Je grilování nebezpečné?

Léto - voda, zahrada, louka, terasa a večer - grilování. Mnoho lidí si léto bez posezení u ohně ani neumí představit. Je ugrilované maso opravdu tak nebezpečné, jak nám často hrozí některá média či odborné časopisy?

Většina lidí, kteří holdují grilování či opékání na ohni, si starost o nebezpečné účinky takto upraveného masa příliš nedělá. Někteří však zpozorní ve chvíli, kdy začnou grilované maso jíst jejich děti. Jiní si ze strachu o své zdraví tuto příjemnou záležitost, která není jen gurmánským zážitkem, ale přináší také pohodu a příjemný relax, odpírají úplně.

Grilování z pohledu odborníka

Lékaři či hygienici nevidí problém v občasné konzumaci grilovaného masa. Také proto, že v Čechách je grilování pouze sezonní záležitostí, tím pádem není pro náš organismus tolik zatěžující. Ovšem při pravidelné nebo dokonce denní konzumaci by byli jednoznačně proti. A to především proto, že se v grilovaném mase vytváří dva typy sloučenin, které jsou zdravotně závažné, projevují se totiž jejich toxické, karcinogenní a mutagenní vlastnosti.

Chemické nebezpečí

Jedná se o polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs) a heterocyklické aminy (HCAa). Obě chemické látky zvyšují riziko výskytu některých druhů rakoviny (rakovina žaludku, tlustého střeva a konečníku).

Sloučeniny PAHs vznikají tam, kde lze pozorovat saze a tmavý kouř (nedokonalé spalování). Při grilování často odkapává tuk z masa na rozžhavené uhlí. Vzniklé spaliny jsou poté opět vyneseny na maso a kontaminují ho. Je proto vhodné grilovat maso co nejméně tučné.

Sloučeniny HCAs se vytvářejí uvnitř masa. Děje se to, když je maso vystaveno vysokým teplotám a dlouhému vaření (tzn. že vznikají i při smažení či pečení).

Těmto sloučeninám se ovšem nevyhneme, ani kdybychom grilování vyškrtli ze svého života. Jsou totiž obsaženy i v jiných tepelně upravených jídlech, je jimi nasycena voda i vzduch, kam je vypouští elektrárny, výfukové zplodiny apod.

Odborníci naštěstí neumí pouze strašit, ale také trochu uklidnit. Zdravý organismus s dobrým imunitním systémem se dokáže se škodlivinami, které z grilovaního masa přijímáme, poprat. Takže pokud se budeme držet hesla nic se nesmí přehánět a "neprogrilujeme" celé léto, nemusíme si strachem o své zdraví kazit přijemný zážitek.

Lze ugrilovat maso zdravěji?

Dále zde uvedeme několik tipů pro ty, kteří si chtějí dopřávat šťavnaté masité pochoutky z plamene a zároveň zminimalizovat dopady škodlivých vlivů na organismus:

 • Maso nejdříve tepelně upravte v mikrovlnné troubě a až poté vložte na rošt
 • Ideální je zabalit maso do alobalu nebo použít alobalové misky, aby tuk neodkapával na uhlí
 • Odřežte před opékáním z masa přebytečný tuk a z drůbeže odstraňte kůži.
 • Používejte kvalitní rošt a vhodný gril: hleďte především na snadnou údržbu a kvalitní materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Neromantické plynové či elektrické grily mají oproti klasickým grilům pár zásadních výhod: žádný přepálený tuk a kouř, větší bezpečnost a snadnější údržba
 • Palivo: většinou se používá dřevěné uhlí, ale existují i lisované uhelné brikety. Brikety mají větší výhřevnost, jsou vyrobeny z kvalitního uhlí a mají minimální odpad.
 • Plameny by se při grilování neměly dotýkat masa
 • Před pojídáním odřežte z masa černou vrstvu na povrchu

Ideální letní příloha

Vhodnou a zdravou přílohou k takovému masu je sezónní zelenina, opékaná či čerstvá (třeba pokapaná olivovým olejem). Ke grilovanému masu se nedoporučuje jíst pečivo, protože snižuje schopnost trávení masa, kromě zeleniny jsou vhodné opékané brambory. Ideálním pitím je víno (dle barvy masa) nebo pivo, které se vypořádá s mastnotou z masa daleko lépe než voda.

 

Grilujete rádi a pravidelně? Jakému masu dáváte přednost? Také vás trápí rizika grilování?

Je grilování nebezpečné? patří do témat
 • Jana 19.03.2014 06:11:36

  Dobrý den,
  grilujeme pouze na elektrickém grilu bez nebezpečných látek. Doporučuji například Muurikka Smoker, díky kouři z dřevní štěpky nepřijdete o chuť pravého girlování.
  http://www.gril-muurikka.cz/

 • Kámen Lena 14.07.2010 20:07:00

  A co lávový kámen? Jak na ten se koukají odborníci?

 • Souhlas Pavel 07.07.2010 15:40:42

  Je to tak vždyť člověk by neměl žádnou radost ze života, kdyby si jen kontroloval, co ještě může a co už ne...

 • ceho se bát Vašek 07.07.2010 15:39:05

  Čeho všeho se člověk musí bát?! Vždyť to je jen strašení a strašení. A není to všechno vlastně jedno? Není důležitější si pořádně užít? Třeba právě tim grilováním, než nějakým sterilním vařením...


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.

 • Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Každému se někdy hodí rychlý, chutný a hlavně bezpracný moučník, který zvládnou i děti. Výsledek je přitom výtečný!Zdravě.cz na Facebooku