5 rad jak snížit množství triglyceridů v těle

Triglyceridy jsou tuky obsažené v potravě. Jejich složení je tvořeno z tří mastných kyselin navázaných na glycerol. Vyskytují se v krvi a slouží jako hlavní zdroj energie. Když jíte, vaše tělo ukládá přebytečné kalorie jako triglyceridy, aby je mohlo využít později, třeba mezi jídly.

Jestliže pravidelně konzumujete více kalorií než vaše tělo může spálit, množství vašich triglyceridů bude na vysoké úrovni a vystavujete se tak riziku kardiovaskulárních onemocnění. Zvýšené množství triglyceridů v plazmě dává vzniku stavu známém jako hypertriglyceridemia.

Vedle stravy, některé zdravotní problémy a jiné faktory mohou přispívat ke zvýšené hladině triglyceridů. Mohou to být například špatně kontrolovaná cukrovka, pití přílišného množství alkoholu, problémy se štítnou žlázou a nemoci jater. Léky, o kterých se tvrdí že ovlivňují hladinu triglyceridů jsou Beta-blokátory, steroidy a diuretika.

Zvýšené množství triglyceridů může vézt k zahušťování stěn cév a je často spolu s obezitou součástí příznaků souhrnně zvaném metabolický syndrom. Ten se uvádí v souvislosti s onemocněními srdce a mozkovou mrtvicí. Metabolický syndrom dále zahrnuje vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cukrů a cholesterolu.

Nejlepší metoda jak snížit hladinu triglyceridů je skrze změnu životního stylu.

Zde je pět kroků, které je na této cestě třeba udělat.

1. Udržujte si zdravou váhu

Nadbytečné kalorie se ukládají v tukových tkáních. Zbavením se nadbytečných kil tak můžete redukovat množství triglyceridů.

2. Redukujte příjem cukrů

Jednoduché cukry zvyšují hladinu inzulínu, který zase zvyšuje hladinu triglyceridů. Místo čokolády si tedy raději dejte ovoce či obilniny.

3. Dopřávejte si pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb zvyšuje množství HDL cholesterolu a naopak snižuje LDL cholesterol a triglyceridy.

4. Vyhýbejte se alkoholu

I malé množství alkoholických nápojů obsahuje mnoho kalorií a cukrů a zvyšuje hladinu triglyceridů.

5. Snažte se konzumovat zdravé tuky

Jezte ryby, které obsahují omega - 3 mastné kyseliny (losos, sleď, tuňák, makrela). Naopak se vyhýbejte jídlům s vysokým obsahem nasycených tuků, jako jsou například jídla z „fastoodů." Zdravé tuky též naleznete v olivách a arašídech.

A ještě jeden poslední bod. Vysoká hladina triglyceridů kromě mnoha jiných nemocí, zvyšuje také riziko srdeční ischémie. Takže pokud máte zvýšenou hladinu triglyceridů, je důležité, aby jste měli tento stav pod kontrolou.

Co děláte vy pro své zdraví každý den?

5 rad jak snížit množství triglyceridů v těle patří do témat
 • tucne dobroty Michaela 16.02.2017 22:17:49

  Dievcata, zvýšenie hladiny triglyceridov, pokiaľ sa merajú nalačno, spôsobujú karbohydráty (cukry) a nie tuky. Tuky ich zvýšia iba tesne po zjedení a potom znova padnú. Cukry, jednoduché, ale aj tie v pečive, zemiakoch, ryži, sladených nápojoch, džúsoch, škrobových výrobkoch. Pozrite sa sem: www.zdravycholesterol.sk, tu je hodne info...

 • vlivy Petr 19.02.2013 08:58:54

  Správným jídelníčkem a pohybem si rozhodně v mnoha směrech polepšíme, zejména pokud nás to baví. Ale významnější faktor, jak v případě výskytu rakoviny, tak kardio-vaskulárních a dalších onemocnění je genetika, ta dělá určitě víc než 50 %....

 • divná náhoda? alexandra 17.01.2013 18:05:32

  vždy jsem byla štíhlá ne hubená jako učitelka ve školce jsem konzumovala zdravá jídla,pravda doma jsem mlsala sladkosti ,cvičila jsem ,badminton,spining,procházky a ve 48 letech jsem měla mozkovou příhodu tak nevěřím moc na zdravý životní styl ,že by osud???

 • tučné dobrůtky hana 12.07.2009 22:17:42

  je pravda, že jsem taky měla s vasokou hladino tuků problémy. Ráda jsem jedla uzeniny, paštiky a vnitřnosti na všechny způsoby. Došla jsem si k nutrinčí specialistce, ta mně nasadila správný jídelníček a hnedle bylo lépe. je to často o tom, že to není genetika, na co se vymlouváme, ale hlavně naučené způsoby stravování.

  • Re: tučné dobrůtky rehana 18.06.2012 20:03:53

   Sa necuduj ked si jedla ako prasa,ze si mala vysoke tuky,aj tupy vie,ze tvoj jedalnicek je nespravny.Nato nemusim chodit k specialistovy.Moja ja nezerem ako prasa a hodnoty mam 2-3x vacsie co teraz?

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Zdravá výživa

 • Ilona Kompanová 24.10.2011 09:10 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hledáte způsob, jak zdravě zhubnout? Cítíte se unavení? Mohu zpracovat analýzu stavby Vašeho těla…

 • Elen 25.06.2012 14:06 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  d,den bude mi za 3mesice 42let a chtela bych ,co nejrychleji zhubnout tak 5,6,7kg nejmene do…

 • pavlatko 15.05.2013 09:05 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Hodně mi pomáhá podpora rodiny a žen, kamarádek v Komunitě 111, zkuste se přidat :)

 • Adam 09.08.2017 20:08 hubnutí

  Máte zkušenost se zdravouvýživou odtud?https://www.ageo…

 • Ajka 13.08.2017 20:08 hubnutí

  Adame zdravou výživu jsem si z ageo zatím nikdy neobjednávala ale děkuji za tip, objednávám si tu…

 • Adam 16.08.2017 22:08 hubnutí

  Jste tu spokojená s dodáním a vůbec?

 • Ajka 20.08.2017 21:08 hubnutí

  Dodání je úplně vpohodě, objednávka mi chodí domů od objednání rychle. A když si udělám objednávku…

 • Adam 23.08.2017 22:08 hubnutí

  Již jsem taky objednal a přišlo mi rovněž velice brzy, spokojenost největší

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku