Posilování imunity? Je nejvyšší čas začít!

Babí léto je definitivně za námi a ubývání slunečního svitu, tak typické pro podzimní dny, bohužel způsobuje u řady lidí depresivní nálady. Podzim a zima znamenají pro náš organismus určitou zátěž, lépe řečeno zátěž pro náš imunitní systém.

Nepříjemné výkyvy podzimního počasí s sebou tak přinášejí fyzické i psychické oslabení, tím i větší pravděpodobnost, že snadněji podlehneme virům a onemocníme.

Vitamíny jsou nutný základ

Nezbývá než zaměřit se na možnosti, jak svou imunitu v tomto období účinně posílit. Základem imunity jsou mimo jiné dobře fungující střeva, těm škodí přejídání stejně jako jídlo ve spěchu. V každodenním jídelníčku bychom pak měli samozřejmě dbát na dostatečný přísun vitamínů, ale i vlákniny. Ovoce a zelenina dodají tělu prospěšné antioxidanty. Stejně tak i pohyb a fyzická aktivita pomůže odbourat duševní napětí a stres, posílí srdce a zvyšuje odolnost proti nemocem. Může jít třeba jen o pravidelnou procházku, ta tělu prospěje víc, než by se mohlo zdát. Lékaři doporučují věnovat se nějaké pohybové aktivitě zhruba 30 minut denně.

Chůze jako antidepresivum

Dbejte na stálé doplňování vitamínů při rizikových stavech!

Doplňovat vitamíny je nutné i při zvýšené tělesné námaze, nepravidelné či jednostranné výživě, při různých dietách a nevyváženosti stravy, při zvýšených ztrátách tekutin v důsledku nevolností nebo průjmů, v těhotenství, při kojení a v období růstu. Za rizikové se pak považuje také celé období podzimu a zimy, jak popsáno výše.

Obrňte se proti stresu, duševní pohoda je cesta ke zdraví!

Stav našeho imunitního systému ovlivňuje mnoho faktorů. Jsou to například chronická onemocnění, ale také stav naší psychicky. Dlouhodobé vystavení se stresu není pro obranyschopnosti organismu vůbec příznivé. Oslabení imunity přitom znamená zdlouhavější léčbu a možné komplikace i při banálních nemocech a infekcích, se kterými by si jinak tělo poměrně snadno poradilo.

Meditace dokáže odstranit stres

Přípravky k posílení imunity

Poruchy imunitního systému bývají i vrozené, ty jsou však vzácné a zároveň špatně léčitelné. Většinu tvoří poruchy získané, kdy se jedná o nepřímý vliv jiných nemocí, jako je cukrovka, různé nádory, jako civilizační choroby pak i poruchy výživy nebo stres. K základům posilování imunity pak patří samozřejmě sledování a kontrola celkového zdravotního stavu, zvláště při výskytu chronických potíží, dále pak vyhýbání se stresu a udržování ideální hmotnosti.

Od věci nebude ani pomoc v podobě přípravků na posílení imunity - například sirupy s obsahem echinacey a rakytníku, lactobacily k udržení zdravé střevní mikroflóry, hlíva ústřičná, zinek a samozřejmě pak vitamin C. K lepší obranyschopnosti organismu dopomůžou také bylinky povzbuzující činnost jater - ostropestřec mariánský, kopřiva a řebříček.

Zdroj: Lidovky.cz, Ordinace.cz, Prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Posilování imunity? Je nejvyšší čas začít! patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.

 • Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Každému se někdy hodí rychlý, chutný a hlavně bezpracný moučník, který zvládnou i děti. Výsledek je přitom výtečný!Zdravě.cz na Facebooku