Nutriční terapeut versus výživový poradce

Téma výživy je v dnešní době v popředí zájmu. Stoupá zájem o problematiku zdravého stravování a přibývá lidí, kteří se výživou zabývají profesionálně. Jak se orientovat v odborné kvalifikaci těchto lidí?

Výživový poradce

Výživový poradce získal velmi pravděpodobně svou kvalifikaci na nějakém kurzu. Kurzy tohoto typu proběhnou obvykle v rámci několika víkendů. Úroveň těchto kurzů je velmi různá. Vzhledem k tomu, že poradenství ve výživě je živnost volná, nemusí člověk, který si plánuje na dveře napsat „Výživový poradce“, splňovat v podstatě nic. Živnostenský list může obdržet po splnění obecných podmínek každý, kdo o něj požádá, a vydává se na činnost Poradenská činnost v oblasti společenských věd a rozvoje osobnosti.

Abyste měli jistotu, že člověk, s jehož pomocí plánujete pracovat na svém stravování, je aspoň nějak odborně vzdělán, určitě se ptejte, kde váš výživový poradce studoval, kde a jakou získal kvalifikaci pro oblast zdravé výživy. Chtějte vidět diplomy a osvědčení. I u výživového poradce, který na vás doklady o vzdělání a vystupováním udělá velmi dobrý dojem, platí, že v jeho kompetenci je poskytovat poradenství v oblasti výživy pouze u zdravých osob.

Když chcete zdravě jíst

Pokud jste víceméně zdraví, jen chcete trochu zhubnout, budovat svalovou hmotu, nebo třeba sestavit jídelníček, s jehož pomocí byste se necítili po jídle přecpaní a unavení, může být dobrý výživový poradce vhodná alternativa. Pomůže vám upravit jídelníček z hlediska nutričního, tedy jaké potraviny vybrat, ale poskytne také informace technické a praktické, jak potraviny zdravě a chutně upravovat nebo třeba jak vařit, když máte málo času. Probere s vámi rovněž váš celkový životní styl.

Nutriční terapeut

Pracovat s lidmi nemocnými smí pouze nutriční terapeut. Dříve se této profesi říkalo dietní sestra. V roce 2004 se název změnil a byly vymezeny dvě odborné úrovně. Nutriční terapeut může vykonávat zdravotnické povolání bez odborného dohledu. Obor lze studovat na vysokých školách v Praze nebo v Brně, po ukončení získává absolvent titul Bc., bakalář. Nebo je nabízen vyššími odbornými školami v Praze, v Brně a v Ostravě s ukončením titulem DiS., Diplomovaný specialista. Nutriční asistent je absolvent čtyřletého studia na střední zdravotnické škole. Smí pracovat pouze pod odborným dohledem nutričního terapeuta.

Dieta pro diabetiky či celiaky

Jak vypadá pracovní náplň nutričního terapeuta zaměstnaného v nemocnici? Sestavuje stravovací plány pro jednotlivé diety a upravuje dietní či stravovací plány pro jednotlivé pacienty podle diagnózy, např. pro diabetiky, pro lidi trpící celiakií, pro pacienty s šetřící dietou. Propočítává energetickou a biologickou hodnotu diet. Mezi jeho povinnosti patří kontrola kvality stravy připravované stravovacím zařízením. Nutriční terapeut se účastní nutričních konzilií, to znamená, že u pacientů, jejichž výživa by mohla být problematická a hrozí jim nedostatek některých živin nebo podvýživa, si ošetřující lékař vyžádá odborný názor nutričního terapeuta.

Nutriční terapeut provádí edukaci pacienta nebo jeho rodinného příslušníka. Podá informace, jak se nadále stravovat, které potraviny je třeba vyloučit, z jakých potravin by se naopak běžný jídelníček skládat měl, jaké technologické úpravy pokrmů je vhodné volit. O těchto činnostech vede příslušnou evidenci. Na nutriční terapeuty působící v nemocnici se lze zpravidla obrátit i v případě, že máte jako zdravá osoba dotaz ohledně běžného stravování.

Nutriční terapeut versus výživový poradce patří do témat
 • Hubnutí s poradcem Lucka 14.04.2015 18:03:04

  Já jsem zhubla až tehdy když jsem začala navštěvovat výživové poradenství - http://vyzivovykonzultant.cz/ a kde mě opravdu naučili správně stravovat. Měla jsem nádváhu zhruba 15 kg a dozvěděla jsme se že jsem podvýživená až nyní co se citím lépe a zhubla 10 kg jsem to pochopila. Nestyďte se a využijte poradce k hubnutí za mě měli ještě konzultaci zdarma možná i teď.

 • skúsenosť Kiki 19.12.2014 19:50:02

  Dobrý deň, a nevieteprosím niekto, aké majúvzdelanie poradcovia z tejtokliniky:http://www.yesvisage.sk/sluzby/vyzivovy-poradca? Dúfam, žekeď je to zaštítenézdravotníckym zariadením,tak sa na ne môžemspoľahnúť. Máte s niminiekto skúsenosť? Ďakujem!

 • Jarča 18.08.2013 10:30:49

  Kamarádka mě doporučuje unás poradnu světa zdravípoužívající nutričnítypologiihttp://www.fitporadce.cz/nutricni-typologie.html
  Jsou to výživový poradci nebo nutriční terapeuti?

  • Re: Šárka 06.03.2014 18:44:11

   Doporučila bych ještě jeden faktor jak se orientovat, co se týče poradců - pokud vám hned na prvním sezení v poradně budou nabídnuty různé doplňky stravy, tak jde spíš o obchodníka, než poradce. A od něj kvalifikovanou radu moc nečekejte.
   Kromě toho nutriční terapeut prošel několikaletým vzděláním, má povinnost se dále vzdělávat (stejně jako to mají lékaři), takže své vzdělání netají.

 • Stanislava 19.12.2013 07:57:13

  Nutričního terapeuta najdete nejen v nemocnicích a lázních ale i v domovech pro seniory. Záleží ale hodně co očekáváte ,zaměření u NT je přes léčebnou výživu.
  Určitě je dobré tohoto pracovníka vyžadovat a to i v dostatečném počtu k zařízení.

 • pankreas, cukrovka Beba 27.09.2013 21:03:50

  Dobrý deň,
  mohli by ste mi poradiť, aké potraviny môžem konzumovať a čoho sa mám vyvarovať:
  Som po odstránení cysty pankreasu, po operácii sa objavila cukrovka.
  Pri odchode z nemocnice som mala doporučenú diétu s obmedzením tukov.
  Ako mám túto diétu kombinovať s diabetickou diétou?
  Ďakujem za odpoveď.

 • žlučníková dieta Čarková 08.02.2012 17:56:28

  Chtěla bych poprosit o radu jak dlouho po operaci -klasickým řezem - žlučník byl zduřelý a zhnisaný, musím držet dietu. také bych chtěla zjistit proč nemohu chleba i když bude třeba 1-2dny starý. Nebo zda mohu grahamové,sedmizrné a třeba i tmavé pečivo. Světlé rohlíky jsem téměř nejedla. Také by mě zajímalo zda je rozdíl mezi kysaným a hlavkovým zelí. Od lekaře na chirurgii jsem obdržela jen seznam vhodných potravin, který se mi ale zdá zastaralý. neobsahuje dnes modní a oblibené druhy zeleniny a ovoce. Brokolici, cuketu,lilek, ředkve, ananas, pomelo,kiwi...atd. Mám pohybové omezení kvůli nemoci kloubu, díky tomu pravděpodobně špatné trávení a vyprazdnování...pohybu mám minimálně.
  BMI 31...chtěla bych to trochu změnit.
  S pozdravem Čarková

 • Renata 02.05.2011 09:07:27

  je to opravdu tak, není výživář, jako výživář. Bohužel i mezi terapeuty v nemocnicích mnohdy narazíte, velmi záleží na tom, co od poradenství očekáváte

 • Zajimave, děkuji Ivan 02.03.2011 08:26:02

  Tenhle rozdíl jsem neznal. Výživovými poradci se trh jenom hemží, nutričního terapeuta aby pohledal.

  • Re: Zajimave, děkuji Marge 12.03.2011 12:54:10

   doporucuji vam se obratit primo na nemocnici (ale i lazne, sanatoria), kde zcela urcite nutricniho terapeuta naleznete. dokonce soucasti nekterych nemocnic jsou i vyzivove poradny vedene prave timto kvalifikovanym odbornikem.


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku