Zdravá výživa

Paleodieta

Agáta Červinská
19.10.2012

Hledání optimální stravy pro člověka vědce zavedlo zpět do doby kamenné. Steak se salátem jako předpis pro dlouhověkost a ideální váhu.

Lovci a sběrači v moderní době

Jak již název napovídá, vychází paleodieta z toho, co jedli naši předci ve starší době kamenné, tedy paleolitu. Toto období tvoří 99% dějin lidstva, geneticky se podle vědců od lovců a sběračů nijak nelišíme. Z toho vyplývá, že i naše tělo je stále naprogramováno na stravu, kterou jsme se živili ještě před příchodem zemědělství.

Vědecké výzkumy poslední doby potvrzují, že právě tento typ stravy by měl být součástí zdravého životního stylu a může zásadním způsobem napomoci k vyléčení nejrůznějších nemocí.

Přitom není nutné navrátit se do doby kamenné, pouze co nejvíce přizpůsobit svůj jídelníček tomu, co lovili a sbírali naši předci. Denně by na našem talíři neměl chybět dostatek zeleniny, kus masa a občas také trocha ořechů a ovoce.

Mýty o zdravém stravování

Jíst hodně masa je nezdravé! Jedná se o mýtus, který současné vědecké výzkumy neprokázaly. Denní konzumace kvalitního masa, které není příliš tučné a které bylo vhodně zpracováno, našemu tělu nijak neublíží, právě naopak.

V praxi to znamená, že místo párku či hamburgeru si k večeři dáme třeba steak. Velkou pozornost bychom při nakupování měli dávat čtení etiket. Běžnou praxí je totiž přidávání různých forem cukru do masných výrobků. Ty bychom rozhodně z jídelníčku měli vyřadit.

Tuky jsou špatné! Toto je polopravda. Některé tuky jsou pro naše tělo opravdu špatné, ale tuky, které najdeme kupříkladu v rybách, nezbytně potřebujeme. Tedy není tuk jako tuk.

Mléčné výrobky naše tělo potřebuje kvůli vápníku! I zde se jedná o mystifikaci. Lovci a sběrači mléko nepili, konzumace mléka přišla až s nástupem zemědělství. Naše tělo nedokáže mléčné výrobky správně strávit, což může vést až k proděravění střeva.

Správné složení stravy

Základní složkou paleodiety je maso, které by vždy mělo být doplněno porcí čerstvého zeleninového salátu, popřípadě vařenou zeleninou. Dalších příloh není třeba.

Co se masa týče, platí pouze zásada, že čím kvalitnější, tím lépe. Ideálně tedy maso z volně se pasoucích zvířat a v biokvalitě.

Dále do svého jídelníčku můžete zařadit vejce, malé množství ořechů a semínek a malé množství ovoce, nejlépe pouze sezónně.

Sacharidy – úhlavní nepřítel člověka

Typická strava lidí v dnešním světě je charakteristická vysokým podílem sacharidů. Naše tělo sice sacharidy potřebuje, ale především ze zeleniny. Sacharidy, které jsme do našeho jídelníčku zařadili až s rozvojem zemědělství, neobsahují potřebné živiny a našemu tělu škodí. Prostě na ně nejsme uzpůsobeni.

Proto bychom měli vyřadit škroby, jako jsou luštěniny, brambory a obilniny, a všechny druhy cukru. Mnoho uznávaných vědců se v současné době shoduje, že právě konzumace těchto sacharidů souvisí s různými zdravotními problémy a civilizačními chorobami, jako je rakovina, cukrovka či obezita.

Autor: Agáta Červinská

Proč miminko pláče?
Bolest, její druhy a stupně

Další články

Proč miminko pláče?
Novorozenec

Proč miminko pláče?

22.10.2012

O pláči toho bylo napsáno již mnoho. Jen máloco dokáže unavenou maminku dohnat k zoufalství jako neustálý dětský pláč. Pro klid matky i dítěte je podstatné zjistit důvod pláče. Mam ...

Čich a vnímání vůní
Zdraví muže

Čich a vnímání vůní

17.10.2012

Čich je jedním z pěti smyslových vjemů člověka a jako jediný je napojen na limbické centrum v mozku, čímž dochází k tomu, že na nás různé vůně mohou mít různé účinky. Pomocí aromat ...

Pneumokokové onemocnění
Infekční nemoci

Pneumokokové onemocnění

16.10.2012

Častým původcem nejrůznějších respiračních onemocnění u dětí bývá tzv. pneumokok. Překvapivě rychlé a útočné vpády pneumokokových infekcí jsou po celém světě podstatnou příčinou úm ...

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...