Potraviny pro váš mozek

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Přinášíme přehled potravin, které pomohou udržet mozek ve výborné kondici. Pokud je zařadíme do jídelníčku ve velkém množství, mozek se nám odmění bezchybnou funkcí. Můžeme se tak ochránit před zapomínáním či chybným úsudkem a své děti dobře připravit na blížící se školní rok.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy působí nejen proti riziku aterosklerózy, která  se může projevit zhoršením mozkových funkcí, ale výborný vliv mají také na rozvoj dětského mozku a pozitivně ovlivňují lidskou psychiku jako celek.

Na mezinárodní konferenci věnované Alzheimerově chorobě byly předneseny výsledky studie, které ukázaly, že u myší pravidelně krmených vlašskými ořechy se výrazně zlepšila paměť, schopnost učit se a výrazně se zlepšila koordinace pohybů.

To vše díky vysokému obsahu omega-3-mastných kyselin, jako je například kyselina alfa-linolenová, která se kromě vlašských ořechů hojně vyskytuje ve lněných semenech.

Vlašským ořechům brzy začne sezóna, proto na ně určitě nezapomeňte.

Sardinky a losos

Velké množství omega-3-mastných kyselin obsahují i tučné ryby jako sardinky, losos či makrela.

Specifické typy omega 3- mastných kyselin v těchto rybách jsou spojovány se sníženým rizikem demence, zlepšením soustředění i paměti. Nezapomeňte proto na chutné rybí pomazánky jako vhodnou svačinu pro vaše děti.

Olivový olej

Olivový olej je výborným zdrojem mononenasycených mastných kyselin zvaných omega-9 mastné kyseliny. Dostatečný příjem těchto tuků dokáže zpomalit stárnutí našeho mozku dokonce až o 6 až 7 let.

Lesní plody

Konzumace ovocných plodů, jako jsou borůvky, jahody, maliny a další, je již delší dobu dávána do souvislosti se zdravím mozku lesních zvířat. Nyní se potvrdilo, že i u člověka výrazně zpomalují přirozený úbytek paměti a soustředění. Tohoto výzkumu se zúčastnil velký vzorek žen ve středním věku.

Káva

To že kofein je dobrým stimulantem mozku, vědí všichni kávoví nadšenci. Vedle toho je káva i silným antioxidantem, který pomáhá udržovat mozek ve zdraví. Některé studie ukazují, že pravidelné pití kávy dokáže ochránit ženy před vznikem depresí.

Špenát

Špenát je nejen dobrý pro svaly Pepka námořníka, ale antioxidant lutein nás navíc ochrání před úbytkem mozkových schopností.

Tmavá čokoláda

Na antioxidanty bohatá čokoláda je nejen všemi milována, ale kupodivu i zdravá. Flavonidy v ní obsažené zřetelně zlepšují průtok krve mozkem, a tím jej udržují ve výborné kondici a mladistvém stavu.

Pití dvou šálků horké čokolády po 30 dnů zlepšilo průtok krve mozkem u starších pacientů s poruchou mozkového prokrvení natolik, že se výrazně zlepšili v testech na paměť a myšlení.

Vaječné žloutky a obilné klíčky

Obojí bohaté na cholin, základní stavební složku acetylcholinu, který patří mezi neurotransmitery, tedy látky přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.

Nedostatek tohoto přenašeče je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby či poruchami paměti, a to krátkodobé i dlouhodobé.

Potraviny pro váš mozek patří do témat
 • omega 3 Tomáš 20.07.2016 11:18:13

  Na doplnění omega 3 mastných kyselin je také dobré zařadit do jídelníčku lněné produkty. Konkrétně lněnou vlákninu a lněný olej :) nemůžu si to vynachválit, přidávám to do salátů, kaší, polívek, pomazánek apod. Nejvíce se mi osvědčili lněné produkty ze stránky http://eshop.zdravetuky.cz/. Do toho nějaký kvalitní zelený čaj a výborně jsem se soustředil při učení.

 • Vitalita Alena 03.07.2015 12:10:08

  Potraviny a doplňky stravy jsou skvělé, ale dříve neměli mobily, WiFi, technické umělé elektromagnetické záření. Dnes je dobré používat také biorezonátory na regulaci biopole. Opravují poškozený informační systém těla, metabolismus funguje lépe, zvyšuje se vitalita, energie, výkonnost, psychika, imunita. www.q-link.eu

 • Adriana 09.04.2015 18:27:37

  Zkoušela jsem spoustu způsobů jak si ulehčit učení od různých technik učení až po stravu, ale asi jako nejefektivnější bylo se podpořit nějakým doplňkem stravy. Dobrou zkušenost mam s Active Memory, který na mě působil asi ze všech doplňků co jsem zkoušela nejlíp. Zbavil mě únavy, vydržela jsem se dýl soustředit a mnohem snadněji se mi s tím učilo. Ještě přikládám odkaz na stránky kde jsem to objednávala je tam i spoustu jiných užitečných informací, tak snad to někomu pomuže. :) www.dobra-pamet.cz

 • ginkgo martin 07.10.2014 12:51:10

  zkuste ginkgomax s lecitinem, je mi 56 a pravidelne uzivam. Donesla mi to jednou dcera a od té doby kupuji pravidelne.

 • Zdrave telo - zdrava mysl Peter 01.07.2014 12:01:41

  Kdo ma hubnout po cokolade? Ten kdo chce byt zdravi celkovo, tak nesedi doma na zadku pred bednou, ale dopraje si aj trochu pohybu. Tych par kalorii po sporte sa strati :)

 • nastartování Brainstart Jana P. 27.09.2013 15:20:00

  Já doporučuji užívat Brainstart, který je lepší než konzumovat velké množství kávy. Produkt ovlivňuje funkci mozku, zlepšuje paměť, koncentraci, vitalitu a snižuje únavu. Čokoláda je výborná, ale pak kdo to má hubnout 

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku