Dělená strava

Dělená strava není pravá dieta. Jedná se o rozdělení potravin v jídelníčku dle různých kritérií tak, aby byla větší možnost hubnutí a očištění se od škodlivých látek. S úpravou skladby jídelníčku souvisí i celková proměna životního stylu. Americký lékař William Hay se zabýval myšlenkou, že špatné složení stravy může být příčinou celkové únavy a nedostatku energie. Výsledkem těchto úvah bylo právě navržení dělené stravy jako optimálního stravovacího režimu.

Zásady dělené stravy

Při dělené stravě jsou potraviny rozčleněny do tří skupin. Základním důvodem rozdělení je odlišnost při trávení těchto druhů potravin. První skupinu lze nazvat jako bílkoviny a jsou zde zastoupené potraviny, které potřebují při svém trávení kyselé prostředí (nízké pH). Naopak potraviny ze druhé skupiny potřebují prostředí zásadité (vysoké pH) a můžeme je označit jako sacharidy. Tyto dvě skupiny potravin není vhodné konzumovat současně, jelikož pak v těle není umožněn jejich optimální rozklad. Třetí skupinu – neutrální potraviny lze konzumovat libovolně se skupinami předchozími či samostatně. Vždy je důležité dodržovat pitný režim.

Potraviny v jednotlivých skupinách

 • První skupina - bílkoviny: drůbeží, sojové, skopové, telecí maso, ryby, vejce, sýry, jiné mléčné výrobky, citrusy, jablka, hrušky, broskve, meruňky, exotické ovoce, jahody, maliny, bílé a červené víno, ovocné čaje
 • Druhá skupina - sacharidy: brambory, kapusta, kukuřice, banány, fíky, hroznové víno, datle a sušené ovoce, výrobky z celozrnného obilí, sladké sirupy, šťávy, pivo
 • Třetí skupina - neutrální potraviny: uzené maso, jogurty, smetana, tvaroh, kefír, tučné mléko, červené a bílé zelí, kukuřice, okurky, mrkev, paprika, špenát, hlávkový salát, cukety, kapusta, mrkev, kedluben, ořechy, houby, bylinkové čaje

Způsoby střídání potravin z různých skupin se různí. Obvykle se uvádí pravidlo, že je vhodné jíst po celý den potraviny výhradně první či druhé skupiny a k nim přidávat libovolně potraviny neutrální. Dny by se měly střídat. Někdy se základní princip dělené stravy vykládá i tak, že stačí potraviny odlišovat jen v rámci jednoho jídla.

Příprava na dělenou stravu

Před přechodem na dělenou stravu je vhodné své tělo na změnu připravit. Než se tedy rozhodnete přistoupit na změny stravovacích návyků, dopřejte si alespoň jeden den, kdy budete konzumovat převážně ovoce či zeleninu. Na internetu je již dnes k dohledání více receptů, jaká jídla lze dle zásad dělené stravy připravit, či zde najdete konkrétní ukázky toho, jak ideálně sestavit jídla v průběhu celého dne.

Efekt dělené stravy

Samozřejmě jsou lidi, kteří si nemohou princip dělené stravy vynachválit, někdo jí na chuť zase nemůže zdaleka přijít. Skutečností však zůstává, že vás takovéto stravování donutí k zamyšlení nad konzumovanými potravinami a k přehodnocení svého typického jídelníčku. Stejně tak vás přiměje ke konzumaci většího množství zeleniny.

 

Vyzkoušeli jste dělenou stravu? Pocítili jste nějaké pozitivní účinky?

Dělená strava patří do témat
 • Luboš 27.03.2011 08:42:45

  Ano mí vyrovnaný příjem a výdej je důležitý. Jinak to prostě nevydržíte a začnete se cpát nezdravými potravinami. Něco o jídelníčku při dělené stravě najdete v článku:
  http://www.sportuj.com/view.php?nazevclanku=delena-strava-jidelnicek&cisloclanku=2010080020

 • Lada 10.03.2011 12:41:17

  Dělenou stravu jsem vyzkoušela (2 roky-30 kg dole),je to bezva a fungüje to.Ale vždy musíme mít na paměti,že příjem a výdej energie musí být vyrovnaný.Jinak to fungovat nebude!!!

  • Re: "M" luboš 10.03.2011 21:18:38

   Prosím o podrobnosti .děkuji

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku