Paleodieta

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Hledání optimální stravy pro člověka vědce zavedlo zpět do doby kamenné. Steak se salátem jako předpis pro dlouhověkost a ideální váhu.

Lovci a sběrači v moderní době

Jak již název napovídá, vychází paleodieta z toho, co jedli naši předci ve starší době kamenné, tedy paleolitu. Toto období tvoří 99% dějin lidstva, geneticky se podle vědců od lovců a sběračů nijak nelišíme. Z toho vyplývá, že i naše tělo je stále naprogramováno na stravu, kterou jsme se živili ještě před příchodem zemědělství.

Vědecké výzkumy poslední doby potvrzují, že právě tento typ stravy by měl být součástí zdravého životního stylu a může zásadním způsobem napomoci k vyléčení nejrůznějších nemocí.

Přitom není nutné navrátit se do doby kamenné, pouze co nejvíce přizpůsobit svůj jídelníček tomu, co lovili a sbírali naši předci. Denně by na našem talíři neměl chybět dostatek zeleniny, kus masa a občas také trocha ořechů a ovoce.

Mýty o zdravém stravování

Jíst hodně masa je nezdravé! Jedná se o mýtus, který současné vědecké výzkumy neprokázaly. Denní konzumace kvalitního masa, které není příliš tučné a které bylo vhodně zpracováno, našemu tělu nijak neublíží, právě naopak.

V praxi to znamená, že místo párku či hamburgeru si k večeři dáme třeba steak. Velkou pozornost bychom při nakupování měli dávat čtení etiket. Běžnou praxí je totiž přidávání různých forem cukru do masných výrobků. Ty bychom rozhodně z jídelníčku měli vyřadit.

Tuky jsou špatné! Toto je polopravda. Některé tuky jsou pro naše tělo opravdu špatné, ale tuky, které najdeme kupříkladu v rybách, nezbytně potřebujeme. Tedy není tuk jako tuk.

Mléčné výrobky naše tělo potřebuje kvůli vápníku! I zde se jedná o mystifikaci. Lovci a sběrači mléko nepili, konzumace mléka přišla až s nástupem zemědělství. Naše tělo nedokáže mléčné výrobky správně strávit, což může vést až k proděravění střeva.

Správné složení stravy

Základní složkou paleodiety je maso, které by vždy mělo být doplněno porcí čerstvého zeleninového salátu, popřípadě vařenou zeleninou. Dalších příloh není třeba.

Co se masa týče, platí pouze zásada, že čím kvalitnější, tím lépe. Ideálně tedy maso z volně se pasoucích zvířat a v biokvalitě.

Dále do svého jídelníčku můžete zařadit vejce, malé množství ořechů a semínek a malé množství ovoce, nejlépe pouze sezónně.

Sacharidy – úhlavní nepřítel člověka

Typická strava lidí v dnešním světě je charakteristická vysokým podílem sacharidů. Naše tělo sice sacharidy potřebuje, ale především ze zeleniny. Sacharidy, které jsme do našeho jídelníčku zařadili až s rozvojem zemědělství, neobsahují potřebné živiny a našemu tělu škodí. Prostě na ně nejsme uzpůsobeni.

Proto bychom měli vyřadit škroby, jako jsou luštěniny, brambory a obilniny, a všechny druhy cukru. Mnoho uznávaných vědců se v současné době shoduje, že právě konzumace těchto sacharidů souvisí s různými zdravotními problémy a civilizačními chorobami, jako je rakovina, cukrovka či obezita.

Paleodieta patří do témat
 • důkaz místo.... Marky 19.11.2012 12:18:49

  Můj partner se léčil donedávna, přes 15 let, na kolitidu a divertikly tlustého střeva. Lékaři tvrdí, že je to nevyléčitelné, takže prášky a prášky, kontroly, relapsy apod...pak jsme narazili díky bohu na stravování, ne dietu!, podle Elaine Gottschall. Pustili jsme se do stravování podle ní,( vychází z toho, jaké chemické reakce v těle spouští strava ) a po 2 měsících, kdy jsme do posledního puntíku vařili podle Elaininy knihy nebo internetu, se můj partner zcela uzdravil..jen chci říct, že byl v těžkém relapsu, kdy chodil na wc víc než 10x denně a velmi krvácel, kdo to nezažil, má velké štěstí..to, že některým lidem současná strava ( cukry, škroby, mléko, mouka ) nic nedělá, tak je pouze dočasný stav. To co se píše v tom to článku, je pravda, důkazy nedůkazy, paleolit nepaleolit...a souhlasím s panem Ondřejem T...přátelé, zamyslete se, mějte se rádi..přeji všem zdraví a zdravé jídlo, Marky

 • hloupost Market 05.11.2012 07:57:33

  Je to nesmysl. Člověk se vyvíjí a přizpůsobuje se. Snad se nebudeme vracet do Paleolitu? Tehdejší lidé měli jiné potřeby než máme dnes. Česká strava je obecně velmi těžká a tučná, což bylo potřeba pro sedláky a lidi, kteří těžce pracovali na polích atd. Tahle strava ovšem nevyhovuje dnešnímu běžnému člověku, který sedí v kanceláři u PC a výdej má daleko menší. Také je to otázka teploty. Tuk byl důležitý, aby chránil před zimou. Dnes si zatopíte, jak potřebujete. Vyvážená strava je důležitá, ale proč si nedat kousek čokolády, když na ni máte chuť. Dodržovat extrémě žádné maso, žádné sacharidy je zkrátka hloupost.

  • Re: hloupost Ondřej T. 11.11.2012 16:45:01

   Za nesmysl zase považuji já Váš názor. Ano, člověk se přizpůsobí, evoluce funguje. Ale nejsem si jist, jestli funguje tak rychle. Za nějakých pár tisíc let, kdy je známo zemědělství a tedy obilniny, luštěniny atd. si myslím, že zase až takovou evolucí lidské tělo neprošlo, že by se adoptovalo na nový model stravy, dost odlišný od toho zažitého za miliony let. Já bych to "paleo" (což je primárně omezení sacharidů na cca 50g denně) tolik nezatracoval.

 • Reklama masny a spol? J. Petarda 06.11.2012 08:23:38

  To jsou kecy...Nasi predkove byli vetsinu nasi " lidskosti " predevsim sberaci a az po tom lovci.Tak sbirali predevsim lupeni, orechy a ovoce a obcas se jim podarilo ulovit nejake to zvire, pokud je ovsem drive nesezralo ono.Nase strava byla asi podobna tomu co dnes jedi treba hnedi medvedi....

 • Maso denně!!! Lada 25.10.2012 12:39:04

  Pokud si přečtete jakoukoliv literaturu odbornou či i zábavnou,nikde se nedočtete o tom,že v době paleolitu měli lidé k dispozici denně maso.
  V těchto dobách trpěli i dlouhodobým nedostatkem potravy a proto spořádali téměř cokoli,co našli.Tím chci říct,že pokud různé druhy sacharidů (nemyslím zrovna cukr a buchty ),nekonzumovali,bylo to proto,že tehdy je ještě neznali.
  No a co se týče tuku v té době,to byla jedna z nejcennějších komodit.
  Prostě v dnešní době si člověk musí uvědomit,co chce a podle toho se i chovat.Platí to i ve stravování.

  • Re: Maso denně!!! Verča 02.11.2012 12:00:18

   Lidé měli k dispozici spoustu masa,ale kolika se dožili? Je vědecky podloženo, že nadmíra masa škodí!!! Lidé by si měli uvědomit, že pokud se nehejbou, nemůžou jíst tuny masa,lidi se dnes přejídají masem a vynechávají pokrmy ze zeleniny....je to lenost na kterou každý z nich doplatí zdravím.

  • Re: Maso denně!!! Pepezdepa 31.10.2012 07:32:22

   Vůbec přeci nejde o to, jestli "lovci mamutů" jedli maso každý den, nebo ne - jde o to, že člověk, jako druh, se převážně masem živil desítky tisíc let. Masem a různou, především volně rostoucí zeleninou a ovocem. Pečiva, cukry a vůbec všelijaké "zdravé" obilniny do našeho jídelníčku přibyli až mnohem později a z hlediska vývoje se jedná o krátké období. Každý lékař, který vám tak bude tvrdit cosi o škodlivosti masa (tím nemyslím různé uzeniny z polotovarů, ale opravdu maso) prachsprostě lže.

 • maso helča 31.10.2012 07:56:13

  Také jím maso, nejsem vegetarián a přesto si myslím že je vhodné jídelníček upravit a využívat i jiné, nyní dostupné potraviny, aby se nemuselo zabíjet tolik zvířat. Pro dietu je to asi dobré, ale nyní již nejde o to přežít a najíst se čehokoliv. Lidé by se měli zamyslet i nad duchovní stránkou života. S omezením cukru a bílé mouky plně souhlasím.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku