Jak se staráme o své zdraví?

Zdraví je podle slovníku normální stav tělesné a duševní pohody. Je to to nejcennější, co můžeme mít. Zní to sice jako fráze, ale je to tak. Ne všem je ho však dopřáno, tím víc bychom si ho měli vážit a hýčkat si je, protože to není samozřejmost.

O svoje zdraví většinou pečujeme už od útlého dětství – přesněji jsou to naši rodiče, kterří se o nás a naše zdraví starají. Zásadní formou této péče je výživa, která je podstatným faktorem ovlivňujícím naše zdraví. Výživa je přijímání a využití potravy v organismu, je zdrojem energie a všech nutných látek, které člověk potřebuje k růstu a obnově tkání.

To, co jíme, by mělo obsahovat optimální množství energie a živin ve formě bílkovin, sacharidů, vitamínů, tuků, minerálních látek a vody přiměřeně k věku, zdravotnímu stavu i životnímu stylu každého člověka. V dnešní době jsme si víceméně odvykli od těžké fyzické práce, od pohybu, holdujeme sedavému způsobu života. Zároveň se však stále za něčím honíme, spěcháme a něco doháníme a stresujeme se. Navíc je naše strava těžká, překypující tuky a cukry, postrádající ovoce a zeleninu. S tím pak ruku v ruce přicházejí další problémy, jako je obezita, poruchy pohybového ústrojí nebo žaludeční problémy.

Obezita - zdravotní problém dneška

Obezita je nemocí dnešní doby. Je to onemocnění z nadměrného uložení tuku v organismu. Skutečně – málo pohybu a větší příjem energie ve formě tučných jídel a zákusků má za následek tento neblahý fenomén současnosti. Obezita však není pouze estetický problém, bohužel na sebe váže také spoustu dalších rizik, jako je onemocnění cukrovkou, srdečními nemocemi a vysokým krevním tlakem, opotřebení kloubů, dušnost a další. Je dokonce prokázáno, že s obezitou souvisí i neplodnost a vznik některých zhoubných nádorů.

Špatné stravovací návyky

Existuje také spousta špatných stravovacích návyků, které ubližují našemu zdraví. Například alkohol – je potvrzeno, že sklenka piva po obědě či dvě deci bílého vína večer většinou nikomu neuškodí, ani se z tohoto množství nevybuduje návyk, kterému říkáme alkoholismus. Naopak dokonce toto množství je mnohými lékaři doporučováno pro zkvalitňování a upevňování zdraví a zejména pro dobré trávení. Samozřejmě každý z nás má jistě ve svém okolí někoho, kdo se vymyká této zlaté střední cestě a kdo si ničí svoje játra a ledviny alkoholem v mnohem větším množství.

S alkoholem a dalším naším zlozvykem – šálkem kávy (mimochodem o jejíž vhodnosti či nevhodnosti v oblasti výživy se vedou neustálé spory) - většinou ruku v ruce kráčí další fenomén dnešní doby – kouření. Přestože v některých vyspělých zemích je už tento zlozvyk na ústupu, my se hrdinně dusíme cigaretovým kouřem a myslíme si, jak jsme světoví. Smutné je však to, že se rapidně snižuje věková hranice těch, kdo začínají kouřit – jsou to dokonce i děti na nižších stupních základních škol!

Návyk se vypěstuje poměrně nenápadně a snadno, avšak následné zbavování se ho pak není žádná maličkost. Závislost na tabáku je dokonce podobně jako alkoholismus klasifikována jako nemoc, navíc opět je to nemoc přitahující další nemoci, a to vesměs vážné. V jejich čele vévodí infarkty, mrtvice a chronická plicní onemocnění. Kouření je dokonce v České republice příčinou každého pátého úmrtí – není to alarmující? A přitom je to něco, co člověku způsobuje pouze chvilkové potěšení, ale ve skutečnosti to jen jeho samotného i celé jeho okolí zamořuje kouřem. Nelze pominout také finanční náročnost, což platí ostatně pro všechny návykové látky.

Zodpovědnost vůči vlastnímu zdraví

Některým nemocem se vzhledem k dědičnosti či vrozeným dispozicím nemůžeme bránit a musíme se s nimi naučit žít a ve spolupráci s lékaři se snažit je buďto úplně vyléčit nebo alespoň zmírňovat jejich příznaky. Ale za některé další si spousta lidí skutečně může díky svojí nepřiměřené či jiným způsobem neadekvátní výživě a špatným stravovacím návykům sama. Je na každém z nás, jak dalece si dokážeme svoje vlastní zdraví chránit. I podle toho poznáme člověka a jeho inteligenci.

A právě s tímto souvisí také naše výživa – chceme-li dlouho a bezproblémově žít, naše výživa nám to samozřejmě nezajistí, ale může nám zavdávat a nebo nezavdávat příčinu k výše zmiňovaným nejrůznějším chorobám. Jistě zde hraje podstatnou roli spousta dalších aspektů, ale můžeme-li něco alespoň malinko ovlivnit, tak proč to nezkusit? Bez nároku na výsledek, ale s nadějí…

Jak se staráme o své zdraví? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku