Levný ocet kazí zavařování okurek

Nejpozději v zimě otevřete sklenici okurek, které jste v létě zavařili. Ukousnete si…a není to ono. Ve sklenici plavou šedé nebo žluté kousky. A když je ochutnáte, neozve se lahodné křup, protože jsou měkké. Okurky byly z místního trhu, zavařovali jste je podle ověřeného receptu, tak co se mohlo zvrtnout? Že by OCET? No to snad ne...

Ale ano, právě ocet může za tu správnou chuť! Jen ten klasicky kvašený totiž dokáže z vašich okurek dostat maximum. Na trhu existuje celá řada octů. Dnes se některé z nich vyrábějí i metodou chemickou, kdy až z 98% obsahují jen syntetickou kyselinu octovou.  Kyselina octová do octa sice patří, ale jen ta přírodní. Tu obsahuje tradiční český ocet, např. bzenecký – www.bzeneckyocet.cz.

bzenecky_ocet_kvasny.jpg

Navíc v bzeneckém kvasném octu je spolu s ní i mnoho dalších látek, které vznikají přirozenou fermentací a octu dodávají charakteristickou chuť. Mimo to se do něj přidává i sladce voňavá bylinka estragon a také karamel. Obojí dává octu nejen příjemnou barvu, ale hlavně dokonalou chuť.

Ušetříte pár haléřů, ale zkazíte své okurky

I u octu platí totéž, co například u sojové omáčky – za poctivou, vyrobenou jednoduchým, ale dlouhým procesem, si připlatíte. Lahvička kvalitní sojovky za 80 korun neobsahuje nic než soju, vodu, cukr a sůl. Zraje tak, jak zrála v japonských kádích už před 700 lety. Samozřejmě seženete i omáčku za 10 korun, ale stojí vám ten chemický koktejl opravdu za to? Víte, že aby byla vyrobena za pouhých pár dní (nikoliv 5 měsíců), byly veškeré procesy urychleny cestou chemikálií?

A tak je tomu i s octem – ten tradiční, kvasný, se v moravském Bzenci vyrábí už od roku 1921. Rozdíl v ceně však není zdaleka tak závratný, jako třeba u kvalitní sojovky nebo šunky. Zatímco levný zahraniční ocet vás přijde na 55 haléřů na jednu sklenici okurek, bzenecký ocet stojí jen o 35 haléřů více. Přesto lidé často levný syntetický ocet z nevědomosti kupují. Když si však uvědomíte, s jak velkým úsilím jste vypěstovali nebo za kolik peněz jste nakoupili okurky a další zeleninu, kolik času jste do zavařování vložili, přijde vám rozhodně líto, že ocet o pár korun levnější vaši práci zhatil. Rozdíl v chuti je ovšem tak zásadní, že se pár korun za láhev poctivého octu opravdu vyplatí.

Česká republika je pověstná svými přísnými potravinářskými normami.  U nás se synteticky vyrobená kyselina octová pod názvem ocet nesmí prodávat. Přesto se stává, že se k nám hlavně ze zahraničí dováží. Takže když v obchodě narazíte na ocet za osm korun, měli byste zpozornět. Z etikety nepoznáte, jak přesně byl vyroben, ale váš zdravý rozum vám napoví, že není možné za pár korun vyrobit ocet tradiční, a tedy náročnější cestou.

Geniální pomocník - koření pro nálev

Letos se výrobce bzeneckého octa vytáhl pro zavařování s opravdu skvělou novinkou: už nemusíte shánět různé druhy koření.  Za 14,90 koupíte v akčních zónách prodejen Billa, Interspar, Penny Market, Coop a Globus v průběhu července a srpna krabičku Koření pro nálev Bzenecké okurky, obsahující šest samostatně balených sáčků s kořením, které obsahují správně namíchané koření, a vám tak umožní přesné dávkování a dodržení receptury pro nakládání pověstných bzeneckých okurek.

koreni_Bzenecke_okurky.jpg

Vy si už jen přečtete recept na krabičce, očistíte okurky, doplníte cibulí, mrkví, či koprem, vsypete koření ze sáčku do nálevu a můžete zavařovat! Bzenecký nálev je navíc také vhodný pro zavařování hub nebo zeleniny.

Zatímco do salátů, omáček nebo na přípravu salátových zálivek je vhodnější jemný vinný nebo jablečný ocet se  6 % kyseliny, na zavařování je vhodný klasický lihový ocet se sílou 8%. Jen takový ocet je chuťově vhodný k zavařování, dokáže uchovat potraviny konzervované a nedopustí, aby se v nálevu množily nebezpečné mikroorganismy.

Kvasný ocet je lepší než syntetický

Výrobce bzeneckého octa chtěl vědět, jestli se skutečně na chuti zavařených okurek pozná rozdíl mezi poctivě vyrobeným tradičním a levným zahraničním octem. A vědci z Ústavu konzervace potravin a technologie masa z VŠCHT tuto domněnku o rozdílu potvrdili: okurky zavařené s bzeneckým octem mají prokazatelně lepší chuť a vzbuzují celkově lepší dojem.

Je pravda, že základní surovinou pro výrobu kvasného octa je líh (ať už čistý nebo obsažený v jablečném či révovém víně). Nemusíte mít ale strach, že se opijete po zálivce na salát. Alkohol se při kvašení přemění na ocet a zůstane jen zbytkové množství, které není větší než v nealkoholickém pivu.

Bzenecký ocet je jistota

Pokud při zavařování sáhnete po jiných, levných zahraničních octech, může se vám stát, že vás chuť okurek později zklame. Nebude to ta chuť, na jakou jste zvyklí. Tradiční obliba Bzeneckého octa je zkrátka zasloužená – chutná stejně skvěle už 90 let, a to nejen díky přirozenému procesu, ale i díky vylepšení pomocí karamelu a voňavého estragonu.

bzenecky_ocet_ovocny.jpg

Další zajímavosti, tipy a rady naleznete na www.bzeneckyocet.cz

Levný ocet kazí zavařování okurek patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku