Zdravá výživa

Nezdravé solení

Jitka Suchánková
06.01.2014

Dávno již neplatí známé pořekadlo z pohádky - sůl nad zlato. Dnes se soli spíš bojíme, přesto je však nejčastěji užívaným kořením v naší kuchyni.

Sůl způsobuje autoimunitní onemocnění, zadržování tekutin v těle, otoky, zatěžuje ledviny, způsobuje onemocnění srdce a cév, migrénu, rakovinu žaludku, zvyšuje krevní tlak, ale také chuť k jídlu. Neméně podstatným je i fakt, že sůl omezuje využitelnost vápníku pro organismus. Po slaném jídle máme také větší žízeň, a pokud přesolený oběd zapíjíme kalorickými nápoji, pak to vše nahrává ještě ke kilogramům navíc.

Sůl pomáhá při depresích a potenci

Obráceně však sůl zlepšuje náladu, takže pokud trpíte depresemi, nevyhýbejte se jí zcela. Stejně by se jí neměli bát ani muži, jež mají problém s potencí. Ovšem platí zde další pravidlo z pohádky – přiměřeně.

Jak moc bychom měli solit?

Doporučená denní dávka soli činí pro dospělého člověka pouhých 5 gramů, což je zhruba polovina kávové lžičky. U dětí se jedná pochopitelně ještě o menší množství. Statistika skutečnosti ale hovoří jinými, docela alarmujícími čísly - v České republice se průměrná spotřeba soli pohybuje mezi 14 - 15 gramy na osobu a den.

Špatné návyky se solením od útlého dětství

Dle výzkumů dostává až 80 % kojenců ve druhé polovině prvního roku života ve výživě více soli, než je doporučeno. V batolecím věku se toto procento zvyšuje až na 95 a u starších dětí se nezdravě zvýšené solení týká prakticky všech, což je alarmující poznatek.

Bez soli to také nejde

Studie prokázaly také obrácenou pravdu - absolutní minimum soli může být stejně škodlivé jako její nadměrná konzumace. I když popravdě řečeno - k absolutnímu minimu soli se v dnešní době dokáže jen málokdo dopracovat.

Kterým potravinám se máme vyhýbat?

Čemu se raději vyhnout, aby bylo riziko co nejmenší? Uzeným rybám, masům, uzeninám všeobecně, slanině, slaným sýrům, konzervám, potravinám z fast foodů, trvanlivému pečivu.

Zkuste bylinky

Místo soli zkuste více používat bylinky – libeček, tymián, bazalku, petrželku, pažitku, koriandr, rozmarýn, dobromysl…  Na výběr a vyzkoušení jich máme víc než dost.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Novoroční splín a deprese
Jak vyzrát na školková onemocnění dětí

Další články

Novoroční splín a deprese
Deprese

Novoroční splín a deprese

02.01.2014

Tak už je to za námi. Všechen ten předvánoční stres a shon v době adventu, i dlouho očekávaný Štědrý den a sváteční rodinné sešlosti. Konec roku je tu a s ním i každoroční bilancov ...

Oxytocin - hormon lásky
Porod

Oxytocin - hormon lásky

28.12.2013

Oxytocin je hormon, kterému mnozí obvykle přisuzují zdárný průběh porodu a šťastné pocity spojené s mateřstvím. Vědci však přišli na to, že oxytocin má mnoho dalších funkcí, u žen ...

Je třeba se obávat černého kašle?
Infekční nemoci

Je třeba se obávat černého kašle?

02.12.2013

Černý kašel známe z vypravování našich prababiček a taky z předválečné a válečné literatury. Bylo to tehdy často smrtelné onemocnění. Léčilo se podomácku medem z pampelišek. Dlouhá ...