Pravda o mléku: je zdraví prospěšné!

Mluvíme-li o konzumaci mléka, mluvíme zejména o mléku kravském či kozím. Mluvíme-li však o mléku, označujeme tímto pojmem někdy i produkty, které ho mají nějakým způsobem nahradit, ať už z důvodů alergií, potíží se zažíváním či osobního přesvědčení. V takovém případě mluvíme například o mléku sojovém.

O mléku byla vedena celá řada diskusí a konec konců tyto diskuse i nadále pokračují. Existují dva tábory, přičemž jeden tábor je radikálním zastáncem mléka a nemůže si vynachválit jeho přínos pro lidský organismus, ať již je to dostatečná zásoba vitamínů, vápníku, bílkovin a dalších látek prospěšných pro růst. Druhá strana mluví o těch samých vlastnostech mléka, avšak zmiňuje jejich absenci, popřípadě zcela opačný účinek. Odpůrci s oblibou tvrdívají, že mléko vytváří hlen, který údajně zahlcuje celý organismus, a dochází tak k ucpávání ostatních žláz - můžete se dokonce dočíst, že konzumace mléka vede k poruchám funkce vejcovodů a varlat.

Většina těchto diskusí je však vedena spíše z principu a jejich hnacím motorem je skutečnost, že mléko v dospělém věku pije pouze člověk, výjimkou jsou některá domestikovaná zvířata. Je-li tomu tak, vyvstává otázka, proč člověk pije mléko celoživotně, ale ostatní savci ne? Těžko hledat odpověď, avšak stejně bychom se mohli tázat, proč člověk umí sestavit letadlo, ale ostatní savci, potažmo živočichové, ne?

Pro nás je důležité, že mléko skutečně obsahuje určité živiny, které jsou ideální pro mláďata toho živočicha, o jehož mléko se jedná, avšak to neznamená, že by tyto živiny nemohl přijímat jiný organismus. Mléko obecně je významným zdrojem vápníku. Například kozí mléko je ideálním zdrojem železa a vynikajícím prostředkem pro boj s chudokrevností. Ostatně kozí mléko je celkově zdravější než kravské, ale v našich jídelníčcích se objevuje bohužel jen sporadicky.

Někteří lidé, od dětství či s přibývajícím věkem, mají s konzumací a následným trávením mléka potíže, což bývá způsobeno nedostatečnou schopností zpracování laktózy. Avšak právě zpracování laktózy z mléka je fenomén, který oslovil celou řadu genetiků, kteří poukazují na nevídaně rychlou adaptaci lidského organismu na trávení potravy, kterou tento organismus dříve nebyl schopen přijímat. Člověk si tak po tisíce let na mléko zvyká, kdo si však nezvykne, zoufat nemusí, jeho kulinářské dovednosti i chuť na mléko mají jisté řešení v již zmiňovaném mléku sojovém.

Sojové mléko je nápoj vyráběný ze sojových bobů, který má vysokou nutriční hodnotu. Tento nápoj je bohatým zdrojem minerálů a vitamínů, obsahuje např. lecitin či železo. Je vhodnou alternativou pro alergiky, ale i osoby odmítající konzumaci mléka kvůli osobnímu přesvědčení. Nejedná se tedy o mléko jako takové, ale jeho užití v kuchyni může být velmi podobné.

Pijete mléko každý den? Co si o tom myslíte vy ?

Pravda o mléku: je zdraví prospěšné! patří do témat
 • mleko Michel 02.11.2017 00:10:10

  Je mi do smichu jak se tady dve skupiny jdou do vlasu kvuli svemu presvedceni pit ci nepit mleko, pritom je to uplne kazdeho vec.
  Ja treba mleko piji a piji ji rad. Neprehanim s mnozstvim ale jen kvuli udrzeni sve vahy, ne kvuli nejakym clankum, vedeckym vymyslum atd...

  Pokud by bylo mleko toxicke, jak to tady mnoho lidi tvrdi, jakto ze jsme se dozili tohoto tisicileti? Ze je mleko pro telata? Tak to jsem tele taky, a mne to nevadi. Pokud zemru, zemru, kvuli cemu budu tady na svete strasit do svych 100 let? Jist dobre, neprecpavat se, umirnene ale vsechno. A to pak clovek je stastny a vesely, a pokud umru driv nez vege-ovo-fruto tatariani, tak at. Ale chutnalo mi to.

 • mléko Petrová 26.03.2009 09:53:20

  Celkově mléčné výrobky jsou důležité na tvorbu vápníku a ten je důležitý pro kosti. Mléko určitě soporučuji.

  • mléko vede k nemocem Lucka 20.06.2009 19:44:46

   Paní Petrová, jak můžete říct takovou věc, pokud jste si přečetla dost odborný komentář výše? Kravské mléko je určeno telátkům. Použiju tu text Dr. Walkera.Jednou z jejdůležitějších účinných látek v mléce je substance kasein; dodává velký počet aminokyselin k tvorbě bílkovinných molekul, nutných ke stavbě dětského těla. Kasein je obsažen jen v mléce a ve vejcích. Kravské mléko je podstatně hustší než mléko mateřské a obsahuje o 300% víc kaseinu. Má zdvojnásobit váhu telátka v šesti až osmi týdnech, zatímco tělo dítěte potřebuje šest až sedm měsíců, aby svoji váhu zdvojnásobilo. Kravským mlékem se tělo telátka buduje tak, aby v dospělém stavu dosáhlo 450 až 900 kg váhy. Který muž nebo žena by si přáli vážit 110 nebo 140 kg? obsah fosforu v mléce: Fosfor je kyselinotvorný prvek a kravské mléko ho obsahuje skoro o 50% víc než mléko mateřské. Mimoto je v obou druzích mléka rozdílný poměr fosforu a síry. Lidské tělo musí použít nesmírného úsilí, aby strávilo kravské mléko, a následek této námahy je, spolu s vysokým obsahem kaseinu v kravském mléce, tvorba hlenů a s ní přicházející nemoci. Pasterizace chrání mléko před zkysáním, aby bylo možné mléko transportovat do velkých vzdáleností. Pasterizace neznamená vůbec ochranu našeho zdraví. Tvrzení, že mlékem se přenášjí nemoci, čemuž se pasterizováním zabrání, je totální nepravda. Pasterizování neusmrcuje ani tyfové bakterie, ani Coli-bakterie (střevní bakterie), ani bacily tuberkulózy. Aby se usmrtily choroboplodné bakterie, muselo by se mléko zahřát na teplotu mezi 90 ºC a 110 ºC. To by však zabraňovalo tvorbě smetany v láhvovém mléce a znamenalo velkou nevýhodu z hlediska obchodního. Existuje reklama, že mléko je nutnou součástí lidské výživy. Jestliže některý zdravotník jeho pití doporučuje, je to známka neznalosti zákonů fyziologie výživy a známka nepochopení základní příčiny nadměrného zahlenění organizmu. Není důvod preferovat mléko a mléčné výrobky jako zdroj minerálů, bílkovin a tuků, když příroda toto vše nabízí v pestřejší, obsahově bohatší a stravitelnější podobě ve svých rostlinných produktech. Neobeje-li se člověk bez mléčných produktů, je lépe volit fermentované výrobky (jogurt, kefír), a ze sýrů pak pouze tvrdé, nejlépe ovčí a kozí a ze stejného zdroje i tvaroh. Tak.

   • Re: mléko vede k nemocem Dietolog 29.01.2014 22:08:48

    "Není důvod preferovat mléko a mléčné výrobky jako zdroj minerálů, bílkovin a tuků, když příroda toto vše nabízí v pestřejší, obsahově bohatší a stravitelnější podobě ve svých rostlinných produktech."

    Milá dámo, mám pocit, že jste silně sociokulturně znevýhodněná. (To je eufemismus, který se používá pro slabomyslnou mládež jisté menšiny.) Myslím si dokonce, že výše uvedený výrok by postačoval na nějakou psychiatrickou diagnózu.

    • Re: Re: mléko vede k nemocem MílaO 16.08.2016 03:14:01

     Milý Dietologu, tak tuto poznámku jste přesně ušil na míru sobě. Opravdu se běžte léčit a zároveň si sežeňte nějaké informace a nové poznatky, žijete v bludu a nevíte, o čem je řeč.

 • zaysané výrobky Radek 04.05.2009 11:37:01

  Já si raději dávám zakysané mléčné výrobky a do kávy si dávám sojové mléko. Když mám chuť na kakao, dám si čokoládovou syrovátku Amálka, je výborná.Samotné mléko si dopřávám jen občas.

  • Re: zaysané výrobky martin 19.04.2012 20:40:43

   Kravské mléko patří telatům a nikomu jinému a nechávat oplodnovat kravy,odstavit mladě a sát z něj 20000 litrů mleka za rok ,to je opravdu paráda.Navíc v mlece je hnis a hlen ze zduřelých vemen a struků krav,většinou cca 0,5dc na litr mléka.Přeju dobrou chut!!!Taky je tam látka podobná morfiu,slouží k tomu aby bylo tele pořád na blízku u matky.Už chápete proč nemůžete být be mleka a mlečných vyrobků?Ne?Tak já vám to povím jste zavislí.A to neberu v potaz podminky ve kterých krávy žijou.Ve finale když je tělo kravy dojnice zhuntované hormony a chemií jde na jatka a vy to maso sníte se všema těma s***** v něm,opět přeju dobrou chut.

   • Re: Re: zaysané výrobky MílaO 16.08.2016 03:06:40

    Martine, souhlasím s Vámi, je to tak. Máte přehled.

   • Re: Re: zaysané výrobky icky 07.03.2016 21:07:23

    přesně tak...

 • mléko též prospívá Kristýna 09.04.2016 16:21:14

  Konzumuji mléko denně už přes čtyřicet let, litr každý den a musím říct, že jsem nad míru spokojená se svým zdravotním stavem. Mé kosti, klouby a pleť jsou ve skvělém stavu, jediná zlomenina, která se mi stala po pádu z koně se zahojila velmi rychle. Nekazí se mi zuby, netrpím žádnými nemocemi nebo alergiemi. Nechci to samozřejmě všechno svádět na mléko, obecně se snažím stravovat racionálně. Mléko je však jednoznačně jedna z hlavních složek mého jídelníčku a nemohu si to vynachválit. Žádná osteoporéza ... paráda!

 • mleko je opravdu zdrave mleko 15.02.2011 13:55:08

  mleko je opravdu zdrave, vyjmenovat vsechny pozitivni vlastnosti mleka by bylo dlouhe vypraveni, mleko poskytuje cloveku tolik prospesnych latek ze detskemu zdravi je mleko a dalsi druhy mlecnych napoju jako kakao a jahodove mleko tim nejprospesnejsim pro zdravi deti, vyvoj kostry do 15 roku veku ditete je prece nejdulezitejsi vec pro male deti a mleko jim poskytuje tu nejlepi a nejzakladnejsi vyzivu s nejlepe vybavenym lekem - mlekem - mleko je komplexni lek ktery nedovedeme nahradit zadnymi vegetarianskymi doplnky, ono vegetarianstvi je straslive skodlive v tom ze male deti bez mleka a potom dospelejsi bez masa maji obrovsky nedostatek vitaminu B 12 ktery je jednim z nejdulezitejsich stavebnich kamenu pro spravny vyvoj krve jak maleho ditete tak dospeleho cloveka

  • Re: mleko je opravdu zdrave Klára 25.01.2016 12:30:15

   Cituji : ''ono vegetarianstvi je straslive skodlive v tom ze male deti bez mleka a potom dospelejsi bez masa maji obrovsky nedostatek vitaminu B 12 ktery je jednim z nejdulezitejsich stavebnich kamenu pro spravny vyvoj krve jak maleho ditete tak dospeleho cloveka''

   To nemůžete myslet vážně !.. Vegetariánství je škodlivé pouze tehdy, kdy se člověk z masa přeorientuje na smažená jídla typu : koblížky, hranolky, šmažený květák, smažený sýr a smažené to či ono.. A co se týče nepití mléka .. To si zase pletete s veganstvím :-)

 • Veverka 23.07.2015 14:53:45

  Je zdraví prospěšné!!! - nejlepší reklama. Je to jen REKLAMA a nic víc, existuje tolik surovin, které jsou zdraví prospěšné, ale nejsou výhodné, takže se nepropagují, kam to svět spěje, vše je o penězích.

 • Martin 05.05.2014 21:54:32

  Vynechat mléko ze svého jídelníčku bych zvládl jen obtížně. A rozhodně se vyplatí zaplatit těch pár korun navíc za kvalitní selské mléko s přirozeným obsahem tuku, než pít naředěné trvanlivé.

 • Kravské mléko PPK 21.10.2013 12:59:22

  Zvířecí mléko je primárně určeno pro výživu a růst jedince daného živočišného druhu. Jako příklad nejdříve uvedeme obsah bílkovin v mléce; zvířecí děti znásobují svoji váhu velice rychle a ve velice krátkém časovém období. Pár příkladů: Králičí mléko obsahuje 10,4 % bílkovin; králíci svoji váhu zdvojnásobí během 6 dnů; kočičí mléko obsahuje 7%, váha koťat se zdvojnásobuje během 9 dnů, kravské mléko obsahuje 3,3 % bílkovin, tele zdvojnásobí svoji váhu během 47 dnů; mateřské mléko obsahuje 1,2 % bílkovin, kojenec zdvojnásobí svoji váhu během 180 dnů. V průběhu prvního roku se z telete stane velká kráva, jež váží několik set kilogramů; která lidská maminka toto čeká od svého dítěte?

  Kravské mléko je určeno pro růst telete.

 • Nuff 19.03.2012 08:56:27

  Přečtěte si něco o XO v mléce. Mléko je pro tele, pro člověka je to jed. Konzumace kravského mléka vyvolává téměř 90% všech nemocí u lidí. Jsem odborník na veganství a gastronom, vše lze nahradit přírodní formou, jen člověk nesmí být příliš egoisticky a podřídit se novému a moudřejšímu...

 • Od každého trochu Simona 31.03.2009 12:11:34

  Já si myslí, že by jsme měli jíst od každého trochu a především to o co si tělo řekne samo, na co má chuť. Lituju děti, kterým rodiče takazují určitou stravu. Pak jsou průhlední jak sklo!

  • Re: Od každého trochu Anežka 27.03.2011 17:18:11

   Přesně tak! Tělo ví, co chce, jen už ho spousta lidí neumí slyšet a raději se řídí tím, co se říká obecně, co slyší od někoho, co si přečtou...
   Já třeba teď už intuitivně poznám, co potřebuju. Když mě bolela hlava, říkala jsem si, že je dobrý nápad dát si mléko, a hle, zmírnilo se to! Když mívám menstruační bolesti, dám si kousek čokolády a zase je to na chvilku lepší...
   Tělo prostě ví, co chce. A hlavně tělo každého funguje trochu jinak.

 • mléko zahleňuje? martin14159 13.09.2009 19:04:28

  Cituji: "následek této námahy je, … tvorba hlenů " (konec citace)

  Cituji z jiného zdroje: „Mléko zahleňuje. Často se vyskytující argument používaný odpůrci konzumace mléka. Dodnes neexistuje klinická studie, která by tento argument podporovala, existují však klinické studie které tento argument vyvrací.“ (http://www.fzv.cz/…/myty/vyziva"

  Můžete například uvést vy zdroj svého tvrzení? Jak lze například ověřit další vaše uváděné informace, když v této se mýlíte? Fórum zdravé výživy uvádí informace na základě vědeckých výsledků a širokého konsensu odborníků na výživu. A dlouhodobě jsou velmi konzistentní a nepodléhají módním trendům, krádkodobým výstřelkům ani různým iracionálním přístupům vycházejících z filozofie či náboženství. Čímž netvrdím, že by filozofie či náboženství byla iracionální sama o sobě, jen tvrdím, že přírodovědecké poznatky by se měly získávat přírodovědeckými metodami, jinak obdržíte zpravidla chybný výsledek.

  • Re: mléko zahleňuje? Ondrej 23.09.2009 20:22:34

   Martine, nenech se zmást.. FZV pracuje taky na objednávku průmyslu. Mimochodem prof. Doc. MUDr. Poledne kdysi v krátkém rozhlasovém příspěvku prohlásil, že nejblíže k ideálnímu stavu má výživa na základě celozrnných obilovin, luštěnin, ryb, ovoce a zeleniny. Mléčné výrobky do toho jednoduše nepatří a pokud si to chceš prověřit, pusť se do studia makrobiotických zdrojů.

  • Re: mléko zahleňuje? martin14159 13.09.2009 19:10:08

   Omlouvám se, příspěvek se špatně zařadil, asi moje chyba, jde ve skutečnosti o reakci na příspěvek 20.06.2009 19:44:46 Lucka, který může být i na jiné stránce, nejde o reakci na samotný článek, takže nemusí být zřejmý kontext, proto to tímto uvádím na pravou míru.

 • notmilk.com Luc 21.06.2009 11:40:08

  Podívejte se na stránky www.notmilk.com . Skoro úplně dole najdete pětiminutové video, které vás asi zaujme a pozve k přečtení dalších článků na těchto stránkách. (1998 Hard Copy 5 min. video)

 • no takto lena 02.06.2009 19:59:47

  “MLIEKO”. Už len slovo samotné vzbudzuje dobrý pocit. “Čo tak dať si veľký pohár mlieka?” Naposledy ste možno túto otázku počuli od niekoho, komu na vás záleží, a iste ste ocenili jeho ponuku dať si mlieko.

  Všetky záležitosti týkajúce sa jedla a hlavne mlieka, sú obklopené emocionálnymi a kultúrnymi faktormi. Mlieko bolo u každého prvým jedlom. Ak sme mali štastie, bolo to práve mlieko našej matky, ktoré sme pili ako prvé. Mlieko lásky, s láskou dávané a prijímané. Jediná cesta k prežitiu. Ak to však nebolo materské mlieko, bolo to mlieko kravské, či sójové, veľmi zriedkavo kozie, ťavie, či iné.

  Stali sme sa spoločnosťou mliekoholikov. Takmer všetci. Novorodenci, deti, dospievajúci, dospelí ba dokonca aj starší. Pijeme niekoľko stoviek litrov mlieka ročne a jeme stovky kíl mliečnych výrobkov, ako sú syry, maslo, jogurty a iné.

  Takmer nikto nemá pochýb, ze pitím mlieka činíme dobro. Dennodenne vidíme obraz zdravých, krásnych ľudí, ktorí nám z televíznych obrazoviek kričia: “Vaše telo potrebuje mlieko”. Naše dietné sestry trvajú na tom, že “musíme piť mlieko, lebo potrebujeme vápnik”. Takmer všetky školy sa chvália mliečným programom a každá nemocnica má mlieko vo svojom jedálničku. A ako by to nestačilo, naši výživoví odborníci nás od nepamäti učili, že “mlieko je základnou zložkou potravy”. Kravské mlieko sa teda stalo “normálnou vecou”.

  Budete však prekvapení faktom, že väčšina ľudí na tejto planéte nepije a ani nijako kravské mlieko nepoužíva. Ba dokonca, mnohí ani kravské mlieko piť nemôžu, keďže majú ťažkosti s jeho strávením a spôsobuje im rôzne ochorenia. Ak chcete byť na bezpečnej strane, radšej sa pridajte k zvyšujúcemu sa počtu ľudí, ktorí sa rozhodli vylúčiť mlieko a mliečné výrobky zo svojej stravy. Určite to znie čudne, ale vedzte, že človek je spomedzi všetkých cicavcov na zemi jediným, ktorý pokračuje v pití mlieka 9ba dokonca mlieko iného cicavca) po celý život.

  Kto má teda pravdu? Prečo toľko zmätku? Kde môžeme nájsť dôveryhodné odpovede? Môžeme dôverovať predstaviteľom mliekarenského priemyslu? Môžno dôverovat predstaviteľom akéhokoľvek priemyslu? Sú si výživoví odborníci vedomí dôležitých faktov, alebo len jednoducho opakujú to, čo sa dlhé roky učilo na priemyslom zmanipulovaných školách? Existujú tri dôveryhodné zdroje, z ktorých môžeme čerpať kvalitné informácie. Prvým, asi najdôležitejším, je štúdium o prírode. Druhým je štúdium histórie naších predchodcov. A napokon sa musíme pozriet aj na svetovú vedeckú literatúru a na to, čo táto učí o mlieku.

  Najskôr sa pozrime na vedeckú literatúru. Od 1988 do 1993 roku vyšlo a v medicínskych archívoch bolo uložených viac než 2700 článkov, kde sa pojednávalo o mlieku. 1500 z týchto článkov sa zameriavalo priamo na mlieko. Ak si nájdete čas na preskúmanie týchto článkov, výsledky vášho hodnotenia budú viac než hrozné. Totižto, ani jeden jediný z autorov týchto článkov nepíše o kravskom mlieku ako o “dobrom jedle”, ako nám to neúnavne a nehumánne propaguje mliekarenský priemysel. Všetky články totižto dávajú mlieko do súvislosti s črevnými kolikami, črevným podráždením, črevným krvácaním, anémiou, alergickými reakciami u batoliat a detí a s rôznymi infekciami ako napríklad salmonelóza. Ešte väčšie obavy spôsobujú virálne infekce a obavy z cukrovky u detí. Taktiež sa pojednáva kontaminácia mlieka kravskými bielymi krvinkami (hnis) a mnohými chemikáliami a insekticídmi. Čo sa tyka detí, články sa sústreďujú na choroby z mlieka, ako rôzne alergie, noso-ušno-krčné infekcie, pomočovanie, astma, črevné krvácanie, kolika a detská cukrovka. U dospelých sa mliekom spôsobené choroby krútia okolo srdcových chorôb, artritíd, alergií, častých prechladnutí, a čo je ešte závažnejšie, leukémií, lymfómov a iných rakovín. Automaticky teda vzniká závažná otázka, prečo sa informácie z týchto odborných prác nedostávajú do uší verejnosti, topiacej sa v sladkej nevedomosti? Pozrime sa teraz na štúdium prírody. Ta nám jasne ukazuje, ako sa správajú ostatné, voľne žijúce cicavce a taktiež, ako sa správajú ľudia, ktorí ešte stále žijú bližšie k prírode a podobajú sa viac naším predchodcom. Pijú ostatné voľne žijúce cicavce, či ľudia v prírode, mlieko? Nepijú. A napokon, čo nám hovorí história o naších predkoch? Napriek tomu, že sa viackrát potvrdilo, že naších predchodcov ani nenapadlo, aby pili mlieko z iného cicavca (aký múdri boli naši predchodcovia), výkopavky aj napriek tomu dokazujú ich zdravé, silné a žiadnou skeletálnou chorobou nepoškodené kosti. Ak chcete argumentovať tým, že naši predchodcovia sú pre túto štúdiu nepodstatní, vedzte, že dnes naše gény programujú chod nášho tela presne tak, ako to bolo pred pätdesiatimi až stotisícami rokov.

  ČO JE MLIEKO? Mlieko je materské vylučovanie laktózy (ľudovo – výživa pre novorodenca!!!). Nič viac, nic menej. U každého zdravo vyvinutého cicavca sa v matke po pôrode počas krátkej doby (nie počas celého života matky!!!) vytvára mlieko. Keď kojenecké obdobie pominie, mláďatko je učené normálnej, tvrdej strave, ktorú požívajú ostatné cicavce toho ktorého druhu. Uveďme príklad šteniatka. Matka kojí šteniatko len počas pár tyždňov, po ktorých ho učí žrať tvrdú stravu. Vidíme teda, že kojenie vytvorila príroda pre všetky cicavce len na krátku dobu, u zvierat len pre mláďatá a u ľudí len pre novorodencov a dojčatá. Za normálnych, prirodzených okolností teda nie je možné, aby matka akéhokoľvek cicavca produkovala mlieko po celý život a kojila ním svoje dieťa.

  JE KAŽDÉ MLIEKO ROVNAKÉ? Je dôležité, čo za mlieko pijeme. Spoločnosť sa zhodla na kravskom mlieku, kôli jeho, zloženiu, množstvu, chuti atď. Táto voľba sa akosi stala “normálom”, požehnaným prírodou, našou kultúrou a zvykmi. Je to však prirodzené? Je rozumné piť mlieko z iného cicavca? Zamyslite sa na chviľku nad tým, či by nebolo dobré piť mlieko z iných cicavcov okrem kravy, napríklad z myši. Alebo nebolo by azda lepšie mlieko zo psa, z koňa či z mačky? Začínate už chápať súvislosti? Samozrejme, nemyslím to vážne, avšak myslím smrteľne vážne, že ľudské mlieko je pre človeka, psie mlieko pre psa, kravské pre teliatka, mačacie pre mačiatka atď. Je jednoznačné, že presne takto to príroda vytvorila a takto to aj myslela. Preto, je treba sa so zdravým úsudkom a hlavne logicky a bez vplivu zmanipulovaných médií, nad touto skutočnostou zamyslieť.

  Mlieko nie je len mliekom. Mlieko u každého druhu cicavca je unikátne a špecificky prispôsobené výživovým požiadavkám toho konkretného cicavca. Napríklad, kravské mlieko je niekoľkonásobne (3 az 4 krát viac) bohatšie na proteíny ako ľudské mlieko (čo zaťažuje ľudský organizmus). Obsaahuje 5 az 7 krát viac minerálov (čo tiež zaťžuje ľudský organizmus). Kravské mlieko tiež obsahuje veľmi málo základných mastných kyselín (hlavne dôležitú linoleovú kzselinu) v porovnaní s ľudským mliekom. Nízkotučné kravské mlieko neobsahuje dôležitú linoleovú kzselinu vôbec. Zkrátka, kravské mlieko nie je dizajnované pre človeka. Mlieko nie je len mliekom tak, ako jedlo nie je len jedlom. Nie je to len dostatočné množstvo potravy, ale je to hlavne kvalitatívne zloženie, ktoré je dôležité pre zdravie a vývoj konkretného cicavca. Biochemici, fyziológovia a žial len malá skupina lekárov konečne prichádza na to, že táto potrava obsahuje dôležité elementy, ktoré pomáhajú konkretnému cicavcovi rozvýjat svoje špecifické vlastnosti. Ľudskou špecifickou vlastnosťou je jednoznačne pokročilý neurologický vývoj a rozvoj a delikátny vývoj motorického systému. Človek vôbec nepotrebuje taký masívny kostrovo-svalový rast, ako ho potrebuje krava. Treba sa zamyslieť nad výživovými požiadavkami človeka a kravy. Tieto požiadavky sú veľmi rozdielne. Batoľa napríklad nepotrebuje masívny prijem tažkých a organizmus zaťažujúcich proteínov z kravského mlieka, ale potrebuje dôležité výživové látky pre vývoj mozgu, miechy a nervov.

  AKÉ ČISTÉ JE KRAVSKÉ MLIEKO? Pred 50. rokmi vyprodukovala priemerná krava ročne asi 900 l mlieka. Dnes v najväčších mliekarniach “dokáže” krava vyprodukovať ročne až 22000 l mlieka. Ako je to dosiahnuté? Liekmi, antibiotikami, hormónmi, agresívnymi stravovacimi plánmi a špeciálnym oplodnovaním kráv. Najnovšou vysoko technickou vymoženostou na biednych kravách je kravský rastový hormón (bovine growth hormone alebo BGH). Tento geneticky spracovaný hormón má za úlohu vysoko zvyšovat produkciu mlieka, ale, podľa výrobcu Monsato, tento hormón by nemal mať žiadny vplyv na mlieko a mäso. Ako sa dalo predpokladažť, neexistujú žiadne dlhodobé výskumy vplyvu tohoto hormónu na ľudí, ktorí mlieko pijú. Mnohé krajiny preto tento hormón z bezpečnostných dôvodov zakázali. Jednym zo základných problémov s pridávanim molekúl do tela kravy je, že tieto molekuly vychádzajú von práve v mlieku. Neviem teda, ako sa cítite vy, ale ja by som nerád experimentoval s poživaním BGH. Tento hormón následovne spôsobuje zápal vemien, výsledkom čoho je nespočetný zvyšok antibiotík v mlieku. Matka každého cicavca, ktorá kojí, vylučuje isté množstvo toxínov do mlieka vrátane antibiotík, pesticídov, chemikálií a hormónov. Každé kravské mlieko taktiež obsahuje krv!!! Inšpekcie len dohliadajú na to, aby hladiny krve v kravskom mlieku neprekročili stanovené hodnoty. Nehoráznosťou je aj to, že kontrolné úrady povoľujú 1 az 1 a pol milióna bielych krviniek na jednen mililiter mlieka. Ak náhodou neviete, tak vedzte, že iný názov pre biele krvinky nachádzajúce sa na nesprávnom mieste je názov HNIS. Suma sumárum, mlieko ma veľmi, veľmi ďaleko od čistej a zdravej stravy, je to jednoducho chemický, biologický a bakteriálny koktail. Ako vieme, hovorcovia mliekarenských korporácií tvrdia, že to všetko je v najlepších normách. Jerome Kozak hovorí, “Stále si myslím, že mlieko je najbezpečnejším produktom, ktorý máme”.

  Iný, pravdepodobne menej zaujatí výskumníci však zistili následujúce: 38% vzoriek mlieka z desiatich miest bolo kontaminovaných sulfa liekmi alebo inými antibiotikami (Centre for Science in the Public Interest and The Wall Street Journal, Dec. 29, 1989)… Podobná štúdia vo Washongtone odhalila 20 percentnú kontamináciu mlieka (Nutrition Action Healthletter, April 1990). Musíme znovu spomenút nepríjemnú vec. Je zrejmé, že kravy sú postihované nekonečnými infekciami vemien, čo je liečené antibiotikami (ATB). Francúzska štúdia uvádza, že keď bol krave podaný penicilín, ten sa stále ukázal v mlieku aj po 4–7 dojeniach. Vypracovené analýzy bunky mlieka zo zapaleného vemena potvrdili, že v mlieku je pritomný hnis. Ľutujem, ale takto to piše správa, len to zaobaľuje do nezrozumiteľného jazyka: “makrofágy obsahujúce mnohé vakuolové a fagocytózne častice”.

  JE TO HORŠIE A HORŠIE. Americká akadémia pediatrie vydala správu o používaní kravského mlieka počas dojčenia (Pediatrics 1983: 72–253). Hoci neboli schopní vysvetlit, prečo mlieko počas dojčenia odporúčajú, odporúčajú ho i naďalej! Iný pediater, Dr Frank Oski, oponoval často vyskytujúcimi sa problémami žalúdočnočrevnej straty krvi u batoliat, nedostatok železa, opakujúce sa brušné bolesti, mliečné infekcie a kontaminácie a dodal: Prečo to mlieko dávame deťom? Je veľmi hlúpe a nebezpečné hľadieť do tváre nebezpečiu vyplývajúceho z kravského mlieka a pritom ho podávať deťom. Je najvyšší čas skončit s týmito ľudskými a tak nehumánnymi experimentami s ľudskou výživou. Mlieko sa dojčatám nesmie podávať, keďže je spojené s anémiou kôli nedostatku železa, ďalej s žalúdočnočrevným krvácaním a rôznymi alergiami.

  V roku 1992 Dr Benjamin Spock, prevdepodobne nauznávanejší pediater v histórií šokoval svet, keď začal hlásať, aby sa dojčatá ďaleko vyhýbali kravskému mlieku. “Chcem odkazať všetkým matkám na celom svete, že kravské mlieko je nebezpečie pre ich deti. Ľudské mlieko je pre dieťa to najlepšie. Svet musí dať prednosť zdraviu pred ekonomickým ziskom z predaja mlieka”.

  INÉ PROBLÉMY. Všetci rodičia sa obávajú cukrovky u vlastných detí. Kanadský prieskum v Americkom Žurnale Klinickej Výživy (Marec 1990) popisuje “významnnú súvislosť medzi konzumovaním kravského mlieka a detskou cukrovkou”. Prieskum taktiež nenašiel takmer žiadny výskyt cukrovky u detí, ktoré boli kojené materským mliekom dostatočne dlho. Ďalšia štúdia (Diabetes Research 7(3): 137–140 Marec 1988) hovorí o vysokom obsahu kravských protilátok v detskom krvnom sere. V r 1992 sa v Britskom Medicínskom Žurnále objavila fascinujúca správa o kontranstných rozdieloch výskytu cukrovky typu A u deti, ktoré emigrovali do Anglicka. Výskyt cukrovky bol u anglických detí 10 krát vyšší ako u pakistánskych detí. Čo spôsobilo túto cukrovku? Nuž, niektorí autori správ tvrdia, že “výziva u anglických pakistáncov zmenená nebola”. Veríte niečomu takému??? Myslíte si, že dostupnosť mlieka a mliečnych výrobkov, cukru a tukov je rovnaká v Pakistane ako aj v Anglicku a že produkty z pakistánakych a anglických obchodov su rovnaké??? Ja tomu neverím ani na minútu. Je známe, že každé prisťahovalecké dieťa v Anglicku čoskoro podľahne anglickej strave a teda aj mlieku. Niektori si dovolia tvrdiť, že za výskyt cukrovky typu A je zodpovedná chladná anglicka klíma a teda znížená imunita, čo spôsobuje infekcie a následne cukrovku. Prečo nik nespomenie infikované anglicke mlieka? Prečo sa len pár autorov hamblivo vyjadrilo, že mlieko predsa len môže byť zodpovedné za cukrovku?

  LEUKÉMIA? LYMFÓM? TOTO MôŽE BYŤ TO NAJHORŠIE Z MLIEKA. Nerád vám to hovorím, ale vírus hovädzej leukémie sa nachádza vo viac než troch z piatich kráv. Je to celosvetový problem. Istá rozsiahla štúdia v Nemecku priznala, že je nemožné oddeliť vírusom infikované kravské mlieko od ostatného mlieka. Mnohé Európske krajiny, vrátane Nemecka a Švajčiarska sa bezúspešne snažili oddeliť infikované kravy od stáda. Bezúspešne.

  Ako bolo spomenuté, vírus leukémie je deaktivovaný pasteurizáciou. Avšak, často dochádza k prípadom, kde je pasteurizácia nevydarená. Npríklad, podobný prípad sa stal v Chicagu v modernej obrovskej mliekárni, kde neúspešná pasterizácia zapričínila vznik salmonelózy, smrť 4 ľudí a 150 000 chorých. Pýtajme sa preto mliekárenského priemyslu, ako nam zaručí mlieko zbavené vírusov?

  Ak vírus leukémie v kravskom mlieku spôsobuje leukémiu u človeka, je výskyt leukémie vyšší v oblastiach s vyššou konzumáciou mlieka? Áno, je. Štáty ako Nebraska, Iowa, Južná Dakota, Minnesota, Wiskonsin, Rusko a Švédsko, ktoré su väčšími konzumentami mlieka, majú podstatne vyšší výskyt leukémie. Nehovoriac už o tom, že najviac sú leukémiou postihnuté deti, konzumujúce litre mlieka týždeňne. Medzi leukémikmi su tiež často samotní farmári, chovajúci kravy.

  A čo to teda znamená? Vieme, že vírus kravskej leukémie je schopný rozvinúť sa v ľudskom tele. Je dokázane, že často spôsobuje leukémiu, lymfómy a iné rakoviny u človeka. Dôkazom sú aj následujúce články:

  1.Epidemiologic Relationships of the Bovine Population and

  Human Leukemia in Iowa. Am Journal of Epidemiology 112

  (1980):80 (Epidémiologický vzťah medzi dobytkom a leukémie u človeka v Iowe)

  2.Milk of Dairy Cows Frequently Contains a

  Leukemogenic Virus. Science 213 (1981): 1014 (Mlieko v kravskom mlieku často obsahuje leukemogenický ví­rus)

  3.Beware of the Cow. (Editorial) Lancet 2 (1974):30 (Pozor na kravu)

  4.Is Bovine Milk A Health Hazard?. Pediatrics; Suppl. Feeding the Normal

  Infant. 75:182–186; 1985 (Je kravské mlieko hazardom?)

  V Nórsku bolo v priebehu 11 rokov sledovaných 1422 ľudi. Tí, ktorí pili 2 a viac pohárov kravského mlieka denne, mali 3 a pol násobný výskyt rakoviny lymfatických orgánov. (Britský medicínsky žurnál, Marec 1990). A to hovoríme len o jedenástich rokoch pitia mlieka…

  Dr Alan Cunningham v časopise Lancet v článku “Lymfómy a konzumácia živočíšnych proteínov” popisuje dôležité poznatky. Mnohí ľudia majú mlieko za “tekuté mäso”. Porovnával najváčších konzumentov mlieka s najmmenšími a zistil, že Novozélanďania skonzumujú v priemere 43.8 gramov mlieka denne na občana, pričom človek vo Francuzsku a Japonsku prijme len 1.5 gramov! Cunningham bol svedkom obdivuhodnej súvislosti medzi úmrtiami z lymfómov a príjmom kravského mlieka. Je to spôsobené chronickou stimuláciou lymfoidného tkaniva, čo neustále poškodzuje imunitný systém a po čase vyvoláva nádor.

  A ČO INÉ RAKOVINY? S konzumáciou mlieka sa spojuje aj rakovina vaječníkov, tvrdia vedci Roswellovho memoriálneho inštitútu v Buffale v new Yorku. Pitie viac ako jedného pohára mlieka denne znamená 3.1 násobne riziko ochorenia na rakovinu vaječníkov. Toto zistenie bolo neskôr viacnásobne potvrdene inými výskumníkmi. V tom istom inštitúte sa zistil aj vplyv mlieka na rakovinu pľúc. Štúdia bola publikovaná v Medzinárodnom onkologickom žurnáli.

  Faktom je aj to, že Japonci, ktorí sú zároveň fajčiarmi, ale konzumujú kravské mlieko len v minimálnom množstve, majú omnoho nižší výskyt rakoviny pľúc, ako rovnako silní americkí fajčiari konzumujúci mlieko vo veľkom množstve.

  AKÉ SÚ TEDA VÝHODY PITIA MLIEKA? …a existujú vobec nejaké výhody? Je pre mňa dosť ťažké uviesť čo i len jediný dôvod, teda okrem toho, že je dôvodom zvyk a uprednostňovanie. Samozrejme, producenti mlieka nám mútia hlavy s dvoma hlavnými dôvodmi a to obsah vápnika a aminokyselín (proteínov).

  Pozrime sa teda najskôr na vápnik. Prečo nám vôbec vápnik spôsobuje obavy?? Je samozrejme, že sa snažime vybudovať si silné kosti a byť chránení pred ostereoporózou. Nuž, niet veru pochýb, že mlieko je plné vápnika. Aký je to ale vápnik?? Je tento vápnik tým správnym zdrojom pre ľudské telo? Nemyslím. Tu sú dôvody. Príjem mliečnych produktov totiž BLOKUJE vstrebávanie vápnika do ľudského organizmu. Nadbytok proteínov v kravskom mlieku je taktiež hlavným vinníkom ostereoporózy. Britský výskumník Dr Hegsted roky skúmal geografický výskyt osteoporózy. Zistil, že krajiny, ktoré sú najväčšími konzumentami mlieka a mliečných výrobkov, majú aj najväčší výskyt osteoporózy. Je presvedčený, že mlieko je jedným z hlavných faktorov vzniku osteoporózy.

  Početné štúdie ukázali, že príjem samotného vápnika nemá pri prevencii osteoporózy význam. Posledný takýto výskum bol publikovaný v British Medical Journal (Britský medicínsky žurnál), na ktorý mliekárenské lobby pravdepodobne nemajú vplyv. Staršia štúdia v americkom žurnáli výživy poukazuje na fakt, že ženy v období po prechode trpia nedostatkom vápnika a to aj napriek tomu, ak pijú viac ako 2 poháre mlieka denne.

  Ak hovoríme o osteoporóze, do úvahy teda netreba brať vápnik, ale proteíny. Pozrime sa na dve kontrastné skupiny. Eskimáci majú pozoruhodný prijem proteínov, až 25% z celkových kalórií. Prijímajú taktiež približne 2500 mg vápnika denne. Majú obrovský výskyt osteoporózy. Na druhej strane Bantovia v Južnej Afrike prijímajú len 12% proteínov v jedle, väčšinou z plodov, a len 200 až 300 mg vápnika. Ich ženy takmer vôbec osteoporózou netrpia a to aj napriek tomu, že privádzajú na svet a dlhodobo koja 6 a viac detí. Keď tieto ženy emigrujú do západného sveta, kde kráľuje mlieko, su postihnuté osteoporózou v krátkom čase.

  Na tak častú otázku: “Odkiaľ teda vziať vápnik?”, je veľmi jednoduchá odpoveď. Presne odtiaľ, odkial ho majú kravy a iné cicavce – zo zelene, zeleniny a ovocia a iných plodov. Napokon, slonom narastú mohutné kosti a pritom požierajú zelené listy rastlín. Je zrejme, že všetkým cicavcom sa darí veľmi dobre, ak nasledujú svoj genetický program a požierajú tú správnu potravu. Vínimkou je človek, ktorý postupne odmieta vápnik z prírody a snaží sa ho nahradiť nestráviteľným vápnikom z kravského mlieka.

  Nuž, neexistuje žiadny racionálny dôvod, prečo by mal človek piť kravské mlieko. Jediným dôvodom môže byť jednoducho to, že ho CHCEME, máme ho radi, patrí k našej kultúre, zvykli sme si naň, chutí nám a podobne. Predsa, rodičia, ktorí nám z lásky dávali len to najlepšie, dávali nám aj mlieko. Naučili nás mlieko milovať.

  Avšak, pod ťarchou vedeckých dôkazov iste stojí za zamyslenie, či skutočne robíme správne, ak mlieko pijeme. Som presvedčený, že nie a osobne dlhodobo pred týmto zvykom varujem všetkých pacientov. Jednoducho, mlieko NEROBÍ ľudskému telu žiadny osoh. Práve naopak. Devalvuje výživovú hodnotu iných potravín a je pre človeka zdrojom chorôb a problémov.

  Väčšina ľudí na tejto planéte mlieko nepozná a predsa žije zdravšie. Vy môžete tiež.


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Videorecept: Báječné domácí těstoviny s pestem a kuřecím masem

  Videorecept: Báječné domácí těstoviny s pestem a kuřecím masem

  Domácí tagliatelle ve smetanové omáčce s kousky kuřecího masa, sušených rajčat a bazalkovým pestem, lehce pikantní a velmi dobré. Recept je trochu náročnější na čas díky přípravě domácích těstovin, ale výsledkem je oběd, na kterém si opravdu pochutnáte.

 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.Zdravě.cz na Facebooku