Light výrobky – ano, či ne?

Když si koupíte potraviny či nápoj s nápisem light, máte hned pocit, že něco dobrého děláte pro své zdraví a zejména pro svou štíhlou linii? Bohužel, s light výrobky to není tak snadné a ne vždy lemují cestu k vysněnému váhovému úbytku.

Co znamená označení light?

Výrobce není nikterak limitován v tom, jaký výrobek může magickým slůvkem „light" označit. Česká legislativa totiž tento pojem nijak nedefinuje. Light může značit snížený obsah - otázkou však zůstává, obsah čeho byl snížen? Někdy jde o kalorie, jindy tuk či cukr. Pokud by bylo na výrobku uvedeno, že je zde snížen obsah energie, musí být energetický obsah nižší než 41 kcal/100 g (170 kJ/100 g). Odtučněný výrobek má obsah tuku méně než 0,5 g na 100 g, nízkotučný méně než 3 g/100 g.

Je však možné, že na trhu naleznete výrobky, které nesou toto označení, ale ve výsledku jsou kaloričtější než jiné neoznačené produkty. Většina light potravin je sice nízkokalorická, ale není nic lepšího, než se raději vždy podívat na složení potravin a jejich energetickou hodnotu. Vždy se přesvědčte, proč potravina nese označení light a jaká její složka byla snížena.

Usnadnění hubnutí

Light potraviny sice mohou být dobrým pomocníkem při hubnutí, ale rozhodně si nemyslete, že pokud budete konzumovat jen je, „jste za vodou" a hubnutí vám půjde samo. Tyto potraviny vám mohou pomoci s dodržováním přiměřeného příjmu kalorií, avšak bezhlavé sahání po těchto produktech není na místě. Záleží na tom, co dané potraviny skutečně obsahují. Nenechte se rozhodně nalákat přesvědčením, že nevadí, jaké množství těchto potravin sníte - jen proto, že jsou nízkokalorické.

Může se vám stát, že po konzumaci těchto potravin budete brzy pociťovat hlad. To může být způsobeno vysokým glykemickým indexem potravin. Právě tím, že je vyšší, nezasytí vás tyto potraviny na tak dlouho, o to dříve můžete dostat hlad.

Důležité je také všímat si, zda u výrobku nebyly pouze přírodní produkty nahrazeny umělými. Umělá sladidla nám např. vůbec nemusí prospívat, u některých se diskutuje o jejich karcinogenitě. Tyto potraviny nezařazujte do svého jídelníčku, pokud nemáte s váhou problémy, a také se vyhněte tomu, aby je konzumovaly děti.

Díváte se na obaly potravin a kontrolujete jejich složení? Necháte se často zlákat light výrobky?

Light výrobky – ano, či ne? patří do témat
 • Aneta 29.07.2016 10:39:12

  Clanek od lidi co nemaji o procesu hubnuti ani paru, psany pro lidi co o tom nemaji paru (vysvetlovani, ze se takovymi potravinami nelze ladovat jak se vam zachce - neee faaakt?), okomentovany lidmi co nemaji paru ani o hubnuti ani o nutričních hodnotách potravin ani se o nic takového nechtějí pokoušet a zajímat. Jana - "light jogurt nebo light cola se nedaji pozrit" - pani je zvykla na nezdrave jidlo o vyraznych chutich - hodne sladke, hodne slane hodne tucne. Marcel a jeho teorie "cukr - kalorie - konzervanty" - tuk obsahuje take kalorie,primárně je to tuk co brání v hubnutí, light výrobky bývají ochuzené především o tuk, většina výrobků které light nejsou obsahují konzervanty.Dobré ráno. Novina - "piju limonady bez cukru a šťávy bez cukru a jím smetanové jogurty" super, další kdo se nedokáže v zájmu svého zdraví vzdát sladké a tučné chuti. Ty limonády bez cukru obsahují dost pravděpodobně právě ta umělá sladidla plus další chemii, bordel. Že se Vám nedaří zhubnout bude mít dosti zjevné příčiny. Výrobky se sníženým obsahem tuku jsou super, protože často obsahují vysoký počet bílkovin a málo tuku. To člověku který si hlídá nutriční příjem velmi pomáhá ve správném plnění hodnot, které by měl za den přijmout. Množství potravin, které lze v redukční dietě konzumovat není příliš velké a bez nízkotučných výrobků by byl výběr ještě chudší. Logicky je třeba číst hodnoty na výrobku,ale to člověk v dietě dělá prostě u všech potravin automaticky a hlídá tuky, cukry i bílkoviny.

 • Light komarkova.olga 26.12.2010 15:52:31

  Má-li nějaký výrobek označení Light neznamená ještě, že by byl také nízkokalorický, vždy je dobré přečíst si celé složení výrobku.

 • Light novina 20.12.2010 20:19:56

  Nemá cenu jíst jen light potraviny, není to ani zdravé, co dodržuju ale já, je to, že piju jen lingt limonády bez cukru...a kupuji i šťávy do vody bez cukru, jinak jogurty nic moc ...to máme rádi spíš ty smetanové, ale zas je nejíme tak často ..snažím se taky něco zhubnout, ale moc se nedaří ..

 • Konzervanty Marcel 26.09.2010 12:11:34

  Protože cukr má velký podíl na konzervování, tak se zde zapomnělo, že pokud je výrobek light ve smyslu snížených kalorií( a to je téměř většina), musí být doplněn umělými konzervanty. A to povětšinou nejsou zrovna zdravé doplňky.

 • Light Jana 24.08.2010 09:35:12

  Dobře, že jste to napsali, lidi se fakt nechaj zblbnout úplně vším. Hloupej výmysl tyhle light výrobky. Navíc vůbec nejsou dobrý. Light jogurt, nebo light cola se nedaj pozřít....


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku