Mají potravinové doplňky vliv na alergie?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Jako doplňky stravy se označují preparáty, které si můžete volně koupit v lékárně nebo v drogerii, případně v jiném obchodě. Obsahují vitamíny, minerály a další látky, které jsou tělu dodávány touto formou pro přilepšení. Dříve byly označovány jako „potravinové doplňky“.

Pacienti bohužel pod vlivem nejrůznějších reklam očekávají od výrobků tohoto druhu zázraky. Uděláme nyní malou sondu do výše zmiňovaných přípravků a rozdělíme si je do několika skupin:

Výrobky z rostlin, bylin a hub

Patří sem nejrůznější řasy, glukany a výtažky z hub, bylinné přípravky a čaje, extrakty z aloe vera nebo výtažky z hroznů a ječmene.

Výrobky živočišné

Sem patří hlavně hovězí kolostrum a přípravky z ryb, zejména ze žraloka, dále kozí mléko a mléka dalších savců jako náhražky mléka kravského.

Dále to jsou doplňky stravy, které se svým způsobem výroby i podávání nejvíce podobají volně prodejným lékům, a to výrobky s obsahem probiotik a prebiotik, nukleotidů a vitamínů.

Jak to tedy s těmito doplňky stravy ve skutečnosti je? Očekávání, že doplňky stravy by mohly mít svůj nepostradatelný efekt např. na prevenci alergických onemocnění, je většinou pouhou pověrou. To, že by mohly být účinné v léčbě alergických onemocnění, je bohužel mýtus. Přibližme si některé z doplňků stravy očima klasické medicíny:

Aloe vera

Patří společně s kolostrem k nejčastěji konzumovaným doplňkům. Některé výzkumné práce prokázaly kladný vliv aloe vera v dermatologii, onkologii a diabetologii, ale v léčbě alergických onemocnění nebo astmatu nikoliv.

Bylinné přípravky a čaje

V léčbě či prevenci alergických onemocnění by měly být účinné zejména 4 byliny, z nichž u dvou nebyla účinnost prokázána vůbec, proto se zaměříme pouze na dvě z nich:

 • Perilla frutescens (perila křovitá) – byl u ní prokázán příznivý efekt na alergickou rýmu.
 • Uncaria tomentosa (vilcacora) – je využívaná v revmatologii a onkologii, ale z hlediska možné léčby nebo prevence atopických onemocnění nemá význam.

Hovězí kolostrum

Je to první mléko, které je produkováno samicí tura domácího 24 až 48 hodin po otelení. Obsahuje látky, které později vymizí a mají vysoký obsah imunologicky aktivních látek chránících mládě před infekcemi.

Upravený preparát je dostupný v tekuté formě nebo ve formě kapslí a měl by pomáhat při léčbě alergií a posilovat imunitu. Tyto efekty však prokázány nebyly.

Probiotika a prebiotika

Prokázání vlivu probiotik, prebiotik a syntibiotik je pro obrovské množství druhů a také pro různé podávání různým věkový skupinám v prevenci alergických onemocnění velice obtížné.

Mohou nás doplňky stravy poškodit?

O pozitivních účincích doplňků stravy sice můžeme pochybovat, ale alespoň výrazně neškodí. Přesto ale mohou způsobit alergické reakce, některé byliny mohou při špatném zpracování dokonce působit toxicky.

Doplňky stravy nejsou zázračné. Asi nejdůležitější je zde známý placebo efekt – věř a víra tvá tě uzdraví. Je třeba si uvědomit, že od doplňků stravy nelze většinou očekávat víc, než vyplývá z jejich názvu.

Mají potravinové doplňky vliv na alergie? patří do témat
 • Jana 03.09.2012 14:40:11

  Mám opačný názor než "Jiří" a "eva". Článek nic nezastírá ani nevyvyšuje. Jen upozorňuje na pravý stav věci. Nevěřte všemu, co se píše na příbalových letácích u potravinových doplňků. Nebo snad lobujete za jejich výrobce?

 • doplňky stravy eva 03.09.2012 11:40:43

  Dobrý den, silně pochybuji o relevantnosti příspěvku. Pokud si člověk vybere výrobce, který splňuje i podmínky výroby léčiv /dobrým příkladem může být např. Generica a jiní/, nemusí se bát ani alergií. Pod názvem doplňky stravy se dnes prodává velké množství vitamínů, minerálů apod., které jsou mnohdy velmi důležité. Jistě, bylo by lépe, kdyby lidé dávali přednost zdravé a pestré stravě, ale ruku na srdce - kdo to dodržuje ?

 • Doplňky stravy Jiří 02.09.2012 16:15:04

  Z článku (dá-li se to tak nazvat) je cítit těžký amaterismus autorky. Snad ani nemá význam na její závěry reagovat. Ti, co o této problematice něco ví, tak to přejdou bez povšimnutí a jdou dál.


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku