoviny. Já nakupuji pouze online na www.rybaonline.cz a jsem moc spokojený

  • Re: Mořské ryby a plody Kadel 17.12.2013 19:32:24

   Tak nezerte nic ! :P

  • Re: Mořské ryby a plody Zuzana 22.03.2013 13:39:14

   Bohužel je to stejné i s chovem drůbeže a jiných druhů masa. Je třeba vybírat kvalitu :-), což je v dnešní době náročný úkol. Každopádně rybičky jsou dobré.

 • Lži anonym 04.07.2012 18:30:35

  ryby jedi jen mrchožrouti

  • Re: Lži Zuzana 22.03.2013 13:37:21

   Dovol abych se zasmála :D. Jaký mrchožrouti?


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.

 • Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Každému se někdy hodí rychlý, chutný a hlavně bezpracný moučník, který zvládnou i děti. Výsledek je přitom výtečný!Zdravě.cz na Facebooku