Zdravá výživa

Jíme celozrnné, nebo obarvené pečivo?

Magdalena Šalamounová
12.06.2012

Dnes je na trhu mnoho druhů různého pečiva, avšak někdy se mylně domníváme, že jakmile má pečivo tmavou barvu, je celozrnné. Není tomu vždy bohužel tak. Pečivo bývá leckdy pouze obarvené, a tak zatímco si myslíme, že děláme něco pro své zdraví, jíme obarvenou bílou housku. Pokud tedy chceme opravdu kupovat celozrnné pečivo, musíme se o potraviny více zajímat.

Co je celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo se vyrábí z celozrnné mouky, která je nízce vymílaná. Obsahuje tři hlavní složky:

  • vnější obalová vrstva: otruby a plevy – zdroj vlákniny, ovlivňuje tmavost pečiva
  • endosperm: škrob a bílkoviny
  • klíček - obsahuje mastné kyseliny, které rychle oxidují, a mouka je proto méně trvanlivá

Oproti mouce bílé, která je vysoce vymílaná, a to pouze z jedné složky – endospermu, má celozrnná mouka daleko více vitamínů a minerálů. Celozrnné pečivo obsahuje nerozpustnou hrubou vlákninu, tzv. obilné slupky, které nemají žádné živiny, ale jsou tělu velmi prospěšné, protože pomáhají odvádět odpadní látky z těla a také zlepšují vyprazdňování.

Navíc se z celozrnného pečiva najíte daleko více než z bílého. Nedoporučuje se však podávat celozrnné pečivo dětem do 13. měsíce, protože jejich tělo si s ním neumí ještě dobře poradit.

Jak poznat celozrnné pečivo

Pokud je to možné, pak je nejlepší zjistit na obalech podíl mouky obsažené v pečivu. Ne vždy však tuto možnost máme, obzvlášť pokud nekupujeme pouze balené pečivo.

Pozor bychom si měli dávat také na názvy – například vícezrnné pečivo může znamenat jen několik semínek na housce, ale obiloviny a luštěniny by mělo obsahovat alespoň v podílu 5 %. Celozrnný chléb by měl obsahovat alespoň 80 % celozrnné mouky.

Také na zvláštní nepřirozené barvy bychom si měli dát pozor. Potravinářská barviva na chleba jsou zakázána, ale existují potraviny, které se do pečiva přidávají a barví je. Tyto potraviny ničemu neškodí, ale díky nim si často o některých výrobcích klamně myslíme, že jsou celozrnné. Jsou to například karamel, pražený ječmen, pražené žito nebo čekanka.

Jestliže si chceme opravdu kupovat celozrnné výrobky, pak můžeme zkusit různé specializované obchody, biopotraviny, nebo se více zajímat o podíl obsažené mouky v určitém pečivu, případně lépe studovat složení pečiva. Protože barvících povolených potravin již dnes využívají skoro všechny pekárny, není to až tak jednoduché, ale když tomu obětujete aspoň trochu času a zájmu, dá se to pravé pečivo nakoupit.

Autor: Magdalena Šalamounová

Světový den životního prostředí
Kryoterapeutická léčba bradavic

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Aerobní a anaerobní cvičení
Aerobní cvičení

Aerobní a anaerobní cvičení

25.06.2012

Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvan ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.

Jak se zbavit vší
Vši

Jak se zbavit vší

11.06.2012

Téměř každý rodič dítěte, které navštěvuje mateřskou nebo základní školu, se někdy setká s upozorněním, že se ve třídě vyskytly vši. Následuje domácí prohlídka vlasů a preventivní ...