Dokáže rybí tuk prodloužit život?

Možná si ještě vzpomínáte na to, jak jste jako školou povinní museli občas povinně přijmout z rukou lékaře či zdravotní sestry lžičku rybího tuku s dost odpudivou chutí a vůní. Konec konců tento obrázek známe i ze starých filmů a literatury.

Přes nespornou nechuť ke konzumaci nikdo nepochyboval o více než kladném vlivu rybího tuku na lidský organismus a moderní výzkum toto jen potvrzuje. Doba naštěstí pokročila a dnešní prodávané doplňky stravy obsahují většinou želatinové kapsle s upraveným rybím tukem zbaveným nepříjemné chuti a zápachu a obsah kapsle se navíc rozpustí až v žaludku. Pokud se podávají ve správných dávkách, mohou prodloužit lidský život. Podívejme se na rybí tuk více zblízka.

Kde rybí tuk najdeme?

Lidské tělo si neumí omega 3 kyseliny vyrobit a musí je získávat z potravy. Na tyto kyseliny jsou bohaté mořské ryby, především makrely, lososi a čerství tuňáci. Konzervovaný tuňák má však jen desetinu dávky obsažené v mase čerstvém. Treska obsahuje 7x méně kyselin omega 3 než makrela, a jejich obsah v kaprovi je pouze minimální. Kyseliny omega 3 byť v menší míře jsou také v rostlinném tuku, vlašských ořeších a různých semínkách.

Potravinové doplňky

Výtažek z rybího tuku očištěný od toxických látek, které mohou být v rybách, je obsažen i v potravinových doplňcích. Na českém trhu existuje široké spektrum přípravků s obsahem rybího oleje. V nabídce je i přípravek doplněný o kyselinu listovou a vitamín B 12, což zlepšuje vstřebávání mastných kyselin a mimo jiné v krvi snižují rizikový homocystein, jenž přispívá k ukládání tukových plátů v cévách.

93110850.jpg

Účinky rybího tuku

Rybí tuk je přirozeným zdrojem vitamínů A a D a nenasycených mastných kyselin (Omega-3), které při dlouhodobém příjmu dokáží příznivě ovlivňovat funkci srdce a krevního oběhu, správný vývoj mozku, kostí a zraku. Podporuje zdravý vývoj kůže a je nenahraditelný i pro správný vývoj plodu dítěte v těle matky.

 • snižuje riziko srdečních onemocnění
 • snižuje krevní tlak a srážlivost krve
 • snižuje množství triglyceridů (krevní tuk), hladinu LDL(škodlivého)cholesterolu
 • pomáhá při psychických potížích, schizofrenii
 • působí proti zánětům cév, kloubů, střev
 • snižuje menstruační bolesti
 • zlepšuje pleť, pomáhá při kožních onemocněních (lupénka)
 • příznivě působí na rozvoj dětského mozku
 • udržují v dobrém stavu kůži, vlasy a nehty
 • stimulují imunitní systém k větší aktivitě
 • pomáhají při depresich

Konzumaci rybího tuku doporučují odborné lékařské společnosti a v některých  zemích je na lékařský předpis. O Eskymácích, jejichž strava je bohatá na ryby, se ví, že jen málokterý z nich podlehne ischemické chorobě srdeční. Nemoci srdce jsou méně časté i ve středomořských zemích.

Jak vidíte, i my bychom měli konzumovat více ryb. Co myslíte?

Máte ve svém okolí rybárnu? Kde nakupujete čerstvé ryby nebo se spokojíte s mraženým zbožím  z hypermarketů?

Dokáže rybí tuk prodloužit život? patří do témat
 • Anna 27.04.2017 17:19:53

  nějaký rybí tuk v jiném složení, než v kapslích prosím?

 • Mořské ryby Manduca 18.04.2017 15:12:18

  Mořské ryby jsou pro zdraví určitě důležité, jak kvůli obsahu jódu, tak Omega 3 mastných kyselin. Jenže jsme vnitrozemský stát a když není ryba čerstvá, tak je možná lepší se jí vyhnout nebo být minimálně opatrný. Já si u moře vždy dopřávám ryb, co to jen jde, ale je to na celý rok málo, takže během roku se snažím doplňovat tělu potřebné látky tím, že užívám MaxiCor.

  • Re: Mořské ryby Amajda 27.04.2017 11:11:40

   Rybí tuk je zdravý, o to nic, ale ve formě tuku bych ho nepolkla. Mám z toho fobii z dětství. Babička mne tím cpala denně a nebylo před tím úniku, takže se mi navaluje, jen cítím rybu. Ani jíst je moc nemůžu. Jenže máme v rodině problémy s cévami a se srdcem, tak doplňuju Omega3 z ryb kapslemi MaxiCor. To mi vyhovuje.

 • eva 13.04.2017 07:34:53

  Ryby moc nemusím...ale rybí olej je potřeba, zvlášť když v rodině máme srdeční choroby. A tak užívám Maxicor, což je výtažek omega 3 mastných kyselin získaný z oleje z mořských ryb. Dokonce se mi po něm přestaly třepit nehty.

 • vliv rybího tuku na psychiku Nanana 10.03.2017 12:49:20

  Já mám schizofrenii a užívám rybí tuk...a zatím jsem nezpozorovala žádný vliv..

 • Luba 24.09.2015 19:53:25

  Také jsem začala použivat rybí tuk. Děti mi ho v tekuté formě nechtěli pít, takže nyní se já každý den překonávám, abych ho do sebe dostala a oni mají tabletky. Podstatné je, že sice všichni kolem mě jsou nachlazení, ale já jsem v pořádku a zatím mě ještě nesetkala žádná nemoc. Klepu si na čelo, že ani děti nejsou nemocné, protože nyní je mnoho dětí ve škole takových. Lýsi je opravdu dobrá volba a nelituji. Hlavně když už mám konečně krásné nehty, které mi závidí i kolegyně v práci:D

  • Re: Ivana 28.12.2015 21:13:53

   Ahoj Lubi a jak to dopadlo s tou lýsi a její rybím olejem? Neboť sama bych ráda zakoupila něco podobné dětem. Nějaké jsou stále nemocné v té školce a škole a já jsem už zoufalá a nevím co radostí. Zkusila bych už i ten rybí olej od lýsi, jen aby byli konečně alespoň chvilku zdravé.

 • Marcela 23.03.2015 20:12:39

  Tak o imunitě mi to bylo jasné, ale tak ta menstruace mě překvapila. To je velmi zajímavé. Ryby se snažím jíst. Někdy si to tělo žádá samo, takže o to lepší :) No pochopila jsem, že ne vždy člověk dostává do těla tolik množství ryb, kolik by měl přijímat. Našla jsem pár doplňků a asi nejlepší na tom je Lýsi, nabízí produkty z islandských ryb :) Na Islandu jsem měla možnost být na dovolené :) Bylo to krátkodobé ale zajímavé :) Jelikož se tam vdala kamarádka, vše nám ukázala a udělali jsme si i túru :) Tam jsem si právě nakoupila tyto produkty, ale nějak do teď ležely ve skříni a dokonce jsem je našla i na cz stránkách islandcz.cz. Což je naprosto super, protože je už pomaličku zapojuji do svého každodenního života :)

  • Re: Jarka25 20.04.2015 20:55:33

   Mé srdce a nervy by potrebovli určitě obalit :) Nad omega-3 jsem také déle uvažovala a nakonec jsem do toho i zainvestovala. Když jsem se byla podívat na Islandu něco jsem si nakoupila tam a teď jsem dokoupila přes www.islandcz.cz nové a musím říct, že jsou kvalitou přesně jako ty co jsem si koupila na Islandu :) Kromě toho že Island je ostrov, tak mají i jedny z nejčistších vod na světě :) Vím, že rybí olej pomáhá na vlasy, nehty a pokožku a ano i při menstruaci;)

   • Re: Re: Kačena25 03.05.2015 11:07:13

    Já jsem si tam koupilahttp://www.islandcz.cz/omega3-rybi-oleje/omega3-rybi-tuk-kapsle a báječně na sobětestuji jak dobře snášímstres, zlepšily se mi i nehtyi vlasy, nemluvě o pleti: )Začala jsem to brátprimárně kvůli imunitě,protože jsem se cítilastále tak slabá a nemocná,teď se cítím fit avkombinaci s cvičením je tobomba;)

 • Jana Kristyna 21.08.2013 15:56:24

  Ahoj. Také doma často ryby nejíme, nedovedu si představit třeba 3x do týdně mít v jídelníčku rybu. Vitamíny si doplňuji rybím olejem ve formě kapslí, jsou z jater žraloka a jsou od společnosti Lýsi. Dozvěděla jsem se o nich v jednom článku a mělo to dost kladných referencí, tak jsem si řekla, že to také vyzkouším a jsem za to ráda. Jsou k dostání jen v některých lékárnách nebo na objednání po internetu ;-).

 • ryby tuk charlota 03.10.2012 16:34:48

  dobry den chtela bych se zeptat mam problemi s vahou jsem moc hubena a potrebuji vedet jestli ryby tuk je i na tloustnuti dekuji[I

 • OMEGA 3 ORANGE Petr 03.01.2011 13:40:04

  Já již rok beru rybí tuk OPTI OMEGA 3 ORANGE a mohu jen doporučit. Dá se to pít protože má příchuť pomeranče. Nemám rád tablety ;-)
  Našel jsem zde http://www.mega-zdravi.cz/

 • Omega 3 Růža 30.12.2010 20:03:18

  Dobrý den, kupuji si přírodní Omega 3-rybí tuk v želatinových kapslích od Natura Med - asi 3-4 roky. Mají se jíst denně dvě kapsle - jím jednu. Po několikerých odběrech krve během doby mi lékaři oznámili, že mám krev, jak mladá dívka - je mi 56 let. Cholesterol jsem měla cca 7,8 / nevím čeho :-), nyní mám 4,6. Ovšem srdce mám zvětšené-prý jak hadr a pracuje pouze z 1/3, vyživuje ho jedna tepna, druhá je natrvalo ucpaná- skutečnost stará asi 2měsíce. Proto si myslím, kdybych užívala rybí tuk před X lety nazpátek, nemuselo být srdce tak zdevastováno. Vysoký cholesterol máme v genech. Bu´dte zdraví v novém roce.

 • ryby novina 28.12.2010 14:05:21

  Ryby se u nás v rodině dřív moc nejedly, možná tak 3x za rok (pokud mluvíme třeba o kapru), jinak olejovky ano, nyní máme rybu víckrát, jak kapra, tresku nebo pangase každý měsíc...

 • ryby abakuk 28.12.2010 11:33:16

  Myslím si že konzumace ryb je velice důležitá pro lidský organismus. Moje maminka, připravovala ryby různě, měli jsme je velice často, byly i levné. Kupovala Mareny posypala je kořením obalila v mouce a dala na pánev. Mareny i sama solila a nakládala. Neděle začínala slanečkovou snídaní, maminka je namáčela ve vodě tím je zbavovala velké slanosti. Pak je uložila do oleje s cibulkou. Snídaňový talíř byl obložen studeným bramborem nakrájeným na plátky a rajčetem. uplostřed jsme měli rybičku s cubukou, přikusovali jsme chlebík. Tuto snídani jsme milovali.
  Babička na jaře kupovala v lékárně rybí tuk. Pamatuji si že jsme se stavěli do řady a dostávali jsme 1 polévkovou lžíci, každé ráno. Tato její léčebná metoda trvala 6 neděl. Říkala že je to pro očištění organismu, čištění krve a jarní únavě. Já ryby miluji a je to tím že mě to naučila maminka. Manžela jsem to musela naučit je jíst, přesto si myslím že bych je měla do jídelníčku zařadit častěji, ale je to o ceně. Proto je nakupuji podle ceny v hypermárketu.

 • rybí tuk Karel 06.04.2010 18:45:30

  Tak to já patřím,zřejmě k menšině,které konzumace rybího tuku nedělá problémy.Kupuji si ho u nás v lékárně za 50Kč a lahvička mi vydrží asi na měsíc.Aplkuji jednu téměř lžíci denně.Všem doporučuji!

  • Re: rybí tuk patkovamiri 10.09.2010 10:16:15

   Přeji hezký den, nemohu sehnat žádnou lékárnu s rybím olejem v lahvičce, kde ho prosím sháníte a nejedná se o Epavit, kde je jen zlomkové množství rybího tuku?
   Děkuji za zprávu
   Pátková

  • Re: rybí tuk Karel 06.04.2010 18:46:18

   oprava - aplikuji

 • prospesne Zuzanka 13.08.2010 16:33:45

  kdo z nas ale ji ryby tak casto, jak by to bylo zapotrebi? ja teda ne, i kdyz mam ryby rada... takze osobne doplnuju omega 3 kyseliny v MaxiCoru, nejen proto ze mame v rodine problemy s cholesterolem a srdcem... tak aspon neco pro zdravi

 • ryby Hokrova 26.03.2010 11:35:43

  Ryba v jídelníčku jednou za 14 dní je určitě více, než běžný průměr. Ale je to stále málo. Ryby bychom měli konzumovat pravidelně alespoň 3x týdně. A když budete při přípravě používat různé druhy koření, bude každé jídlo jiné, ryba se neomrzí a nemusíte zažívat stresové situace, když vymýšlíte, co dát dnes zase k večeři. Inspiraci ke zdravým receptům najdete na www.zdrava-dieta.cz

 • ryby Petra 19.03.2010 09:49:32

  Dobrý den, já jsem kvůli nemoci musela dlouho držet hodně přísnou dietu a ryba byla jedna z mála věcí, které jsem jíst mohla. A i když jsem rybí maso dřív moc nemusela, při dietě jsem si na něj tak zvykla, že teď už si neumím představit, že bych alespoň jednou za 14 dní si rybu nedala. A to jsem ani netušila na co všechno je to dobré.

 • vliv rybího tuku na psychiku Pokorný 19.03.2010 08:01:44

  Neznám studii, která by dokazovala vliv rybího tuku na schizofrenii. Naopak byl zjištěn kladný vliv v některých případech poruch chování a učení na podkladě hyperaktivity a na depresi. Dr. Pokorný


Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde
 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.

 • Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

  Každému se někdy hodí rychlý, chutný a hlavně bezpracný moučník, který zvládnou i děti. Výsledek je přitom výtečný!Zdravě.cz na Facebooku