Zdravá výživa

Mořské řasy - výborný zdroj jódu

Alena Mrákotová
09.10.2009

Jód je látka, kterou tělo nezbytně potřebuje ke své činnosti. V přímořských státech je přísun jódu zajištěn mořským vzduchem i ve formě potravin – především ryb a mořských plodů. Vnitrozemské státy se pak potýkají s deficitem jódu, který může mít nemilý dopad na zdraví. Nedostatkem jódu trpí asi 30 % populace.

Jedním zdrojem, který je velice bohatý na obsah jódu, ale i další prvky, jsou právě mořské řasy rodu laminariaceae. Existuje jich několik druhů jako např. AGAR (používá se k zahušťování tekutin), NORI (používané jako ochucovadlo), DULSE a WAKAME (přidávané do polévek) či nejznámější a nejpodstatnější druh KELP.

Řasy se získávají přímo z moře, kdy se z lodě sbírají velkými háky. Horní část řas se odseká a zbytek se naporcuje, vyčistí a pomele. Prášek se může usušit nebo lisovat do tablet. Velkou výhodou je, že řasu není třeba vařit, čímž jsou zachovány její tělu prospěšné látky.

Jaké významné látky obsahuje řasa KELP

  • minerály - dokonce o 20 % více než v zelenině
  • stopové prvky - hlavně tedy jód (v sušeném kelpu je dokonce 10x více jódu než v čerstvém stavu)
  • uhlovodany (škroby a cukry - z cukrů je zde zastoupen manitol, který je vhodný také pro diabetiky, jelikož nezvyšuje hladinu cukru v krvi
  • bílkoviny a tuky
  • vitamíny A, B, C
  • alginát - tato látka na sebe dokáže navázat a následně vyloučit až o 50 -80 %  radioaktivních látek a těžkých kovů z organismu (např.stroncium, olovo, ..) a také se v těle mění na gel chránící sliznice celého trávicího systému
  • obsahuje vlákninu - podporuje funkci střev a vyprazdňování stolice
  • neobsahuje lepek!
  • antioxidanty

Proč je jód pro tělo tak důležitý?

Jak již bylo zmíněno, mořské řasy obsahují velké množství jódu, který je nutný k metabolismu organismu. Dostatek jódu zaručuje správnou funkci štítné žlázy. Správně fungující štítnice zvyšuje metabolismus a tím dochází k přeměňování potravy na energii, zvyšuje se tělesná teplota a dochází k hubnutí. Jestliže má tělo nedostatek jódu dochází k onemocnění štítné žlázy, zdravotním potížím a následným poruchám dalších orgánů. Dle nových studií je také dokázáno, že nedostatek jódu zvyšuje hladinu estradiolu (typ estrogenu) a zvýšená hladina tohoto hormonu navyšuje u žen riziko rakovinného onemocnění prsu a dělohy. Naopak nízká hladina estradiolu působí jako ochranný faktor před rakovinným bujením.

Co může nedostatek jódu způsobit

  • onemocnění štítné žlázy - strumu, kdy práci za tuto žlázu přebírají nadledvinky a ty jsou pak přetížené
  • únavu, suchou kůži, vypadávání vlasů, zimomřivost, deprese, tloustnutí, zácpu, neplodnost, u žen se zvyšuje riziko výskytu nádoru prsu
  • kretenismus - na dostatek dodávky jódu se musí dbát především v období těhotenství a kojení. U vyvíjejícího se plodu může nedostatek jódu způsobit poškození vývoje mozkové činnosti, což může zapříčinit mozkovou dysfunkci, demenci a celkový narušený tělesný vývoj plodu

Účinky mořské řasy KELP

  1. dodává tělu potřebný jód ke správné funkci štítné žlázy
  2. bojuje proti rakovině
  3. posiluje imunitní systém
  4. snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  5. reguluje tlak krve
  6. zabraňuje shlukování krevních destiček v cévách
  7. protizánětlivé účinky - působí proti  bakteriím, virům, plísním a je považována za přírodní antibiotikum
  8. léčí zánětlivé procesy v trávicím systému, vředy či pálení žáhy
  9. tlumí alergie
  10. přispívá v léčbě neplodnosti
  11. posiluje vlasy, nehty
  12. podporuje hubnutí
  13. díky antioxidantům má omlazující efekt
  14. působí zásaditě! - překyselení organismu je spouštěč nejrůznějších chorob

 

Jak lze mořské řasy konzumovat?

Řasy lez požívat sušené nebo vařené, ve formě prášku nebo kapslí. Na každém balení je uvedeno množství a doporučená denní dávka, proto dbejte pokynů uvedených na příbalovém letáku. Mořské řasy se také přidávají do kosmetických přípravků.

Máte s konzumací mořských řas nějaké zkušenosti?

Autor: Alena Mrákotová

Infrasauna prospívá vašemu zdraví
Hypoglykémie a její příčiny

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.