Mléko – co o něm možná nevíte

O mléku a jeho prospěšnosti pro naše zdraví už bylo řečeno mnoho. Doba se mění a stejně tak i názory na to, proč mléko a mléčné výrobky vlastně konzumovat a v jaké formě.

Nutriční přínos mléka je pro naše zdraví rozhodně nezanedbatelný. Je naší první potravou a provází nás po celý život, i když v mnoha podobách. Je cenným zdrojem vápníku, obsahuje fosfor a jod a řadu důležitých vitamínů.

Mléko se sníženým obsahem tuku

Ačkoliv je nízkotučné mléko obecně považováno za zdravější, je nutné připomenout, že odstranění tuku (odstředění) má určitý vliv na obsah dalších živin v mléce.

Tuk je z velké většiny tvořen nasycenými mastnými kyselinami a je koncentrovaným zdrojem energie. Vitaminy rozpustné v tucích – A a D – jsou obsaženy převážně ve smetaně a odstředěním tak z mléka odcházejí. Další důležité prvky, jako je vápník, bílkoviny a další živiny, zůstávají však obsaženy v mléce i po odstředění.

Pasterizace a ošetření metodou UHT

Pasterizované mléko, tedy mléko s prodlouženou trvanlivostí, je po tepelném ošetření vhodné k přímé konzumaci. Způsob standardního ošetření mléka pasterizací má minimální vliv na nutriční hodnotu a chuťové vlastnosti mléka.

Ošetření metodou UHT – Ultra High Temperature je vysokoteplotní tepelné zpracování, vysoká pasterizace, která také zachovává nutriční hodnoty, ale mění chuť mléka a ničí většinu vitamínů B a C. Výhoda tohoto ošetření spočívá v tom, že mléko v ochranných obalech vydrží bez chlazení i několik měsíců.

Pasterizace má za úkol zničit velké množství škodlivých látek a mikroorganismů obsažených v mléce, a to působením různě vysokých teplot v různých časových intervalech.

Mléko pro alergiky

V případě alergie na bílkovinu kravského mléka je vhodnou alternativou mléko sojové, obilné, v některých případech i syrovátka. Kozí mléko není vždy doporučováno z důvodu možného vyvolání alergické reakce, ale v některých případech je vhodnou alternativou, stejně jako mléko ovčí.

Druhů sojového mléka a příbuzných výrobků je dnes na trhu nepřeberné množství, stejně tak i levných náhražek, které však mají s pravým sojovým mlékem málo společného a neobsahují potřebný dostatek cenných vitamínů a živin. Sojové mléko je lehce stravitelné a neobsahuje cholesterol, je vhodné nejen pro jedince s alergií na laktózu ale např. i pro vegetariány.

Kozí a ovčí mléko

Kozí a ovčí mléko má oproti u nás více rozšířenému kravskému mléku řadu výhod. Kozí mléko má méně tuku, ten však obsahuje více prospěšných nenasycených mastných kyselin. Je vhodné i pro velmi malé děti a kojence, působí příznivě při překyselení žaludku, obsahuje látky s protirakovinnými účinky a působí jako antioxidant.

Ovčí mléko je obzvlášť výživné, obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, a přestože je tučnější než mléko kravské, tyto tuky jsou spíše přínosem, protože obsahují lehce stravitelné mastné kyseliny, které zabraňují např. ucpávání cév.

Z kozího i ovčího mléka je na trhu velký výběr dalších výrobků, jako jsou např. jogurty a sýry, vyráběné z přírodních a vysoce kvalitních surovin.

Mléko – co o něm možná nevíte patří do témat
 • mleko neni zdrave!! Dan 13.02.2013 08:28:19

  doktor:naprosty souhlas,autor tohoto clanku si nevidi do ust,prvni odstavec je psany o materskem mlece,tedy nasi matky,naseho druhu!!!!jine mleko nas rozhodne neprovazi na zacatku zivota,tenhle clanek je vrchol lzí.Lidi podelhnou vsemu co jim reklama vymele do hlavy aniz by sami premysleli.

 • doktor 29.01.2013 20:33:35

  Tak to je velmi diskutabilní názor.
  Bohužel laický nebo tendenční, šířený mlékárnami.
  Někteří lidé této reklamě , již z dob totality podlehli.
  Doporučuji se seznámit s posledními - nezávislými výzkumy.
  Mléko může velmi škodit.

 • Léčivá síla přírody Tereza 15.08.2011 14:33:40

  Má Vaše děťátko problémy se zdravím? Prohlédněte si náš sortiment vžrobků. U kařdého výrobku se můžete dočíst k čemu slouží a nějaké zkušenosti s ním. Ať jsou to alergie, odřeniny, časté virózy nebo jiné neduhy, na vše máme přípravek.
  (100% čisté, přírodní přípravky bez chemie) ~R^ :-)

  www.mudr-priroda.nafoceno.cz


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku