Jak se ubránit přejídání

Období mezi vánočními svátky a silvestrem bývá dosti nebezpečné pro naše postavy a žaludky. Lidé si dávají cukroví k snídani, svačině i večeři, dojídají "zbytky" ze svátečního stolu, a znovu nakupují spousty jídla na oslavy konce roku a příchod nového. Proč se lidi přejídají a jak ovládnout tyto mnohdy nekontrolovatelné stavy?

Co je přejídání

Přejídání je stav, kdy lidé konzumují potravu, aniž by měli hlad. Za normálních okolností to člověka postupem času omrzí, ale samozřejmě závisí na okolnostech. Lidé, kteří se takto přejídají a jídlo se nesnaží následně vyvrátit, netrpí psychickým onemocněním, které se nazývá mentální bulimie.

Přejídáním řeší lidé stres, citové strádání, nudu, potlačování jiných nutkání nebo si jen tak užívají dobrot. Tyto stavy se střídají s hladověním nebo přísnými dietami a často se opakují.

Kdo a jak se přejídá

Porucha příjmu potravy si nevybírá, proto jsou jejími oběťmi jak muži, tak ženy. Dívky a ženy však trpí touto poruchou více.

Lidé nejsou schopni myslet na nic jiného, než na to, co dobrého si dají k obědu, svačině, večeři atd. Nedokážou projít okolo obchodu s potravinami aniž by odolali. Následně si svůj přístup k jídlu vyčítají a můžou se dostat až do stavu depresí.

Onemocnění spojená s přejídáním

 • nadváha - obezita
 • kardiální obtíže
 • metabolické obtíže
 • gastrointestinální obtíže
 • psychické problémy - deprese, méněcennost, úzkostné stavy
 • může vzniknout anorexie či bulimie

Odborníci se snaží vymezit stavy, kvůli kterým k přejídání dochází. Zkouší s klientem nastavit nový denní rytmus, stravovací návyky a aktivní pohyb.

Vánoce jsou svátky, které by měli vyvolat v lidech klid, mír a lásku. Bohužel mnoho lidí před svátky nakupují nehorázné množství jídla a dárků, kdy to naopak vypadá, že jsou to svátky obžerství.

Problém je ten, že lidé neumí odpočívat aktivně sportem a nebo relaxací a místo toho vysedávají v obývacím pokoji před televizí a cpou se vším možným.

Většina novoročních předsevzetí spočívá v tom, že si zejména ženy plánují hubnoucí program na začátek nového roku.

Běžte si raději zalyžovat, vyražte na běžky, užijte si řádění s dětmi ve sněhu nebo si dopřejte zajímavou relaxaci místo bezcílného válení se.

Jak se ubránit přejídání patří do témat
 • lenka 05.07.2011 18:11:59

  Kdo to nemá ten to nepochopí...jsou dny kdy jím normálně,nemám problém dodržet pravidelnost ani množství ale jsou dny ( a bohužel je jich víc) kdy prostě mosím pořád něco tlačit do hlavy.Nejdřív si dám to na co mám v tu chvíli chuť ale pak se to rozjede a nakonec luxuju všechno na co příjdu.Je mi špatně a žaludek mám plnej ale stejně furt chodím a beru si další a další.Pak se kouknu do zrcadla a když vidím to prasátko tak se rozbrečím...chtěla bych s toho ven ale nevím jak.Dřív jsem měla opačný problém,že jsem spíš nejedla ale,nevím co je horší...

 • Sport Lucrezia 14.06.2011 07:27:59

  Pobavila mě poslední věta článku.
  "Běžte si raději zalyžovat, vyražte na běžky, užijte si řádění s dětmi ve sněhu nebo si dopřejte zajímavou relaxaci místo bezcílného válení se."

  Moc hezké obecné doporučení, které ale vůbec nefunguje.
  Když je hlad nebo chutě, pomůže vám činnost zahnat myšlenky na jídlo jen po tu dobu, co činnost vykonáváte. pak se vše samozřejmě vrací kde bylo. jen to oddálíte.
  Není to řešení.

 • elisgo 20.02.2011 23:08:19

  a nejtěžší to mají ti, co se přestanou přejídat a zhubnou, mají ideální váhu ba skoro podváhu a okolí je dál řadí mezi tlouštíky protože zhubli jen v horní polovině těla a jsou z nich stejně tlusté hrušky. To už je fakt motivace nejíst :(

 • přejídání kulimirka 29.12.2010 20:39:23

  před jídlem vypít sklenici vody i dvě

  • Re: přejídání novina 31.12.2010 22:26:35

   Sklenice vody nebo dvě nebo tři, pro mě nic neznamená, klidně vypiju i litr ... jednou mi dělali test na cukr, musela jsem vypít nějakej blaf - bylo toho půl litru a když jsem požádala o další půllitr na zapití toho blafu, tak jen koukali....no a cukr jsem měla a mám v pořádku...od malička jsem hodně pila, tak jsem asi tlustá z vody :-) asi mě prý doma dřív nafukovali brčkem :-)

 • Přejídání novina 28.12.2010 13:58:35

  Nikdy jsem se nepřejídala, spíš se v jídle kontroluji a večer většinou si dám buďto sezonní ovoce, nebo mandarinky, pomeranče nebo nic. Přesto musím říct, že za to, co sním, nespravedlivě vypadám...Pravda je, že toho pohybu mám málo ze zdravotních důvodů, ale i když bylo pohybu víc, výsledek nebyl o moc lepší...mám to zřejmě v genech...

  • Re: Přejídání Jája 28.12.2010 18:37:25

   Jak se ubránit přejídání? Chce to mít hodně velkou vůli - to platí pro ty z nás, co mají jídlo rádi. Jsou tací, kteří jedí jen kvůli tomu, aby přežili. Tak Ti to mají jednodušší. :-)


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku