„Éčka“ - číhající nebezpečí potravin?

Taky jste se již podívali na obal určité potraviny a zděsili se nad seznamem všech obsažených „éček“? Máte však představu, co konkrétně se pod uvedenými symboly skrývá a jakou mají funkci? Mezi lidmi je rozšířený mýtus, že veškerá éčka jsou škodlivá, ale při bližším pohledu zjistíme, že tomu tak není.

Správně se éčkům říká přídatné látky a obecně slouží ke zlepšování vlastností potravin. Mohou být dobré k tomu, aby nám potraviny více chutnaly, déle vydržely či byly barevnější. Hlavním důvodem použití je zlevnění a zjednodušení výroby potravin. Databáze všech éček je přístupná na internetu a vy si zde můžete vyhledat, co se pod daným označením skrývá za látku, jaký je její účel v potravině a jaké může mít účinky na lidské zdraví. Tyto látky je možné rozdělit do několika kategorií dle jejich funkce.

Barviva (E1..)

Je zřejmé, že tyto látky jsou do potravin dodávány pro vylepšení barvy. Výrobci jsou si velmi dobře vědomi toho, že barva často utváří první dojem spotřebitele. Jen málokdo by uvěřil např. obsahu jahod v jogurtu bílé barvy a dal mu přednost před krásně červeným. Barviva můžeme nalézt snad ve všech potravinách, neužívají se např. v mléku, medu či masu, kde je jejich užití dokonce zakázáno.

Konzervační látky (E2..)

Jejich hlavní funkcí je uchovat potraviny tak, aby se nekazily. O jejich vlivu na lidské zdraví se však vedou diskuse a existuje zde podezření na jejich rakovinotvorné účinky (konkrétně u kyseliny benzoové). Pokud je chcete ve stravě omezit, máte samozřejmě na výběr. Můžete si vybrat výrobek kvalitnější, i když si zřejmě budete muset připlatit.

Antioxidanty (E3..)

Díky těmto látkám je v potravinách zpomalen oxidační proces, který způsobuje žluknutí tuků a barevné změny potravin.

Emulgátory a stabilizátory (E4..)

Ty napomáhají smísení látek, které by za jiných okolností slučitelné nebyly. Vyskytují se např. v majonézách či margarínech. U pekařských výrobků mohou emulgátory usnadnit výrobu a způsobí to, že výsledný výrobek má větší objem. Problematickým je fakt, že výrobky s jejich obsahem se mohou zdát lepší, než ve skutečnosti jsou.

Vonné a chuťové látky (E6..)

Látky chuťové jsou schopné vrátit chuť potravinám, které ji během výrobního procesu ztratily. Zesilovače chuti se nejčastěji objevují ve slaných pochoutkách, lupíncích a brambůrkách nebo hotových jídlech. Nejpoužívanějším zástupcem skupiny je nechvalně známý glutaman sodný, který se hojně používá v sojových omáčkách. Mezi další látky lze uvést kyselinu guanylovou a její soli, kyselinu inosinovou a některá sladidla.

Samozřejmě je obsah přídatných látek hlídán a může se v jednom výrobku vyskytovat jen takové množství, které zdraví člověka nepoškodí. To sice na první dojem působí příznivě, avšak situace není tak snadná. Pokud v hojné míře konzumujete potraviny plné éček, dostanete jich do sebe zaručeně víc, než je zdrávo. A jaké mohou být následky? Uváděny bývají alergie, kožní či neurologické potíže. V souvislosti s alergiemi se často hovoří o potravinářských azobarvivech, benzoanech a siřičitanech. Některá aditiva mohou vyvolávat okamžité reakce jako třeba průjem či nevolnost. Problém vzniká také u dětí, které mohou snadněji překročit bezpečnou dávku těchto látek. Spekulováno bývá o spojitosti konzumace přídatných látek s dětskou hyperaktivitou, avšak zatím to prokázáno nebylo.

A jaký názor na éčka máte vy?

„Éčka“ - číhající nebezpečí potravin? patří do témat
 • rarasek@volny.cz administrator 14.05.2009 11:22:48

  No, já si většinou nezapamatuju které jsou ty dobré a ty špatné a tak když na to koukám, tak beru ty potraviny kde jich je nejmíň.

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku