Karob - zdravé mlsání

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Karob je přirozené sladidlo, které výborně nahradí čokoládu nebo kakao. Používá se při pečení koláčů, muffinů či cukroví. Skvěle se hodí jako poleva na ovoce, jogurty, do mléka i vody, na pudingy a polevy. Možnost užití karobu místo kakaa či čokolády nebo dokonce místo mouky uvítají alergici, ale i ti z nás, kteří chtějí mlsat zdravě.

Karobový sirup i prášek se vyrábí z plodů - lusků legendárního stromu, tzv. svatojánského chleba (česky rohovník obecný, latinsky Ceratonia siliqua).

Podle Bible se prý karobovými lusky živil sv. Jan Křtitel na poušti, a dobře dělal. Pokud je tomu tak, nejen že si pochutnal, ale získal kromě spousty energie z obsažených cukrů i důležité proteiny a velké množství vápníku a dalších minerálů.

Na rozdíl od čokolády i neslazeného kakaového prášku obsahuje karob sedmnáctkrát méně tuku a žádný kofein. Je bohatým zdrojem vitaminů skupiny B, vitaminu A a kromě již zmíněného vápníku, kterého je třikrát vice než v čokoládě, je bohatý na hořčík a draslík. Nezanedbatelné jsou stopové prvky jako železo, mangan, chrom a měď.

Rohovník obecný je stálezelený strom, jehož domovem je oblast Středozemí s centrem na Předním východě a pěstuje se zde více než čtyři tisíce let. Začíná plodit až po mnoha letech, ale poté plodí třeba 100 let. Žádné sucho jej pak nezastaví.

Z lusků karobu se rozemletím získává karobový prášek nebo se již mnoho století vyrábí trochu složitější metodou vynikající karobový sirup (Charoupomelo). Zmiňují jej evropští cestovatelé od 16. století, které již tehdy zaujal svojí sladkostí a příjemnou chutí.

Kyperské černé zlato

Nejvýznamnějším distributorem karobového sirupu je dnes Kypr. Tento sirup je nazýván kyperským černým zlatem, protože byl pro tento ostrov podobně významným zdrojem příjmu jako dnes pro Arabské emiráty ropa nebo pro Iry Guiness, což jsou asi mnohem známější „černá zlata“.

Toto ale není jediná souvislost se zlatem. Zrníčka obsažená v lusku svatojánského chleba mají totiž neobvykle stálou hmotnost (0.2g). Od hmotnosti semen byla ve starověku ustavena váhová jednotka, karát, udávající čistotu zlata či hmotnost drahých kamenů. Slovo karát je odvozeno z arabského výrazu pro zrnko karobového lusku.

Pozitivní účinky karobového lusku

 • Karobový prášek i sirup se tradičně užívá jako prostředek sloužící k lepšímu trávení, k napravení žaludečních problémů a při průjmových onemocněních
 • Karobový sirup velmi účinně reguluje hladinu krevního cukru, což nejlépe ocení lidé trpící cukrovkou
 • Je výborným prostředkem k získání energie. Rozpuštěný ve sklenici studené vody jej kdysi dávno farmáři užívali jako obdobu dnešních energetických nápojů.
 • Karobový prášek je bohatým zdrojem vlákniny, která spolu s vysokým obsahem ligninu a polyfenolů váže nadbytečné žaludeční kyseliny a pomáhá při trávení a vylučování. Dokáže také účinně snížit hladinu cholesterolu a chrání tak před civilizačními chorobami.
 • V posledních letech se karob dobře uplatňuje při výrobě bezlepkových potravin určených pro nemocné celiakií
 • Pro svůj vysoký obsah vápníku se užívá jako doplněk stravy při osteoporóze
Karob - zdravé mlsání patří do témat
 • Kde koupit blanka 17.11.2012 17:48:00

  A kde se ten karob dá koupit??

  • Re: Kde koupit veronika111f 16.08.2013 14:35:36

   Zdravím, já s karobem už roky peču, přidavám ho do koktejlů, pečiva, buchet, klasické kakao už nekupujeme. Koupíte ho třeba tady http://www.biosfera.cz/carob-svatoj-chleb-200-g-i1498

   • Re: Re: Kde koupit Veronika 05.11.2013 13:03:36

    Může se karob při těhotenské cukrovce?

  • Re: Kde koupit katasoda 19.11.2012 15:46:42

   Koupit se dá ve zdravévýživě(http://www.zbozi.cz/?q=karob)Se stavícími účinky jsmenikdy neměli problémy, pokudjsme jej používali namístokakaa ve stejném množství.

 • karob Táňa 18.11.2012 17:05:05

  Karob, kde ho sehnat? V jakémkoli stavu

 • Dodatek Pavlína Minjaríková 15.11.2012 14:03:41

  Článek je pěkný, jen v něm chybí "negativní" (dá-li se to tak nazvat) účinky karobu, a to silný stavící účinek, takže můžete mlsat, ale je možné, že pak dlouho "nepůjdete". Rohovník - stromeček máme v práci; když mi známý přivezl jeho lusky, vypěstovala jsem si ho a na luscích jsem si pochutnávala. Asi týden jsem "nešla", což mě překvapilo a hledala jsem si, čím by to mohlo být, až jsem si o stavících účincích přečetla a nyní se mu raději vyhýbám.


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku