Když vás přepadne hlad…

Jsou čtyř hodiny odpoledne a vám už kručí v břiše? Jestli je to tak, tak už se nejspíše natahujete po něčem, čím byste hlad zahnali. Naneštěstí většina lidí ve snaze utišit momentální pocit hladu, sáhne po tom, co má mnohem více kalorií než by bylo ve skutečnosti potřeba.

Podle jednoho amerického výzkumu z roku 2006, dostane uprostřed dne hlad tři z deseti lidí a po večeři nebo během noci ledničku navštíví 20% z nás.

Dát na momentální nutkání není zas tak špatná věc. Menší svačinka každé tři až čtyři hodiny pomáhá získávat energii a udržovat správnou hladinu cukru v krvi. Nejlepší svačinka je ta co obsahuje hlavně bílkoviny (sýr, oříšky), protože pomohou zasytit na delší dobu. To samé platí o vláknině, v zažívacím traktu stráví delší dobu, což znamená více času než se znovu dostaví pocit hladu.

Čokoláda nebo různé cukrovinky, hlad sice zaženou rychle, ale z dlouhodobého pohledu nejsou nejvhodnější. Když si dáte čokoládovou tyčinku, dáte tělu rychlou injekci glukózy, ale ta za chvíli vyprchá.

Jak vybírat s rozmyslem?

Proč je výběr toho co jíme tak důležitý? Prostě a jednoduše, nárust hmotnosti je často důsledkem toho, že zkonzumujeme za den více kalorií, než nezbytně potřebujeme. Snědením něčeho zdravého, když váš žaludek začne kručet, můžete zabránit tomu, že se při následujícím jídle přejíte.

V obchodech si ke svačině vybírejte jídla s obsahem okolo 100 kalorií=420 kilojolulů. Vybírejte ovoce, zeleninu nebo oříšky. A jednou za čas si ony potřebné kalorie můžete dopřát třeba ve formě čokolády. Dlouhodobé odpírání nepůsobí dobře na psychiku.

Takže nyní si přestavte, že je 10 hodin. Snídaně je již dávno minulostí, oběd je ještě příliš daleko, ale váš žaludek na křičí „nakrm mě." Podobná situace nastává také kolem čtvrté hodiny odpoledne, kdy každý automat na jídlo volá vaše jméno. Co tedy dělat? Zde je několik rad, kterými se v takové situaci řídit.

 • Střízlivě se sladkým

Když už musíte mít nutně něco sladkého, tak si nejdříve dejte něco s obsahem bílkovin (bílý jogurt s ovocem, semínka a oříšky, zeleninu,...) a na závěr nějakou malou sladkost. Malá sladkost uhasí vaší touhu po cukru, ale zároveň s ní nepřijmete mnoho kalorií, protože jste již zasyceni.

 • Obilniny jsou dobré

K snídani si vyberte obilniny, které mají obsah cukru méně jak 5 gramů a nejméně 3 gramy vlákniny. Zalít si je můžete nízkotučným mlékem. Každý den přidejte nějaké ovoce pro osvěžení chuti.

 • Pohotovostní balíček

Na škodu také není si dát do auta nebo na pracovní stolek malý sáček, například se sušeným ovocem. Pozor! Cílem není sníst ho celý najednou.

 • Svačina není oběd

Dávejte si pozor, aby se malá svačinka najednou neproměnila v normální velké jídlo. Ideální svačina by neměla mít více jak 200 kalorií=840 kilojoulů.

A jak řešíte hlad přes den vy? Plánuje a připravujete si své jídlo dopředu nebo sníte co je po ruce?

Když vás přepadne hlad… patří do témat
 • Jídlo Terka 21.10.2009 18:20:50

  Já jím 5–6denně,takže mě návaly vlčího hladu netrápí.Jím pravidelně v intervalech a na mobilu mám co 3hodiny zvonění,abych si nezapomněla vzít svou porci jídla.Snídam výdatně,svačím lehce,obědvám normálně,svačím lehce a večeřím tak,jako bych nevečeřela :)

 • mlsná Lenka 10.08.2009 00:38:42

  Já jsem člověk, který potřebuje neustále něco chroupat a jíst v podstatě non stop:-)Chutě řeším právě oříšky, nejraději kešu, anebo si dávám cereálie Fitness natural. Když mě i tak nepřestane honit mlsná, nedá se nic dělat a pustím se do čokolády:-)

  • Re: mlsná Denisa 29.09.2009 22:24:11

   Ty kešu podle mě nejsou nejlepší svačinkou. Mají snad nejvíc kalorií ze všech oříšků:-( což je škoda, taky mi dost chutnají..

  • Re: mlsná Denisa 29.09.2009 22:23:55

   Ty kešu podle mě nejsou nejlepší svačinkou. Mají snad nejvíc kalorií ze všech oříšků:-( což je škoda, taky mi dost chutnají..

 • ve 4 přesně rajce 23.06.2009 08:58:30

  Tak já mám hlad ve čtyři každý den. Ta situace co udělám je tu popsaná je přesná, hned něco vyluxuju, typické. Musím s tím něco udělat. Díky za rady :) bezva článek…

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku