Zdravá výživa

Dýňový olej - lahodný zdroj zdraví a mládí

Michaela Kopřivová
24.10.2012

Olej z dýňových semínek je nejen lahodnou delikatesou, ale také vynikajícím zdrojem látek cenných pro naše zdraví a mladistvou vitalitu. Velkou tradici v jeho produkci mají naši jižní sousedé – v rakouském Štýrsku jej lisují od 18. století a říkají mu Kürbiskernöl.

Využití v kuchyni

Tmavě zelený dýňový olej je husté konzistence a má chuť po pražených oříšcích. Díky oříškové chuti se hodí nejen do slaných, ale i sladkých pokrmů.

Olej z dýňových semínek je určen hlavně k použití zastudena. Je výborný nejen do salátů, ale i na bylinkové brambory, sýry, masa, rizota, těstoviny, do pomazánek nebo krémových polévek. Nebo si jím jen tak pokapejte syrovou cibuli nebo ochuťte palačinky, ovesnou kaši či zmrzlinový pohár. Kromě chuťových zážitků do sebe dostanete i hotový elixír mládí a zdraví.

Vysoký obsah antioxidantů

Dýňový olej totiž obsahuje řadu tzv. přirozených antioxidantů a ty jsou považovány za hlavní pomocníky v boji proti stárnutí organismu.

Například množství vitaminu E v dýňovém oleji je výrazně vyšší než v oleji slunečnicovém či olivovém a spolu s vysokým množstvím vitamínu A, C a selenu, zinku a řady fytosterolů účinně snižuje riziko civilizačních chorob, například srdečně-cévní onemocnění, jako je arterioskleróza, onemocnění srdce, mrtvice a také některá nádorová onemocnění.

Vysoké hladiny fytosterolů například dokážou blokovat absorpci cholesterolu v trávicím ústrojí, takže snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Vysoké hladiny esenciálních mastných kyselin produkují prostanglandiny, které regulují srdeční rytmus, krevní tlak a mají protizánětlivý účinek.

Prevence i léčba zbytnění prostaty

Nejznámější léčebný účinek má dýňový olej na zvětšenou prostatu, jev, který často provází stárnutí mužského organismu. Podle některých studií je to díky vysokému obsahu zinku, fosforu, hořčíku a esenciálních mastných kyselin, které svým synergickým účinkem dokážou hyperplazii prostaty nejen zpomalit a zastavit, ale dokonce i významně zlepšit.

Látky obsažené v dýňových semínkách a jejich vliv na zdraví prostaty jsou proto předmětem výzkumu. Ukazuje se, že nejdůležitější roli v rozvoji tohoto onemocnění hraje zvýšené množství dihydrotestosteronu, který je zodpovědný nejen za zvětšující se prostatu, ale například i za nadměrné vypadávání vlasů u mužů. Zjistilo se, že dýňová semínka obsahují vysoké hladiny aktivní látky nazývané delta -7-sterin, která dokáže tento hormon blokovat, a zabraňuje tak nežádoucím změnám.

Pomáhá i v období menopauzy

Nejen k mužům je dýňový olej štědrý. Ženám významně pomůže při postmenopauzálním syndromu. Snižuje totiž krevní tlak, zlepšuje lipidové spektrum ve prospěch zvýšení prospěšného „dobrého“ HDL cholesterolu a snižuje výskyt mnoha nežádoucích symptomů doprovázejících menopauzu, jako jsou návaly, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Vysoký obsah zinku v dýňovém oleji snižuje riziko osteoporózy.

Dýňový olej jako zdroj dobré nálady

Dýňová semínka, ze kterých se olej lisuje, mají vysoký obsah aminokyseliny tyrptofanu, ze kterého vzniká neurotransmiter serotonin. Ten hraje důležitou roli v tom, jak se každý den cítíme. Nedostatek serotoninu způsobuje změny nálady, deprese, stavy podrážděnosti, agresivitu, ale také poruchy spánku.

Užívání dýňového oleje je tak jedním z mnoha přirozených způsobů jak pomoci svému tělu vyprodukovat dostatečné množství látky, která podpoří naši dobrou náladu i kvalitní spánek.

Autor: Michaela Kopřivová

Hemangiom
Nosní a krční mandle

Další články

Hemangiom
Cévní onemocnění

Hemangiom

23.10.2012

Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév a tvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, občas se ale může vyskytovat i jinde. Hemangiom je přítomný už při narození, a tak jej mohou ident ...

Proč miminko pláče?
Novorozenec

Proč miminko pláče?

22.10.2012

O pláči toho bylo napsáno již mnoho. Jen máloco dokáže unavenou maminku dohnat k zoufalství jako neustálý dětský pláč. Pro klid matky i dítěte je podstatné zjistit důvod pláče. Mam ...

Paleodieta
Zdravá výživa

Paleodieta

19.10.2012

Hledání optimální stravy pro člověka vědce zavedlo zpět do doby kamenné. Steak se salátem jako předpis pro dlouhověkost a ideální váhu.

Čich a vnímání vůní
Zdraví muže

Čich a vnímání vůní

17.10.2012

Čich je jedním z pěti smyslových vjemů člověka a jako jediný je napojen na limbické centrum v mozku, čímž dochází k tomu, že na nás různé vůně mohou mít různé účinky. Pomocí aromat ...