Zdravá výživa

Čím nám škodí bílý cukr?

Veronika Tůmová
10.11.2011

Enormní spotřeba cukru je celosvětový problém, který si sice uvědomujeme, ale nepředpokládáme, že bychom na tom mohli sami něco změnit. U nás připadá na jednoho člověka skoro 40 kg cukru ročně, což je dvojnásobek doporučovaného množství.

Máte rádi sladké? Pak by vás možná mohlo zajímat, čím vlastně sladíte, kolik cukru sníte s potravinami, ve kterých byste ho nečekali, jak vám může přebytek cukru uškodit a jak jej omezit nebo čím ho nahradit.

Bílý, nebo tmavý cukr?

Bílý neboli rafinovaný cukr je pro naše tělo nejméně přínosný především kvůli způsobu zpracování, při kterém ztrácí naprostou většinu živin, minerálů a vitamínů, které bychom z něj mohli využít. K takto nešetrně zpracovaným potravinám se řadí např. i bílá mouka nebo rýže.

Při velké spotřebě bílého cukru a dalších takto upravených potravin ochuzujeme svůj organismus kromě jiného zejména o vápník, důležitý pro stavbu kostí a zdraví zubů. I proto je cukru přisuzován velký podíl na vzniku zubních kazů, nebo také osteoporózy – poruchy struktury kostí.

Další negativní důsledky vysoké konzumace bílého cukru:

  • zvýšení hladiny cukru v krvi
  • ztráta vitaminu B, vápníku a hořčíku
  • špatný vliv na funkci imunitního systému
  • přispívá k obezitě
  • zvyšuje krevní tlak
  • zvyšuje hladinu adrenalinu, což může vést k podrážděnosti nebo hyperaktivitě

Přírodní cukr však nemusí být za všech okolností zdravější. Opět záleží na způsobu jeho zpracování, není-li uměle přibarvován apod.

Tmavý třtinový cukr – např. melasový cukr – si zachovává mnohem více vápníku a hořčíku než třtinový cukr světlejší. Doporučována je také sušená třtinová šťáva – obsahuje množství živin a nezvyšuje tak rapidně hladinu cukru v krvi.

Umělá sladidla

Kdo spoléhá na “zdravější“ konzumaci potravin a výrobků s umělými sladidly, bohužel sám sobě neprospívá tak, jak si myslí. Testování umělých sladidel nepřináší nijak potěšující výsledky, i když názory odborníků nejsou jednoznačné. Rozhodně nejsou umělá sladidla vhodná pro děti, těhotné nebo kojící matky, nebo osoby se sklonem k různým potravinovým alergiím.

Je také nutné pečlivě číst etikety na výrobcích, které běžně kupujeme a o jejichž možných škodlivinách nemáme zdání. Pozor především na různé light výrobky nebo výrobky "bez cukru", obsahující právě obvykle velké množství umělých sladidel. Jsou hojně zastoupená i v nejrůznějších nápojích, majonézách, sladkostech, nízkotučných jogurtech, ale i v cereáliích nebo v nejrůznějších dochucovadlech, jako je kečup nebo hořčice.

Co je to glykemický index?

Glykemický index udává rychlost využití glukózy z určité potraviny, v tomto případě z různých druhů sladidel.

Sladidla s velkým množstvím jednoduchých cukrů (bílý cukr, přírodní tmavý cukr) zvedají velmi rychle hladinu cukru v krvi, tedy mají vysoký glykemický index:

  • med
  • některé cereálie
  • některá piva
  • solené brambůrky

Šetrnější jsou sladidla obsahující složité cukry, jako je např. rýžový slad nebo sirup z agáve. Potraviny s nízkým glykemickým indexem zvedají hladinu cukru pomalu a postupně, jsou vhodné pro diabetiky:

  • ovoce
  • zelenina
  • ořechy
  • tmavá rýže
  • tmavý chléb

Oslaďte si život zdravěji!

Uspokojovat chuť na sladké je naprosto přirozené a není nutné se tomu bránit, je však důležité vybrat správný způsob. Začněme proto s běžným používáním přírodních cukrů, rafinované cukry používejme minimálně.

Využijme přirozenou sladkou chuť zdravějších potravin, jako jsou některé obilniny, ovoce a sladší zelenina, ořechy. Pozor na “skryté“ cukry v pečivu a dochucovadlech, v limonádách aj. Omezte cukr v kávě a čaji, zejména pak v jídelníčku malých dětí. Zkuste některé z produktů nabízených v bioobchodech, kterými můžete začít sladit bez velkého přemáhání šetrněji a zdravěji.

Autor: Veronika Tůmová

Přehnaná péče o zuby škodí
Onemocnění štítné žlázy

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Co způsobuje bolesti hlavy a migrénu?
Migréna

Co způsobuje bolesti hlavy a migrénu?

13.12.2011

Bolest hlavy čas od času přepadne každého z nás. Důvody mohou být nejrůznější a obvykle bolest sama odezní, nebo si pomůžeme nějakým práškem. Chronické bolesti hlavy a migréna však ...

Robotická operace
Nemoci a léčba

Robotická operace

07.12.2011

Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde sk ...

Přehnaná péče o zuby škodí
Zuby

Přehnaná péče o zuby škodí

06.12.2011

Ze všech stran slyšíme, že bychom si měli čistit zuby několikrát denně. Bohužel to není zase až taková pravda. I zde platí přísloví – všeho s mírou. V dnešním článku se proto budem ...