Energy drinky - je jejich popíjení bezpečné?

Energetické a iontové nápoje jsou nedílnou součástí zboží supermarketů a benzínových pump. Měly by nás nakoupnout, nastartovat, zabránit únavě. Některé jsou nezbytným doplňkem pro sportovce při fyzické zátěži. Obsahují hlavně kofein, ale také třeba L-karnitin, maltodextrin, taurin, kreatin, sacharidy, vitamíny B, ženšen, guaranu a doplňují deficit v oblasti minerálů a stopových prvků.

Něco málo z historie energy drinků

Zdá se vám, že jsou energy drinky jen takovou moderní záležitostí poslední doby? To jste na omylu. Tyto nápoje existují na trhu už více než 20 let. Mají svým konzumentům přinést odstranění únavy, návrat energie, zvýšení bdělosti, ale třeba i zlepšení nálady. Původní záměr byl popíjet tento drink pouze občasně, ale bohužel v dnešní době se setkáváme s jeho velkou oblibou zejména u mladých lidí.

Energy drinky nám dávají nejen povzbuzení

Energetické nápoje obsahují kromě kofeinu i další biologicky aktivní látky. Nadměrná konzumace těchto nápojů může vyvolat až kofeinovou intoxikaci, jejímž následkem může být srdeční arytmie, tachykardie, zvracení, záchvaty apod. Sílu energetických nápojů logicky umocňuje alkohol. A právě tato kombinace bývá často u mladých lidí oblíbená.

Při pití energy drinků platí - pozor na zuby!

Pití energy drinků má neblahý vliv na naše zuby. Je to kvůli cukru a kyselinám, zejména kyselině fosforečné. Kyseliny jsou v energy drincích nejlepším nositelem účinných výše zmiňovaných látek.

Jak moc je popíjení energy drinků nebezpečné?

Smrt pravděpodobně pro zdravého jedince kvůli popíjení těchto drinků nehrozí. Tedy v případě, že je tento jedinec stoprocentně zdravý. Přesto pravidelné dlouhodobé popíjení energetických nápojů není nejzdravější - prvním příznakem může být pálení žáhy, dehydratace organismu a později vzhledem k obsahu kofeinu a cukru si tak nejspíš koledujeme o vznik cukrovky a o problémy se srdcem a ledvinami.

Kdy pijeme energy drinky?

Je zajímavé podívat se na výsledky ankety:

graf.png

Máte-li tedy potřebu sáhnout po energy drinku, sáhněte. Ale pouze po jednom a ne každý den.

Foto: Pixabay.com

Energy drinky - je jejich popíjení bezpečné? patří do témat
 • Honza 24.07.2017 17:53:21

  Nezlobte se na mě, ale jste p*** paní Suchardová, když píšete veřejné články o tématech, které jsou pro Vás "raketová věda".

  Hezký den

 • Carrie 25.01.2015 00:37:56

  Naprostý souhlas s panem Aleš Vondráček .Šla jsem na tento web s tím, že se dozvím nové a pravdivé informace, po spatření fotografie energetického nápoje XS a popisujícím obsahem dole, jsem se jen ujistila v tom, že tenhle web a autoři NEVÍ NIC ..

 • Tomáš Kurfürst 10.01.2015 23:57:09

  Amway nikdy neměla konkurence schopné produkty. Jediná výjimka je Nutrilite. Jejich cena je velmi vysoká, ale tyto doplňky stravy jsou převážně kvalitní. Krok zpět je ale nabídka energy drinků. To ke zdravému životnímu stylu určitě nepatří. Je mnoho zdravých a hlavně přírodních variant. Když jsem viděl složení tohoto zázraku v hliníku, bylo mi zle. Čekal jsem Nutrilite, čekala mě chemie. Složení je stejné, jako u energy drinku za 10 Kč. Žádná přidána hodnota. Amway nikdy nebyla dobrá, už bude jen horší. A teď do mě multilevelfanatici. :-D

 • Foto Aleš Vondráček 17.12.2014 14:03:58

  Dobrý den Jitko Suchánková.

  Trochu by mě zajímalo, co Vás vedlo k výběru fotografie drinku XS? Po přečtení článku jsem se dozvěděl, že enargiťáky jsou popíjeny mladými a co přibližně obsahují. Při uvedení fotografie XS drinku jsem předpokládal, že se budete zabývat obsahem-porovnáním různých drinků, aby se uživatel mohl přesvědčit sám, který z nápojů je "bezpečnější". Drink XS zná v Čechách velmi malé množství konzumentů.

  Jen pro informaci: XS neobsahuje cukr ani kyselinu fosforečnou! Je tedy nejspíše nejméně agresivní ze všech drinků prodávaných v ČR!

  • Re: Foto Jitka Suchánková 19.12.2014 22:24:30

   Dobrý večer, pane Aleši Vondráčku,
   musím uvést na pravou míru, jak se věci mají: já pouze píšu články, ale fotografie k nim nevybírám ani jejich výběr neovlivňuji.
   J. S.

   • Re: Re: Foto Aleš Vondráček 28.12.2014 12:40:34

    Dobrý den všem čtenářům.
    Z odpovědi Jitky Suchánkové si můžete udělat obrázek a tom jak "hodnotné" jsou informace na tomto webu. Já jako čtenář "netuším", že text a doplňující foto jsou dílem několika lidí. Zvlášť, pokud je podpis jen jeden.

    Přeji všem úspěšný rok 2015.


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Videorecept: Báječné domácí těstoviny s pestem a kuřecím masem

  Videorecept: Báječné domácí těstoviny s pestem a kuřecím masem

  Domácí tagliatelle ve smetanové omáčce s kousky kuřecího masa, sušených rajčat a bazalkovým pestem, lehce pikantní a velmi dobré. Recept je trochu náročnější na čas díky přípravě domácích těstovin, ale výsledkem je oběd, na kterém si opravdu pochutnáte.

 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.Zdravě.cz na Facebooku