Zdravá výživa

Netradiční a zdravé suroviny na vaření

Milena Mocková
08.01.2013

Možná vás již trochu nudí vařit stále stejné chuťové kombinace, a proto přemýšlíte, čím obohatit svůj jídelníček. Vyzkoušejte třeba netradiční suroviny, které jsou nejen zdravé, ale i chutné.

Luštěniny

Luštěniny tvořily nedílnou součást jídelníčku našich předků. Dnes je lidé jedí pouze sporadicky. Jsou přitom výborným zdrojem rostlinných bílkovin, pomáhají snižovat cholesterol, krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Díky nízkému glykemickému indexu napomáhají udržet po delší dobu pocit sytosti.

Cizrna

Kromě klasické čočky vyzkoušejte cizrnu. Výborně chutná a navíc má vysoký obsah zdravých tuků, vlákniny, železa a minerálních látek. Cizrna je jedna z nejlépe stravitelných luštěnin. Připravují se z ní saláty, polévky, pomazánky a dušené pokrmy.

Červená čočka

Mezi nepříliš známé a přitom chutné luštěniny patří také červená čočka. Je výhodná v tom, že se nemusí předmáčet a je uvařená zhruba za čtvrt hodiny. Vytváří kašovitou strukturu, takže je výborná na pomazánky a polévky.

Sója

Sója obsahuje zdravé rostlinné bílkoviny,nenasycené mastné kyseliny, vitamíny. Snižuje škodlivý cholesterol a příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru.

Před sójovým masem dejte přednost tradičním sójovým produktům, které jsou vyrobeny klasickými postupy. Můžete vyzkoušet například sójový sýr tofu. Tradiční bílá podoba se hodí k tepelné úpravě, uzenou variantu si můžete dát za studena nebo obložit chlebíčky.

Výtečné je rovněž miso. Jedná se o fermentovanou směs sóji, mořské soli a obilí, ze které se připravuje polévka podporující zdravé trávení a přirozenou imunitu. Je výborná na cévy, snižuje hladinu cholesterolu a odvádí z těla škodliviny.

Pohanka

I když se nejedná o klasickou obilovinu, má pohanka podobné kulinářské využití a hodí se i pro bezlepkovou dietu. Pohanka je nejvíce ceněna pro vysoký obsah rutinu.

Rutin je látka, která příznivě působí na lidský organismus. Zvyšuje elasticitu krevních kapilár a spolu s přítomným vitaminem E na nich léčí chorobné změny. Pohanka je tedy vhodná při křečových žilách nebo hemeroidech. Navíc snižuje riziko infarktu a mrtvice a je doporučována při detoxikaci.

Pohanku můžete uvařit jako přílohu k masu nebo z ní dělat různé náplně, kaše nebo karbanátky. Z pohankové mouky se dají připravit výborné palačinky.

Jáhly

Jáhly vznikají loupáním prosa. Patří mezi nejméně alergizující potraviny, jsou výborně stravitelné a bezlepkové, navíc zásobují tělo důležitými minerálními látkami a vlákninou.

Mezi jáhlové pokrmy patří jáhelník, jáhlová kaše nebo jáhlové škubánky. Jáhly se dají využít jako příloha podobně jako rýže, která je v podstatě z jídelníčků vytlačila.

Ořechy

Nezapomínejte ani na ořechy. Kvalitní ořechy zařazujte do jídelníčku co nejčastěji. Obsahují cenné bílkoviny, minerální látky a tuky, které jsou blahodárné a nezbytné pro zdraví.

Autor: Milena Mocková

Osteoartróza - proč vzniká a jak se léčí
Lubrikační gely – pomůcka pro početí

Další články