Jak zvýšit příjem antioxidantů

Antioxidanty by se daly definovat jako látky neutralizující účinky volných radikálů. Co si ale pod tím představit? Zkrátka a dobře, pokud budeme konzumovat dostatek těchto látek, budeme mít určitou prevenci proti předčasnému stárnutí, chronickým nemocem a také nám pomohou posílit náš imunitní systém.

Antioxidantů je mnoho druhů a možná by bylo zbytečné je všechny vypisovat. Nejlepší bude, když uvedeme několik typů, jak jejich příjem co nejvíce zvýšit.

Nejlepší je čerstvé ovoce

Mnoho antioxidantů naleznete například v brusinkách, červeném víně, švestkách a pomerančích. Pokud by jste toužili po něčem exotičtějším, můžete vyzkoušet bobule z ovoce acai.  Toto ovoce původem z Brazilských deštných pralesů, je označováno jako jedno z nejzdravějších ovocí na světě. Jinak to, že čerstvé ovoce je zdravější než vařené, ví snad každý.

Zeleninu nerozvařovat

Nejzdravější je samozřejmě syrová zelenina, pokud ji ale lehce podusíte, nic moc špatného se také nestane. Vařte ji ale co nejkratší dobu a na co možná nejnižší teplotu. Bohatý na antioxidanty je například špenát, brokolice, mrkev či červená a žlutá paprika.

Olej a ochucovadla

Vařením na extra panenském olivovém oleji a užívání přitom koření jako je šalvěj, majoránka, rozmarýn a tymián značně obohatí vaše jídlo o antioxidanty. Další chutné ingredience jsou česnek a čerstvý zázvor.

Svačte oříšky

Mandle, arašídy, lískové a pekanové oříšky a samozřejmě mnoho dalších, tělu udělají (ve většině případech) lépe než čokoláda. Pokud si ovšem hlídáte váhu, tak se s nimi nepřejídejte, neboť většina z nich má vysoký obsah kalorií.

Jezte více fazolí

Fazole mají krom vysokého obsahu antioxidantů a také hodně bílkovin.

Pijte čaje

Výskyt antioxidantů v čaji, jak zeleném tak i černém, byl nejednou prokázán. Japonci, kteří si normálně dopřávají klidně čtyři šálky tohoto nápoje denně, jsou toho vřelým důkazem. U zeleného čaje se nedoporučuje ho konzumovat, pokud je příliš horký.

Pozor na pilulky

Jedna dánská studie zkoumající data téměř 233 tisíc lidí přišla s velice překvapujícími závěry. Podle ní při dlouhodobém užívání doplňků stravy obsahující jisté antioxidanty, konkrétně  beta karoten, vitamín E a vitamín C, dochází k málo známému jevu, označovanému jako zvrat antioxidantu. Při zvratu antioxidantu se jeho antioxidační účinky změní v prooxidační. To znamená přesně opačné a pro tělo nežádoucí. Tento jev byl pozorován pouze u antioxidantů přijímaných v čistém stavu (uměle vyrobených), nikoliv u látek vyskytujících se přirozeně.

Co to pro nás znamená? Vědci se zatím hádají, a také zde působí mocné loby výrobců. Nicméně v době kdy je příjem antioxidantů menší (zima), si můžeme vitamínovými pilulkami pomoci. Ale jinak se nesnažíme příjem důležitých látek nahradit „jednou pilulkou denně." Navíc tyto pilulky jistě neobsahují vlákninu ani potřebné bílkoviny, kterých má zdravá a vyvážená strava dostatek.

Jak jste na tom vy? Myslíte, že je Váš příjem antioxidantů dostatečný?

Jak zvýšit příjem antioxidantů patří do témat
 • Senzycol Roman Sušek 20.05.2015 10:08:23

  Dobrý den, zajímavý článek. Jako člověk co hodne cestuje je jeho imunita opravdu na bodu mrazu. Celá rodina bereme Senzycol a učinnost nemůžu zaručit všem, ale opravdu si myslím, že za zkoušku stojí.

 • Čaje a káva značky Clipper s certifikací Fairtrade a Bio Jana 04.04.2011 16:57:25

  Pro milovníky kvalitních čajů a kávy máme vynikající zprávu! Nedávno byl otevřen nový licencovaný internetový obchod zaměřený na osvědčenou anglickou značku Clipper, jejíž produkty mají certifikaci Fairtrade a Bio. Chcete vědět více? Navštivte stránky http://www.fair-bio-caje.cz a vyberte si z poctivé nabídky rozmanitých druhů čajů a kávy. Nyní ke každé objednávce malý dárek.


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku